wielki czwartek - co się wydarzyło
pixabay.com/RobertCheaib
Adrian Sobolewski - 15 Kwietnia 2019

Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia

Wielki Czwartek - co się wydarzyło w ten ważny dla Kościoła dzień? Święto wtedy obchodzą osoby, które spotykasz przy każdej wizycie w kościele! Dlaczego ten dzień jest tak ważny i w jaki sposób celebrujemy tego dnia mszę świętą?

Wielki Czwartek - co się wydarzyło w wieczerniku? Dlaczego Wielki Czwartek jest tak ważnym dniem dla każdego katolika - co właściwie świętujemy w dzień rozpoczynający Triduum Paschalne i przygotowujący do Wielkanocy? Sprawdzamy co tradycja katolicka mówi o Wielkim Czwartku i przypominamy, jakie łączą się z nim zwyczaje i tradycje!

Wielki Czwartek - co się wydarzyło?

Wielki Czwartek dla chrześcijan jest momentem wspomnienia Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa, która odbyła się dzień przed jego śmiercią na krzyżu. Wtedy Jezus spotkał się w wieczerniku z Apostołami. Na początku obmył on symbolicznie nogi dwunastu uczniom. Następnie najważniejszym dla tradycji momentem tego wieczoru było ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii. Jezus podniósł najpierw chleb, następnie kielich z winem, i wypowiedział słowa, które do dziś powtarza każdy kapłan w czasie mszy:

- [...]wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: Weźcie go i podzielcie między siebie. Bo mówię wam, że odtąd już nie będę pił z owocu winnego szczepu, dopóki nie przyjdzie królestwo Boże. A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana - pisze w Ewangelii św. Łukasz.

Później następuje spór apostołów o pierwszeństwo i wyjście Jezusa z uczniami na Górę Oliwną. Tam zostaje zdradzony przez Judasza i pojmany.

Jak celebrujemy Wielki Czwartek - przebieg liturgii

Msza w Wielki Czwartek ma być pamiątką wydarzeń w wieczerniku i celebracją ustanowienia najważniejszego sakramentu - Eucharystii. Dlatego właśnie jest ona bardziej uroczysta, jest odprawiana tylko raz dziennie i odbywa się inaczej od zwykłej niedzielnej mszy świętej. Podczas mszy świętej znowu śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości", podczas którego biją wszystkie dzwony w kościele. Później wszystkie dzwonki i gong są chowane i na czas przeistoczenia używa się już tylko kołatki. W niektórych kościołach nadal pamięta się o tradycji obmycia nóg przez kapłana dwunastu osobom.

W czasie mszy należy też konsekrować większą liczbę opłatków, gdyż muszą one wystarczyć też na Wielki Piątek. Po zakończeniu mszy kapłani dostają kwiaty i podziękowania od wiernych za swoją pracę liturgiczną, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemni, gdzie ma miejsce całonocna adoracja. Ponadto w kościołach katedralnych rano tego samego dnia odbywa się tzw. msza Krzyżma, podczas której święci się krzyżmo, olej używany między innymi przy sakramencie chrztu i święceniach kapłańskich.

Tego dnia należy pamiętać, że dzieją się niezwykle ważne rzeczy dla katolików. Mimo, że post w Wielki Czwartek nie jest ścisły, wiernym zaleca się uczestnictwo w mszy świętej i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
  2. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  3. Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce
  4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
  5. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News