Wakacje studenckie zdjęcia
pixabay.com/Chantellen
Adrian Sobolewski - 13 Maja 2019

Kiedy zaczynają się wakacje studenckie? Są znacznie dłuższe niż uczniowskie

Wakacje studenckie to jedna z najdłuższych przerw w nauce - mogą trwać naprawdę wiele miesięcy. W jaki sposób wyliczamy długość wakacji studenckich? Sprawdzamy, kiedy się zaczynają, kończą i od czego zależą ich terminy. Często są one różne dla każdego studenta.

Wakacje studenckie często są uzależnione od naszego powodzenia podczas egzaminów kończących rok. Jeśli uda nam się zdać je bez problemu, będziemy mogli cieszyć się naprawdę długimi wakacjami. Jednak jeśli coś nam nie pójdzie i będziemy musieli ponownie podchodzić do egzaminu, cała przerwa może stanąć pod znakiem przygotowań do poprawki na uczelni. Kiedy są studenckie wakacje w 2019 roku?

Wakacje studenckie - od kiedy? Wakacje dla studentów mogą być bardzo krótkie

Wakacje na studiach nie są już tak prostą sprawą jak wakacje w szkole podstawowej i liceum. W przeciwieństwie do poprzednich stopni edukacji, na studiach nie ma jednej ustalonej daty zakończenia roku akademickiego. Data najwcześniejszego wyjazdu na studenckie wakacje jest uzależniona od sesji i egzaminów w jej trakcie. Sesja letnia to czas, gdy studenci piszą egzaminy i są oceniani za drugi semestr nauki. Trwa ona zazwyczaj od początku czerwca i kończy się na początku lipca, jednak dokładne daty zależne są od wydziału.

Niestety nawet końcówka męczącej serii egzaminów nie będzie oznaczała końca roku akademickiego dla niektórych studentów. Jeżeli komuś nie powiedzie się sesja i nie uda mu się zdać któregoś z egzaminów, będzie zmuszony do podejścia do sesji poprawkowej. Zaczyna się ona wraz z pierwszymi dniami września i trwa około dwóch tygodni. Dopiero po jej zakończeniu wszyscy studenci mogą powiedzieć, że zaczynają wakacje, dlatego dla niektórych może to być dość krótki okres wolnego czasu.

Wakacje studenckie 2019 - kiedy, ile trwają?

Skoro terminy wakacji studenckich nie są tak dokładnie ustalone, na kiedy możemy zacząć ustalać nasze wakacyjne podróże? Wszystko zależy od naszego wydziału i zakończenia sesji. Oczywiście możemy się o tym dowiedzieć dość sporo wcześniej - terminy sesji egzaminacyjnych są podawane w planie roku akademickiego na samym początku tego roku. Dlatego nie musimy martwić się o złe rozplanowanie naszych wakacji - wszystkie egzaminy muszą zakończyć się przed terminem zakończenia sesji egzaminacyjnej, do tego czasu powinniśmy też zobaczyć swoje oceny końcowe ze wszystkich przedmiotów.

W takim razie, jeśli uda nam się zakończyć wszystkie egzaminy w pierwszej sesji egzaminacyjnej, będziemy mogli cieszyć się około trzema miesiącami wakacji - od pierwszych dni lipca aż do 1 października. W przypadku osób podchodzących do sesji poprawkowej, sytuacja nie wygląda tak różowo - oni wakacje rozpoczną dopiero po zakończeniu wrześniowej sesji, czyli w drugim tygodniu tego miesiąca.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czy w Krakowie nad Wisłą można pić piwo? Wielu będzie zaskoczonych
  2. Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta
  3. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  4. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
  5. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News