Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?
Pexels.com
Barbara Daszuta - 8 Września 2020

Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu może być znaczącym obciążeniem domowego budżetu. Dlatego osoby o niższych dochodach często poszukują tańszych i bardziej atrakcyjnych rozwiązań. Wśród wielu ofert towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć polisy, które różnią się nawet kilkuset złotową kwotą. Jedną z nowszych opcji jest też oferta płatności ubezpieczenia w ratach. Czy jest ona opłacalna?

Polisa OC online

O tym, że ubezpieczenia OC, które oferują towarzystwa, różnią się wysokością składek, z pewnością wie już każdy posiadacz samochodu. Od wielu lat toczą się dyskusje na temat polityki firm ubezpieczeniowych oraz stosowanych przez nie kryteriów obliczania składek. W efekcie, przy odpowiedniej ilości czasu poświęconego na porównywanie ofert, można znaleźć dla siebie rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Pomocą w takich poszukiwaniach służy Internet, a zwłaszcza portale takie jak rankomat.pl. Można na nich nie tylko wyszukać najatrakcyjniejsze polisy, ale też wykupić ubezpieczenie samochodu online. Specjalnie skonstruowany formularz umożliwia wpisanie wszystkich danych, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy ocenie kandydata. W efekcie, po kliknięciu jednego klawisza, są analizowane wszystkie dostępne oferty i zwracane wyniki. Są wśród nich również ubezpieczenia płatne w ratach.

Ubezpieczenie OC płatne jednorazowo i w ratach – różnice

Postawione w tytule pytanie skłania do udzielenia odpowiedzi: „nie opłaca się”. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważać takiej możliwości, zwłaszcza jeśli dochody w rodzinie nie są zbyt wysokie lub użytkownik pojazdu ceni sobie przemyślane wydawanie pieniędzy. Brak opłacalności dotyczy jedynie kwestii finansowych a konkretnie łącznej sumy pieniędzy wydanej na ubezpieczenie.

Nie jest przecież tajemnicą, że za raty trzeba zapłacić, a niektóre towarzystwa ustalają bardzo surowe warunki. Jakie są różnice pomiędzy polisą z płatnością jednorazową i ratalną? Wiele zależy od tego, jakiego ubezpieczyciela wybierzesz. Przykładowe kwoty z 2019 roku to:

  • AXA Direct – pełna składka OC z ASS to 759 zł, płatność w dwóch ratach to 870 zł (dopłata 131 zł), płatność w czterech ratach to 932 zł (dopłata 173 zł),
  • MTU Ubezpieczenia – pełna składka to 1178 zł, płatność w dwóch ratach to 1309 zł (dopłata 111 zł), płatność w czterech ratach to 1505 zł (dopłata 327 zł),
  • You Can Drive – pełna składka OC to 1236 zł, płatność w dwóch ratach to 1330 zł (dopłata 94 zł), płatność w czterech ratach to 1384 zł (dopłata 148 zł),
  • Generali – pełna składka OC ASS to 1821 zł, płatność w dwóch ratach to 2185 zł (dopłata 364 zł),
  • Allianz Direct – pełna składka OC ASS to 2211 zł, płatność w dwóch ratach to 2542 zł (dopłata 331 zł).

Z przedstawionych przykładów ofert wynika, że przy dokonaniu odpowiedniego wyboru można nie tylko płacić niskie raty, ale nawet zapłacić mniej za ubezpieczenie w ratach niż w innej firmie jednorazowo. Np. OC ratalne firmy AXA Direct jest o połowę tańsze niż polisa Generali czy Allianz Direct, pomimo podziału na cztery raty. Również koszty nie muszą być bardzo wysokie. Roczna dopłata w wysokości 173 zł to zaledwie 14.50 zł miesięcznie.

Inne korzyści, jakie niesie wykupienie polisy płatnej w ratach

Analiza opłacalności finansowej przy odpowiednim podejściu może wykazać, że na polisie płatnej w ratach wiele nie stracisz. Warto jednak wspomnieć, że niesie ona za sobą wiele innych korzyści.

  • Nie musisz przygotować jednorazowo dużej kwoty, zwłaszcza że termin opłacenia składki jest bardzo sztywny.
  • Do minimum ograniczasz ryzyko spóźnienia z wykupieniem polisy z powodu braku wystarczających środków. Jednocześnie minimalizujesz konsekwencje w postaci wysokich kar pieniężnych.
  • Płacąc składkę w ratach, nie musisz się martwić kilkudniowym opóźnieniem w spłacie miesięcznej transzy. Jedyną konsekwencją będą odsetki, natomiast Twoje auto będzie nieprzerwanie objęte ochroną. Ponadto podczas kontroli drogowej przedstawisz ważną polisę.
  • Jeśli zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela w połowie trwania umowy, Twoje pieniądze nie będą zamrożone do czasu ich zwrotu przez towarzystwo. Nie będziesz też na nie czekać, jeśli samochód pójdzie do kasacji.
  • Możesz racjonalnie wydawać pieniądze bez zaburzania comiesięcznego harmonogramu. Jednorazowy wysoki wydatek często zmusza do przełożenia planów wyjazdowych czy zakupu nowego mebla.


Opłacanie składki w ratach możesz zlecić swojemu bankowi w formie stałej dyspozycji. Dzięki temu będzie ona pobierana z Twoich środków automatycznie, a Ty nie musisz o tym pamiętać.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News