Bezpieczeństwo w sieci
Canva
Barbara Daszuta - 28 Września 2020

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić hasła przed hakerami?

Utrata haseł, które zabezpieczają dane osobowe w Internecie, to ogromne zagrożenie dla prywatności. Wiąże się z ryzykiem o opublikowania wpisów pod Twoim nazwiskiem w sieciach społecznościowych, włamania do poczty e-mail wraz z możliwością odpowiadania na prywatne wiadomości, uzyskanie dostępu do bankowości internetowej. Podpowiadamy, jakie proste kroki można podjąć, aby zminimalizować ryzyko.

Dobre hasło przede wszystkim

Hasła łatwo zapomnieć. Dodatkowo, zaleca się korzystanie z innego klucza na każdej witrynie internetowej. Mimo że ryzyko jest powszechnie znane, większość z nas wciąż używa prostych haseł, takich jak imię zwierzaka lub łatwe do zapamiętania daty, jak data urodzenia czy rocznica ślubu. Złamanie takich haseł dla przeciętnego hakera to kwestia kilku minut: imię i nazwisko, imiona dzieci, daty urodzenia i imiona zwierząt to pierwsze próby, jakich dokonuje cyberprzestępca, który chce zdobyć Twój dowód tożsamości lub dostęp do konta bankowego.

Na szczęście w Internecie istnieje wiele generatorów i menedżerów haseł, które pomagają stworzyć unikalne hasło dla każdego konta, a następnie przechowywać wszystkie te hasła w jednym miejscu bez konieczności zapamiętywania każdego z nich. Użytkownik musi znać wyłącznie jedno hasło główne, aby uzyskać do nich dostęp. Umożliwia to używanie długich, losowo generowanych haseł, co jest jednym z najlepszych sposobów ochrony przed cyberprzestępcami.

Ochronę warto wzmocnić dodatkowo wykorzystując wirtualną sieć prywatną, czyli VPN. Usługa ta zmienia adres IP urządzenia, czyniąc je niewidocznym dla hakerów i pozwalając na anonimowe przeglądanie witryn internetowych. Najwygodniejsze okazać się może skorzystanie z gotowego tandemu VPN i menedżera haseł. Przykładowo, ExpressVPN podjął niedawno współpracę z LastPass, oferując najlepsze w swojej klasie szyfrowanie ruchu internetowego użytkowników oraz chroniąc ich dane przed hakerami i szpiegowaniem przez inne strony trzecie.

Uwierzytelnianiu wieloskładnikowe – co jeszcze można zrobić?

Jeśli tylko dana witryna na to pozwala, warto stosować zawsze uwierzytelnianie dwuskładnikowe. 2FA to metoda weryfikacji tożsamości, która oprócz hasła wymaga drugiego czynnika uwierzytelniania. W najprostszej formie, aplikacja wysyła powiadomienie o próbie logowania na telefon komórkowy, które następnie musi zostać zaakceptowane przez użytkownika.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe stanowi zatem dodatkową warstwę zabezpieczeń, do której hakerzy nie mają łatwego dostępu, gdyż oznacza to konieczność posiadania dodatkowych informacji oprócz danych logowania do nazwy użytkownika i hasła.

Niestety, zagrożeniem dla tej metody jest opcja odzyskiwania hasła, które zazwyczaj resetuje hasło za pośrednictwem poczty e-mail, dzięki czemu pozwala hakerom na całkowie ominiecie 2FA. Dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego konta e-mail pod kątem wiadomości z prośbą o zmianę hasła.

Regularnie zmieniaj hasła. Ponad 70% Polaków nigdy nie zmieniło hasła do swojej bankowości wirtualnej. Tymczasem szacuje się, że hasła do internetowych kont finansowych należy zmieniać co 1-2 miesiące, a hasło do logowania zespołu - kwartalnie. Pamiętaj też o aktualizacji systemu antywirusowego, gdyż każde uaktualnienie chroni przed zagrożeniami. Zaleca się także użycie kilku różnych kont e-mail do rejestracji na poszczególnych portalach internetowych. E-maile są najczęściej używane jako identyfikatory, a jeśli skorzystasz z różnych adresów, zminimalizujesz ryzyko utraty dostępu do kilku kont jednocześnie.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News