Adobe Stock
Redaktor - 21 Kwietnia 2023

Tabletki na sen na receptę

Wiele osób doświadcza krótkotrwałej bezsenności. To powszechne zaburzenie snu może utrudniać zasypianie i uprzykrzać życie zarówno nastolatkom, jak i dorosłym. Chociaż ilość potrzebnego snu różni się w zależności od osoby, większość dorosłych potrzebuje co najmniej siedmiu godzin snu na dobę. Tabletki na sen na receptę nie zawsze są jedynym rozwiązaniem, czasami można poradzić sobie z nią domowymi sposobami.

Jakie działania mogą okazać się dla Ciebie przełomowe w walce z bezsennością?

Poznaj najlepsze sposoby na walkę z bezsennością.

Medytacja

Medytacja polega na powolnym, spokojnym oddychaniu w komfortowej dla Ciebie pozycji. Obserwujesz swój oddech, ciało, myśli, uczucia i doznania, jak powstają i przechodzą.

Ma wiele korzyści zdrowotnych, które idą w parze ze zdrowym trybem życia promującym dobry sen. Mówi się, że zmniejsza stres, poprawia koncentrację i zwiększa odporność. Medytacja znacząco poprawiła bezsenność i ogólne wzorce snu.

Możesz medytować tak często, jak chcesz. Jeśli nie masz czasu na dłuższą sesję, staraj się poświęcić 15 minut rano lub wieczorem. Rozważ dołączenie do grupy medytacyjnej, jeśli gorzej u Ciebie z dyscypliną i motywacją.

Medytacja jest bezpieczna, ale może wywoływać silne emocje. Jeśli czujesz, że wywołuje ona u Ciebie dalsze zdenerwowanie lub zmieszanie, przerwij praktykę.

Powtarzanie mantry

Wielokrotne powtarzanie mantry lub pozytywnej afirmacji może pomóc skupić się i uspokoić umysł. Mówi się, że mantry wytwarzają uczucia odprężenia poprzez wyciszenie umysłu.

Możesz wybrać własną mantrę lub poszukać w Internecie pomysłów, warto jednak stworzyć taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Wybierz mantrę, którą uważasz za przyjemną i uspokajającą. Powinna to być prosta, pozytywna wypowiedź w czasie teraźniejszym. Dobra mantra pozwoli Ci na ciągłe skupianie się na powtarzaniu dźwięku, co przyczyni się do zrelaksowania i pomoże zasnąć.

Wypowiadaj mantrę mentalnie lub na głos, utrzymując koncentrację na słowach. Delikatnie przywołuj swój umysł do mantry za każdym razem, gdy on zabłądzi. Możesz również puścić muzykę relaksacyjną, a mantrę powtarzaj tak często, jak chcesz.

Joga

Joga ma bardzo pozytywny wpływ na jakość snu. Pomoże Ci ona również złagodzić stres, poprawić funkcjonowanie fizyczne i zwiększyć koncentrację umysłową.

Wybierz styl, który skupia się bardziej na medytacji lub pracy z oddechem w przeciwieństwie do trudnych i skomplikowanych pozycji fizycznych. Powolne, kontrolowane ruchy pozwolą Ci pozostać obecnym i skupionym. Joga jin i joga relaksacyjna to świetne opcje.

Staraj się robić kilka dłuższych sesji w każdym tygodniu i co najmniej 20 minut codziennej praktyki własnej. Wykonywanie pozycji przed snem może pomóc Ci się zrelaksować i odprężyć.

Jeśli jakaś pozycja nie jest dla Ciebie odpowiednia, nie zmuszaj się do niej. Zmuszanie może spowodować kontuzję. Ważne jest, aby robić to, co jest dobre dla Ciebie i Twojego ciała, a to różni się w zależności od osoby.

Masaż

Terapia masażem przynosi korzyści osobom cierpiącym na bezsenność poprzez poprawę jakości snu i dysfunkcji w ciągu dnia. Może również zmniejszyć uczucie bólu, lęku i depresji.

Chociaż masaż jest ogólnie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakieś szczególne problemy zdrowotne, które mogą utrudnić korzyści.

Jeśli profesjonalny masaż jest dla Ciebie zbyt drogą opcją, możesz wykonać automasaż. Korzystne może być również wykonanie masażu przez partnera lub przyjaciela. Pozwól swojemu umysłowi skupić się na uczuciach i doznaniach płynących z dotyku, kiedy Twój umysł błądzi. Warto poszukać w Internecie wskazówek i technik.

W wielu przypadkach wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia może złagodzić bezsenność, a tabletki na sen na receptę nie będą wcale potrzebne. Rzadka bezsenność trwa zazwyczaj kilka dni lub tygodni. W cięższych przypadkach może trwać trzy miesiące lub dłużej. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News