Zaburzenia odżywiania - napadowe jedzenie
Pixabay.com TAMHSCPhotos
Monika Majko - 11 Czerwca 2020

Zaburzenia odżywiania - nie tylko anoreksja i bulimia. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje

Zaburzenia odżywiania to w Polsce wciąż temat tabu. Choć większość osób wie czym jest anoreksja lub bulimia, niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że chorób i zaburzeń związanych ze złymi nawykami żywieniowymi jest znacznie więcej. Specjaliści alarmują, nie wolno lekceważyć niepokojących objawów. Konsekwencje dla naszego zdrowia mogą być opłakane.

Zaburzenia odżywiania dotykają wiele osób, a część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że może chorować. Choć powszechnie wiadomo, czym jest anoreksja czy bulimia, niewiele osób wie, że do chorób i zaburzeń odżywiania zaliczamy również m.in. napadowe jedzenie. Początkowe objawy problemu z kompulsywnym spożywaniem łatwo przeoczyć, jednak skutki rozwoju tego zaburzenia mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu.

Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja czy bulimia

Lien Goossens i Caroline Braet z belgijskiego Uniwersytetu w Ghent definiują jedzenie kompulsywne jako "spożywanie dużych ilości jedzenia w stosunkowo krótkim czasie, przy jednoczesnym poczuciu utraty kontroli nad ilością spożywanego jedzenia". Choć zaburzenie wydaje się proste w diagnozie, zauważenie problemu u siebie sprawia wielu osobom ogromny kłopot.

Rosół według nowego przepisuRosół babci odchodzi do lamusa, serca Polaków podbija jego nowoczesna wersja. Kto raz spróbuje, chce go jeść zawszeCzytaj dalej

Jak tłumaczy w rozmowie z nami dr. Agnieszka Chmielewska-Kołodziej, psycholog, specjalista psychodietetyki oraz certyfikowany specjalista terapii uzależnień, choroba napadowego jedzenia rozwija się podstępnie i wielu pacjentom ciężko samodzielnie zdefiniować problem, a co za tym idzie, sięgnąć po fachową pomoc.

- Zaburzenie napadowego objadania się rozwija się etapami. Początkowo u pewnych osób możemy zauważać niewinną skłonność do nadmiernego jedzenia, która często jest reakcją na takie nieprzyjemne emocja jak stres, napięcie czy smutek. Z czasem jednak skłonność ta zaczyna stawać się coraz silniejsza i schematyczna, aż zamienia się w wyraźne napady objadania przeplatające się z okresami kontroli. [...] W przeciwieństwie do "zwykłego łakomstwa" dochodzi tu do wyraźnego upośledzenia kontroli. Deficyty kontroli mogą dotyczyć zarówno tego, ile dana osoba zje, jakiej jakości będzie to jedzenie, jak i sposobu jedzenia w trakcie epizodu. Po początkowym okresie zadowolenia, mogą pojawiać się takie nieprzyjemne emocje jak poczucie winy, złość na siebie, wstyd, a nawet odraza. To, co powinno nas również zaniepokoić, to fakt, że zaczynamy ukrywać swoje zachowanie i epizody objadania przed innymi osobami - tłumaczy dr Chmielewska-Kołodziej, na co dzień związana z poradnią Twój Psycholog Żoliborz&Ursynów w Warszawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziewczynka zdobyła tytuł missMa dopiero 9 lat, a już zdobyła tytuł miss. Ciężko ją rozpoznać bez makijażu i fryzury, wygląda zupełnie inaczejCzytaj dalej

Choć temat zaburzeń odżywiania wciąż pozostaje w sferze tematów tabu, coraz więcej osób ośmiela się głośno mówić o swoim problemie. Na taki krok zdecydowała się ostatnio Ewa Grzelakowska-Kostoglu, popularna polska youtuberka, znana pod pseudonimem Red Lipstick Monster, która w jednym ze swoich najnowszych filmów przyznała, że od lat zmaga się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Jej film wywołał spore poruszenie w sieci, a pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy od osób, które na co dzień również borykają się z tym problemem.

Napadowe jedzenie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia

Dr. Chmielewska-Kołodziej wskazuje również, że nieleczone zburzenie napadowego jedzenia (ang. BED - binge eating disorder), może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

- Nieleczone zaburzenie napadowego jedzenia, choć rozwija się wolniej od innych zaburzeń odżywiania, najsilniej prowadzi do problemów z nadwagą czy otyłości, a te z kolej do cukrzycy czy nadciśnienia. [...] Wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, nasila lęki, wywołuje przygnębienie, a nawet może prowadzić do depresji. W tym sensie zaburzenie to może być równie groźne dla zdrowia jak anoreksja czy bulimia - wskazuje dr Agnieszka Chmielewska-Kołodziej.

Dzisiaj grzeje:

1. Niedawno małżeństwo odwiedził prezydent. W końcu nie wytrzymali, zdradzili porażające kulisy

2. Jak zachować się podczas burzy? Garść wskazówek, które mogą ocalić nam życie

Pomoc osobom, u których diagnozuje się zaburzenia napadowego jedzenia, łączy ze sobą elementy terapii psychologicznej oraz konsultacji dietetycznych. Jak przekonuje specjalistka z warszawskiej poradni Twój Psycholog: "Dotarcie do korzeni tego zaburzenia i odnalezienie innych sposobów poradzenia sobie z własnymi potrzebami owocuje zmianą nie tylko nawyków żywieniowych, ale może odmienić całe nasze życie".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jutro w Biedronce moneta 1 zł będzie miała gigantyczną wartość nabywczą. Piorunujące doniesienia, dotyczą każdego klienta
  2. Młoda Karolina Małysz wprawiła fanów w zdziwienie. Gdy zobaczyliśmy jej zdjęcia, oniemieliśmy
  3. Stefano Terazzino nie mógł dłużej milczeć. Nikt nie spodziewał się, że jest aż tak źle, jest w krytycznej sytuacji
  4. Mężczyzna poddał się depilacji nosa woskiem. Reakcja przechodzi wszelkie pojęcie, wszystko się nagrało
  5. Turystki chciały zrobić sobie zwykłe zdjęcie. Przypadkiem uchwyciły szczegół, dzięki któremu schwytano przestępcę
  6. Cały świat mówi o Andrzeju Dudzie. Jego słowa wielu nie mieszczą się w głowie

Oczy, proste ćwiczeniaWystarczy kilka prostych ćwiczeń oczu, a będziesz miał sokoli wzrok. Ulga przychodzi natychmiast, nawet okuliści są pod wrażeniemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News