X-Men: Dark Phoenix
youtube.com/20th Century Fox
Adrian Sobolewski - 16 Maja 2019

X-Men: Dark Phoenix. Która to część w chronologii uniwersum Marvela?

X-Men: Dark Phoenix już niedługo wchodzi do kin. Po wielu miesiącach oczekiwania fani w końcu będą mogli zobaczyć jak na ekranach zostanie przedstawiona saga o Mrocznej Phoenix - jeden z ulubionych wątków przedstawionych w komiksach Marvela.

X-Men: Dark Phoenix to kolejna odsłona przygód grupy superbohaterów kierowanej przez profesora Charlesa Xaviera. To już drugie podejście twórców do tego wątku w historii grupy X-Men. Poprzedni został całkowicie wymazany z historii uniwersum filmowego!

X-men: Dark Phoenix. Kolejne podejście do przedstawienia historii bohaterki komiksów Marvel - Phoenix

Już 7 czerwca 2019 roku zobaczymy na ekranach kin kolejną odsłonę serii o superbohaterach-mutantach. Tym razem będzie to historia Phoenix - mutantki, która jest uważana za jedną z najpotężniejszych w całym komiksowym uniwersum. W filmie ma zostać przedstawiona jej przemiana w Mroczną Phoenix. Był to moment, kiedy bohaterka, grana przez Sophie Turner, traci kontrolę nad swoimi mocami i doprowadza do ogromnej katastrofy, która zagraża nawet zniszczeniem całego świata. Zmusza to X-Menów do walki z Phoenix, która przecież jeszcze do niedawna była częścią ich grupy.

Co ciekawe, nie jest to pierwsze przedstawienie tego konfliktu na ekranach. W 2006 roku powstał film X-Men: Ostatni Bastion, który opierał się na tym samym komiksie i również opowiadał historię Mrocznego Feniksa. Niestety, nie został on zbyt dobrze przyjęty przez fanów komiksu, jak i widzów lubiących poprzednie dwie części kinowych przygód mutantów. Widzowie sądzili, że historia nie została przedstawiona najlepiej, a motywacje bohaterów były bardzo niejasne i nie odpowiadały ich komiksowym odpowiednikom.

Twórcy filmowego uniwersum X-Men usłyszeli te skargi i postanowili zadziałać. Odnieśli się oni do nich w bardzo ciekawy sposób. W toku akcji filmy X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, zmienia się cała chronologia filmowego uniwersum, niektóre wydarzenia, które widzieliśmy w filmach, jednak nie mają miejsca. Dokładnie tak jest z filmem z 2006 roku - zostaje on poniekąd wymazany z historii. Był to bardzo odważny krok scenarzystów i producentów!

X-Men - chronologia. Wszystkie części

Uniewersa filmowe potrafią nieraz być skomplikowane, a ich chronologia dość nieoczywista. Sztandarowym przykładem tego problemu jest uniwersum X-Men. Akcja przedstawiona w filmach pod tym szyldem wcale nie dzieje się w tej samej kolejności, co produkcja tych ekranizacji komiksów firmy Marvel. Często nawet najwięksi fani nie są pewni, która część następuje po której. Oto mała ściągawka, która powinna rozwiać wątpliwości dotyczące chronologii filmów o grupie mutantów:

 1. X-Men: Pierwsza Klasa - akcja rozgrywa się w 1962 roku
 2. X-Men: Przeszłość, która nadejdzie - 1973 (i 2023)
 3. X-Men Geneza: Wolverine - 1981 (wprowadzenie w 1845)
 4. X-Men: Apocalypse - 1983
 5. X-Men: Mroczna Phoenix - 1992
 6. X-Men - 2000
 7. X-Men 2 - 2003
 8. X-Men - Ostatni bastion - 2006
 9. Wolverine - 2013
 10. Deadpool - 2016
 11. Deadpool 2 - 2018
 12. Logan: Wolverine - 2029

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Zwiastun Aladyna jest poruszający. Co zdradza trailer?
 2. Gdzie obejrzeć Czarnobyl HBO? Serial dostępny w sieci
 3. Serial o Czarnobylu na HBO GO. Czym zaskoczy nas premiera nowej produkcji stacji?
 4. Ile kosztują najdroższe buty świata? Ta cena jest oszałamiająca
 5. Gdzie oglądać nowego Aladyna online? Warto przypomnieć sobie bajkę sprzed lat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News