wielki piątek - co się wydarzyło
pixabay.com/Tommy_Rau
Adrian Sobolewski - 15 Kwietnia 2019

Co się wydarzyło w Wielki Piątek? Kościół wspomina ten dzień w sposób szczególny

Wielki Piątek - co się wydarzyło w ten ważny dla Kościoła dzień? Wiernych przychodzących tego dnia do kościołów może spotkać szok, gdyż liturgia wygląda zupełnie inaczej niż w pozostałe dni w roku. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy wspominamy?

Wielki Piątek - co się wydarzyło na dwa dni przed Wielkanocą? Dla katolików jest to jeden z najważniejszych dni w roku, a wieczorne celebracje w kościołach ściągają ogromne liczby wiernych. Jak wygląda Wielki Piątek w Kościele katolickim i jakie zdarzenia wspominane są wtedy przez wyznawców?

Jak wygląda Wielki Piątek w Kościele?

Wielki Piątek jest częścią tzw. Triduum Paschalnego, czyli liturgii, które przypominają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten dzień w tradycji katolickiej jest niezwykły. W całym roku liturgicznym tylko tego dnia nie odbywa się w kościołach msza święta, która jest zastępowana przez Liturgię Męki Pańskiej, specjalne nabożeństwo, które umożliwia wiernym przyjęcie sakramentu Eucharystii.

Liturgia w Wielki Piątek rozpoczyna się procesją do ołtarza, po której następuje prostracja. Oznacza to, że kapłan pogrąża się w głębokiej modlitwie i upada krzyżem przed obnażonym ołtarzem i pustym Tabernakulum. Ewangelia tego dnia jest także niezwykła, ponieważ jest czytana przez trzy osoby. Celebrans wciela się w rolę Jezusa, a inni kapłani lub lektorzy czytają pozostałe role i odgrywają mękę i śmierć Chrystusa.

Po przedstawieniu śmierci mesjasza następuje adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krzyża trzymanego przez kapłana i całują go. Po adoracji następuje komunia święta, po której pozostałe opłatki i hostia składane są w grobie pańskim, przy którym następuje całonocna adoracja. Ile trwa nabożeństwo w Wielki Piątek? Wierni muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może ono potrwać nawet kilka godzin!

Dlaczego w Wielki Piątek nie odprawia się mszy?

Przez to, że Wielki Piątek jest tak ważnym świętem, dziwić może brak mszy świętej tego dnia. Tak to tłumaczy ksiądz Eugeniusz Burzyk:

- W Wielki Piątek Jezus - jako Najwyższy Kapłan - składa swojemu Ojcu Ofiarę ze swojego życia. Dla podkreślenia doniosłości tego faktu w tym dniu żaden kapłan, nawet papież, nie odprawia mszy świętej. Odbywają się natomiast nabożeństwa drogi krzyżowej oraz liturgia na cześć Męki Pańskiej - powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Należy też pamiętać, że Wielki Piątek jest jednym z dwóch, obok Środy Popielcowej, dni w roku liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje post ścisły!

Wielki Piątek - co się wydarzyło w Jerozolimie?

Liturgia Męki Pańskiej jest pamiątką męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Jezus został skazany na śmierć przez Poncjusza Piłata, namówionego przez kapłanów żydowskich, którzy oskarżali go o nazywanie się "Królem Żydowskim" i podważanie władzy Rzymian. Chrystus, po przejściu drogi krzyżowej na Golgotę, został ukrzyżowany i umarł. Według wiary chrześcijańskiej był to gest odkupienia grzechów ludzi, czyli podstawa wiary, która prowadzi do Wielkanocy i zmartwychwstania Jezusa.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia
  2. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  3. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
  4. Kiedy Wielki Czwartek? Czy ten dzień jest wolny od pracy?
  5. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News