Zaburzenia odżywiania - nie tylko anoreksja i bulimia. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje
Zaburzenia odżywiania to w Polsce wciąż temat tabu. Choć większość osób wie czym jest anoreksja lub bulimia, niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że chorób i zaburzeń związanych ze złymi nawykami żywieniowymi jest znacznie więcej. Specjaliści alarmują, nie wolno lekceważyć niepokojących objawów. Konsekwencje dla naszego zdrowia mogą być opłakane.
Zaburzenia odżywiania dotykają wiele osób, a część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że może chorować. Choć powszechnie wiadomo, czym jest anoreksja czy bulimia, niewiele osób wie, że do chorób i zaburzeń odżywiania zaliczamy również m.in. napadowe jedzenie. Początkowe objawy problemu z kompulsywnym spożywaniem łatwo przeoczyć, jednak skutki rozwoju tego zaburzenia mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu.
Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja czy bulimia
Lien Goossens i Caroline Braet z belgijskiego Uniwersytetu w Ghent definiują jedzenie kompulsywne jako "spożywanie dużych ilości jedzenia w stosunkowo krótkim czasie, przy jednoczesnym poczuciu utraty kontroli nad ilością spożywanego jedzenia". Choć zaburzenie wydaje się proste w diagnozie, zauważenie problemu u siebie sprawia wielu osobom ogromny kłopot.
Jak tłumaczy w rozmowie z nami dr. Agnieszka Chmielewska-Kołodziej, psycholog, specjalista psychodietetyki oraz certyfikowany specjalista terapii uzależnień, choroba napadowego jedzenia rozwija się podstępnie i wielu pacjentom ciężko samodzielnie zdefiniować problem, a co za tym idzie, sięgnąć po fachową pomoc.
- Zaburzenie napadowego objadania się rozwija się etapami. Początkowo u pewnych osób możemy zauważać niewinną skłonność do nadmiernego jedzenia, która często jest reakcją na takie nieprzyjemne emocja jak stres, napięcie czy smutek. Z czasem jednak skłonność ta zaczyna stawać się coraz silniejsza i schematyczna, aż zamienia się w wyraźne napady objadania przeplatające się z okresami kontroli. [...] W przeciwieństwie do "zwykłego łakomstwa" dochodzi tu do wyraźnego upośledzenia kontroli. Deficyty kontroli mogą dotyczyć zarówno tego, ile dana osoba zje, jakiej jakości będzie to jedzenie, jak i sposobu jedzenia w trakcie epizodu. Po początkowym okresie zadowolenia, mogą pojawiać się takie nieprzyjemne emocje jak poczucie winy, złość na siebie, wstyd, a nawet odraza. To, co powinno nas również zaniepokoić, to fakt, że zaczynamy ukrywać swoje zachowanie i epizody objadania przed innymi osobami - tłumaczy dr Chmielewska-Kołodziej, na co dzień związana z poradnią Twój Psycholog Żoliborz&Ursynów w Warszawie.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Choć temat zaburzeń odżywiania wciąż pozostaje w sferze tematów tabu, coraz więcej osób ośmiela się głośno mówić o swoim problemie. Na taki krok zdecydowała się ostatnio Ewa Grzelakowska-Kostoglu, popularna polska youtuberka, znana pod pseudonimem Red Lipstick Monster, która w jednym ze swoich najnowszych filmów przyznała, że od lat zmaga się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Jej film wywołał spore poruszenie w sieci, a pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy od osób, które na co dzień również borykają się z tym problemem.
Napadowe jedzenie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia
Dr. Chmielewska-Kołodziej wskazuje również, że nieleczone zburzenie napadowego jedzenia (ang. BED - binge eating disorder), może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
- Nieleczone zaburzenie napadowego jedzenia, choć rozwija się wolniej od innych zaburzeń odżywiania, najsilniej prowadzi do problemów z nadwagą czy otyłości, a te z kolej do cukrzycy czy nadciśnienia. [...] Wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, nasila lęki, wywołuje przygnębienie, a nawet może prowadzić do depresji. W tym sensie zaburzenie to może być równie groźne dla zdrowia jak anoreksja czy bulimia - wskazuje dr Agnieszka Chmielewska-Kołodziej.
Dzisiaj grzeje:
1. Niedawno małżeństwo odwiedził prezydent. W końcu nie wytrzymali, zdradzili porażające kulisy
2. Jak zachować się podczas burzy? Garść wskazówek, które mogą ocalić nam życie
Pomoc osobom, u których diagnozuje się zaburzenia napadowego jedzenia, łączy ze sobą elementy terapii psychologicznej oraz konsultacji dietetycznych. Jak przekonuje specjalistka z warszawskiej poradni Twój Psycholog: "Dotarcie do korzeni tego zaburzenia i odnalezienie innych sposobów poradzenia sobie z własnymi potrzebami owocuje zmianą nie tylko nawyków żywieniowych, ale może odmienić całe nasze życie".
Najlepsze newsy dnia:
- Jutro w Biedronce moneta 1 zł będzie miała gigantyczną wartość nabywczą. Piorunujące doniesienia, dotyczą każdego klienta
- Młoda Karolina Małysz wprawiła fanów w zdziwienie. Gdy zobaczyliśmy jej zdjęcia, oniemieliśmy
- Stefano Terazzino nie mógł dłużej milczeć. Nikt nie spodziewał się, że jest aż tak źle, jest w krytycznej sytuacji
- Mężczyzna poddał się depilacji nosa woskiem. Reakcja przechodzi wszelkie pojęcie, wszystko się nagrało
- Turystki chciały zrobić sobie zwykłe zdjęcie. Przypadkiem uchwyciły szczegół, dzięki któremu schwytano przestępcę
- Cały świat mówi o Andrzeju Dudzie. Jego słowa wielu nie mieszczą się w głowie
- zaburzenia odżywiania
- Agnieszka Chmielewska-Kołodziej
- napadowe jedzenie
- kompulsywne objadanie się
- binge eating disorder