syberiada
Screen YouTube/KinoŚwiat
Marcin Owczarek - 4 Stycznia 2019

Syberiada Polska to jeden z najlepszych filmów! Każdy musi go obejrzeć

Syberiada Polska to jeden z lepszych polskich filmów opowiadający naprawdę ciężką i zatrważającą historię. Każdy Polak powinien go obejrzeć i wyciągnąć z niego pewne wniosku. Historia to najlepsza nauczycielka życia i wszyscy powinniśmy ją znać i szanować. 

Syberiada Polska była absolutnym hitem kilka lat temu. Chociaż premiera była wiele razy przesuwna, to w końcu się jej doczekaliśmy. Film nie należy do łatwych w oglądaniu, obraz jest surowy, a i historia w nim przedstawiona ciężka i niejednoznaczna. Autor stara się ją przedstawić taką, jaką była, bez zbędnego koloryzowania i upiększania.

Syberiada Polska obsada

Premiera filmu odbyła się 22 lutego 2013 roku. Zdjęcia trwały od 2010 do 2011 roku. Za reżyserie odpowiada Janusz Zaorski, a scenariusz napisali Michał Komar oraz Maciej Dutkiewicz. Za muzykę odpowiada świetny kompozytor Krzesimir Dębski, który komponował między innymi do "Ogniem i Mieczem" czy "W pustyni i w puszczy". W obsadzie zobaczyć możemy naprawdę wiele gwiazd, które wniosły coś swojego do tego filmu. Pełna obsada to: Paweł Krucz – Staś Dolina, Marcin Walewski – Tadzio Dolina, brat Stasia, Adam Woronowicz – Jan Dolina, ojciec Stasia i Tadzia, Urszula Grabowska – Antonina Dolina, matka Stasia i Tadzia, Natalia Rybicka – Sylwia, Agnieszka Więdłocha – Cynia (Celina Josifowna Bialer), Jan Peszek – Korniłowicz, Sonia Bohosiewicz – Irena Puc, Ewa Ampulska – pomocnica Ireny, Jan Krucz – Bartek, syn Ireny, Matylda Krajewska – Hela, Oskar Buler – Józio, Andrii Zhurba – Sawin, Igor Gniezdilov – Barabanow, Dmytro Sova – Paszka, Valeria Guliaeva – Lubka, Aleksandr Kriżanowski – Tartakowski, Anatolii Zinovenko – Dima, Żanna Gierasimowa – Nadia, zawiadowczyni stacji, Menditay Utepbergenov – Fiedosiej, Jarosław Gruda – cieśla, Jolanta Banak – żona cieśli, Lech Dyblik – Połamaniec, Piotr Kondrat – Balick, Robert Radzio – leśnik, Witold Szulc – ojciec Cynii, Hanna Kossowska – Żydówka, Bartosz Kopeć – młody oficer, Hiroaki Murakami – wartownik, Eugeniusz Malinowski – NKWDzista, Artyom Savyelyeyev – dyżurny, Aleksander Chochłow – podoficer NKWD, Siergiej Kruczkow – oficer, Ilja (Igor) Zmiejew – oficer NKWD, Filip Buhl – Paszka w wieku 4 lat, Julia Kolodiuk – Nadia, Marcin Troński – cywil.

Tło historyczne filmu

Akcja filmu dzieje się w czasach, kiedy na świecie szalała wojna. ZSRR miało ogromny żal do Polski za wygraną przez nas wojnę w 1920 roku. Planowali się zemścić za tę zniewagę i skrupulatnie przygotowywali się do kolejnego konfliktu. Przez lata werbowali oni agentów, przenikali do Polski i zbierali informacje na temat tych, którzy walczyli w wojnie lub należeli do organizacji politycznych i niepodległościowych. Także inteligenci, nauczyciele, wojskowi nie uniknęli trafienia na taką listę. W roku 1939 wybucha wojna w Europie, która miała przerodzić się w światowy konflikt. Hitlerowskie Niemcy napadły na nas i mimo bohaterskiej walki byliśmy skazani na porażkę. Dyktator III Rzeszy podpisał tajne porozumienie ze Stalinem zwanym paktem Ribbentrop-Mołotow, który to dzielił nasz kraj oraz państwa bałtyckie pomiędzy nich. Wschodnia część Polski przypadła ZSRR i tam dochodziło do licznych represji. NKWD według wcześniej przygotowanych list wyłapywało Polaków. Ci trafiali później do obozów pracy zwanych Łagrami, które funkcjonowały w systemie GUŁAG. Większość z nich znajdowała się na Syberii, gdzie panuje bardzo ciężki klimat, a ludzi praktycznie ciężko było tam spotkać. Sybiracy musieli ciężko pracować na rzecz ZSRR i nie mieli wielkiej nadziei na to, że kiedyś zobaczą jeszcze swój dom. Wielu umarło od ciężkiej pracy, wycieńczenia, chorób czy zostało zakatowanych przez NKWD. Wszyscy, którzy tam byli, mieli pracować aż do śmierci. Ludzie różnie sobie radzili w takich obozach. Niektórzy tworzyli konspiracje i starali się jakoś sobie radzić, inni współpracowali ze swoimi oprawcami, aby móc żyć, a jeszcze inni nie mieli siły na to i po podróży do obozu w bydlęcych wagonach umierali. Nieliczni po wojnie zobaczyli Polskę. Takie represje dotknęły również Białorusinów, Ukraińców, Estończyków, Łotyszy i Litwinów oraz Żydów, Czeczenów i wszystkich tych, którzy nie współpracowali z komunistami.

Syberiada Polska film

Akcja filmu "Syberiada Polska" rozpoczyna się 1 września 1939 roku. Staszek i Sylwia kąpią się w rzece, kiedy nagle z nieba, jak błyskawica, spadają samoloty Ju 87 Stuka i niszczą pobliski most. Późniejsza scena przedstawia rodzinę, która stara się spokojnie żyć. Nad ich domem przelatuje radziecki samolot i zrzuca ulotki propagandowe. Na wschodnią granicę wchodzą Rosjanie i mówią, iż wchodzą na te ziemie nie jako okupanci a wyzwoliciele, którzy ratują tę część ludności przed Niemcami.

Jan Syberiada Polska

Głównym bohaterem jest Jan Dolina grany przez Adama Woronowicza. Jest on kapralem Wojska Polskiego. Do jego domu przychodzą żołnierze i każą się spakować wszystkim przebywającym w budynku. Mają na to 15-minut. W tym czasie mogą zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Potem trafiają na stację, gdzie są pakowani do wagonów towarowych. Są zamykani bez możliwości wyjścia i stłoczeni po kilkadziesiąt osób w jednym. Trafiają na Syberię do małego obozu, który nie jest nawet ogrodzony. Nad bramą widnieje napis "Witamy przesiedleńców" napisany cyrylicą. Przemawia do nich kapitan Sawin, zarządca obozu z NKWD. Przekazał im zasadę, która od lat panowała w całym ZSRR, czyli "kto nie pracuje, ten nie je". Niektórzy w drodze do tego obozu pozamarzali, resztę czekała ciężka praca. Sawin od razu upatrzył sobie ofiarę, był nim Jan Dolina. Od razu domyślił się, że jest wojskowym i sądził, iż jest oficerem, przez to go też gnębił. W filmie widzimy, jak wszyscy razem trafiają do łaźni i myją się bez podziału na część dla kobiet i dzieci. Już kolejnego dnia idą na roboty przy ścinaniu drewna w pobliskim lesie. Trzeba zaznaczyć, że była to zima, a warunki o tej porze roku na Syberii są ekstremalnie ciężkie.

Ciężka praca i marzenia

NKWD znęca się nad pracującymi, a najbardziej nad żydami. Jednego z nich w pierwszej scenie kopie oficer, ponieważ ów nie wstał przed nim. Nagle na żołnierza spada drzewo, a przed zgnieceniem ratuje go Irena. Ludzie w czasie pracy, ale także i wolnym rozprawiają o codziennym życiu w Polsce. Planują pracę tam, jedna z bohaterek mówi o studiach i o tym, że nie zdążyła złożyć papierów na uczelnie we Lwowie. Żona Jana nagle zachorowała, nikt nie wiedział, co z nią się dzieje. Lekarz jasno daje do zrozumienia, że będzie ciężko i wszystko zależy od tego, jak bardzo silny jest jej organizm. Później widzimy, jak Irena kocha się z tym oficerem, którego ocaliła przed zgnieceniem. Przez to jest specjalnie traktowana przez żołnierzy i nie cierpi z zimna czy głodu. Mimo wszystko stara się pomagać innym w tej niedoli. Dolina udaje się w poszukiwaniu leków dla swojej ukochanej. Odnajduje go miejscowy i mu pomaga. Później widać scenę posiłku. Irena rozlewa zupę i zostaje oskarżona o to, że swoim rozlewa jej więcej. Dochodzi do awantury, Irena nazwana jest "ruską kurwą". Wchodzi oficer i wszystkich uspokaja. Później widać, jak jeden z nauczycieli uczy dzieci geografii. Pokazuje im, jaką trasę przebyli i gdzie są teraz.

Trudne wybory bohaterów

Później widać jak Irena znowu znajduje się u oficera. Próbuje wywalczyć jakieś zeszyty i ołówki, żeby się mogły uczyć. Oficer zgadza się przez to, że ona się mu oddaje. W następnej scenie dzieci mają za zadanie zaprezentować wierszyk, jakiego się nauczyli, przed komendantem obozu. Jak można się domyślić, nie jest on przychylny i później aresztowano odpowiedzialnych za to. W końcu przychodzi lato. Ci, którym udało się przeżyć w tym miejscu, dalej muszą pracować. Warunki są lżejsze, ale klimat dalej daje się we znaki wszystkim tym, którzy tam przybyli. Żona Jana Doliny ozdrowiała, udało się przez leki, które w końcu dostarczono. Później dostaje on zadanie od komendanta obozu, aby spławić drewno rzeką. To bardzo ciężkie zadanie i w dodatku musi zostawić żonę i dzieci bez opieki. Matka w tym czasie umiera, jej serce nie wytrzymało już. Życie w obozie toczy się dalej. Mijają miesiące, ludzie muszą cały czas pracować. Czasami mają chwile przyjemności. W filmie pokazano, jak wszyscy mieszkańcy mogli oglądać bajkę i odpocząć trochę przy takiej rozrywce. Irena miała dość tego oficera, z którym wcześniej utrzymywała bliskie kontakty. W czasie kolejnego zbliżenia udusiła go. Wcześniej pił on wódkę, więc lekarz stwierdził, że przez mróz zmarł ten oficer.

Miłość i śmierć

W filmie przeplatają się wątki miłosne z tymi nieszczęśliwymi. Najpierw widzimy śmierć, a później, jak wszyscy obchodzą Święta Bożego Narodzenia. W następnych scenach komendant obozu ogłasza, że wybuchła wojna między ZSRR a Niemcami. Gdy Dolina ogłasza, iż będzie nabór do wojska i Stalin chce wystawić polską armię, wybucha wielka euforia. Dolina wraz z synem chcą zaciągnąć się do armii, jest też amnestia i wielu może wyjść z Łagru. Młody Dolina próbuje odnaleźć dziewczynę, którą kocha, ale nie udaje mu się, później na szczęście dla niego się odnajduje. NKWD próbuje namówić głównego bohatera do tego, aby zmienił obywatelstwo, ma on autorytet wśród Polaków i sowieci myślą, że i reszta pójdzie w jego ślady. Najstarszy syn Doliny spada z furmanki i trafia do szpitala, a Janowi w końcu udaje się dostać do armii, ale nie do polskiej a radzieckiej.

Powrót do Polski

Polska w końcu staje się wolna. Reszta, która została w ZSRR, próbuje wrócić do kraju, ale nie jest to takie łatwe, gdyż wszyscy dostali obywatelstwa ZSRR przymusowo. Robią wszystko, by wrócić do swojej ojczyzny. Wiele rzeczy wtedy się wydarzyło, ale w końcu udaje im się i jadą do Polski.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Mateusz Morawiecki RodzinaMateusz Morawiecki musi to przełknąć. Sekrety jego rodziny wyszły na jawCzytaj dalej
Syberiada Polska opowiada bardzo ciężką historię, którą ciężko teraz jest zrozumieć. Nieliczni wiedzą, jak to jest być wywiezionym z ukochanego kraju i być gnębionym przez obce władze, a kiedy sytuacja obraca się o 180 stopni, to Polacy służą dalej jako siła robocza i żołnierze na froncie innego państwa. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście tego filmu to najwyższy czas to zrobić. Każdy Polak powinien znać tę historię i zobaczyć, co nasi rodacy ze wschodu musieli znosić w czasie trwania II wojny światowej. Wielu z nich już nie ujrzało naszego państwa na oczy. Zostaje po nich tylko pamięć i nie może ona zniknąć z naszej świadomości. Ważne jest, abyśmy wszyscy uczyli się o tym na lekcjach historii i mówili o tym naszym dzieciom. Nie możemy dopuścić, aby coś takiego znowu miało miejsce w naszej historii. Każdy z nas jest odpowiedzialny za to. Syberiada Polska to ważny film w naszej kinematografii.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Beata Tyszkiewicz: Młodość aktorki nie zawsze była radosna
  2. Kluczowe urzędy przenoszą się do Torunia?! Wstrząsający plan PiS
  3. Finał WOŚP odwołany! Straszny triumf Kaczyńskiego, powód szokuje
  4. Gdzie mieszka Kuba Wojewódzki? Gwiazdor ma piękne apartamenty
  5. Agnieszka Kaczorowska jest w ciąży! Widać brzuszek! [ZDJĘCIE]
Benedykt XVIBenedykt XVI odniósł się do wielkiego proroctwa. Katolicy drżą o przyszłośćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News