Z kim graniczy Polska? Wszyscy sąsiedzi Polski

Z kim graniczy Polska? Wszyscy sąsiedzi Polski Źródło: Pixabay/Robfoto

Z kim graniczy Polska? Jest to pytanie banalne, ale tylko pozornie. Wyniki sondy ulicznej mogłyby zaskoczyć niejedną osobę. Warto więc przypomnieć sobie wszystkich sąsiadów.

Z kim graniczy Polska? To pozornie banalne pytanie może wprawić niejedną osobę w zakłopotanie. Wyniki sondy ulicznej mogłyby okazać się bardzo zaskakujące. Okazuje się, że nie każdy dysponuje kompletną wiedzą na temat naszych sąsiadów. Warto więc przypomnieć sobie lub utrwalić, z kim graniczy nasz kraj.

Osoby, które urodziły się w poprzednim systemie miały problem z zapamiętaniem nowego ustroju politycznego. Przed rokiem 1989 Polska miała tylko trzech sąsiadów: Niemiecką Republikę Demokratyczną, Czechosłowację i Związek Radziecki. Po upadku komunizmu trzeba było przyzwyczaić się do zupełnie innego podziału. 

Z kim graniczy Polska? Nasi zachodni i południowi sąsiedzi

Od zachodniej strony Polska graniczy z Niemcami. Jest to kraj, do którego Polacy bardzo często emigrują w celach zarobkowych. Zachodni sąsiad kojarzy się przede wszystkim z dobrobytem oraz z niemieckim porządkiem (Ordnung), który jest uważany za narodową cechę Niemców. 

Z kim graniczy Polska od strony południowej? Naszymi południowymi i południowo-zachodnimi sąsiadami są Słowacy i Czesi. Kiedyś stanowili jedno państwo, jednak dziś to już dwa oddzielne kraje. Ich rozpoznawczą cechą jest język, który Polakom wydaje się zabawny. Okazuje się jednak, że w uszach Czecha język polski również brzmi dość zabawnie i infantylnie. Stolice tych państw - Praga i Bratysława - to popularne destynacje na romantyczne weekendy.

Nasi wschodni sąsiedzi

Podróże na Wschód wciąż są nieco kłopotliwe, bo Ukraina, Białoruś i Rosja nie należą do Unii Europejskiej. To utrudnia wielu Polakom podróżowanie do tych pięknych krajów. Ukraina i Białoruś zachwycają swoimi krajobrazami, jednak sytuacja społeczna wciąż jest tam bardzo trudna.

Pozostaje jeszcze Litwa i Rosja. Ten pierwszy kraj jest uwielbiany ze względu na malownicze Wilno i popularny ze względu na wspólną historię. Natomiast fragment Rosji, z którym graniczy Polska, nie odzwierciedla tego, co można zobaczyć w Moskwie czy Petersburgu. Jednak wyjazd do Rosji wciąż wymaga wizy.

źródło: E-podręczniki

 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News