Andrzej Kossakowski nie żyje. Wybitny fizyk odszedł w wieku 82 lat.
Autor Irmina Jach - 1 Lutego 2021
Andrzej Kossakowski, wybitny uczony, twórca toruńskiej szkoły fizyki matematycznej, zdobywca „Polskiego Nobla” i emerytowany wykładowca Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, nie żyje. Znany naukowiec miał 82 lata. Tragiczną informację o jego śmierci przekazało TVP.
Andrzej Kossakowski przyszedł na świat 20 lutego 1938 roku we Lwowie. Był absolwentem Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1966 roku obronił tam pracę doktorską, a w 1972 roku uzyskał habilitację. Pod koniec lat 70. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1992 roku - profesorem zwyczajnym.
Andrzej Kossakowski nie żyje
Profesor Andrzej Kossakowski wykładał na uniwersytetach zagranicznych. Jego wystąpień słuchali studenci ze Stuttgartu, Mediolanu, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio. Uczony cieszył się dużą popularnością wśród młodych ludzi.
Był jednym z twórców toruńskiej szkoły fizyki matematycznej oraz kwantowej teorii układów otwartych. Główne obszary badań prowadzonych w Zakładzie Fizyki Matematycznej Instytutu Fizyki UMK stanowiły teoria układów otwartych oraz kwantowa teoria informacji.
Andrzej Kossakowski był twórcą wielu wybitnych prac naukowych na temat teorii laserów, teorii odwzorowań dodatnich oraz cykl prac dotyczących kwantowego splątania. Pisane przez niego artykuły były publikowane w czasopismach takich jak: „Physics Letters”, „Communications in Mathematical Physics”, „Physics Letters A” oraz „Physical Review A”.
Prace profesora cieszyły się dużym uznaniem i były cytowane przez uczonych z całego świata. Zmarły fizyk był laureatem Nagrody FNP za współtworzenie równania znanego obecnie jako równanie GKS-L, które weszło do kanonu fizyki teoretycznej.
Teoria kwantowych układów otwartych, stworzona przez Andrzeja Kossakowskiego, jest podstawowym narzędziem analizy własności układów kwantowych, które nie są izolowane, lecz oddziałują z zewnętrznym otoczeniem. Do analizy dynamiki kwantowych układów otwartych wykorzystuje się różne typy równań podstawowych.
Koncepcje przedstawione przez profesora były rozwijane w latach późniejszych. Pierwsza publikacja autorstwa Vittoria Goriniego, Andrzeja Kossakowskiego i George’a Sudarshana, ukazała się w „Journal of Mathematical Physics”, a druga - autorstwa Görana Lindblada - w „Communications in Mathematical Physics”.
W 2019 roku Andrzej Kossakowski otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za rozwinięcie teorii kwantowych układów otwartych zwaną potocznie „Polskim Noblem”.
W czerwcu 2020 roku profesor Andrzej Kossakowski odsłonił „Katarzynkę” ze swoim autografem w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu. Wiadomość o jego niespodziewanym odejściu zasmuciła zarówno studentów, jak i polskie środowisko naukowe. Składamy kondolencje.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Piotr Żyła na podium, od razu dorwał się do mikrofonu. Przeszedł samego siebie
- Ksiądz wybiegł z kościoła i przegonił wolontariuszkę. Jest nagranie
- Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Jan Górski
Źródło: TVP
[EMBED-9]
Następny artykuł