Materiał Partnerski
fot. Materiały Partnerskie
Wiadomości Pikio - 31 Października 2022

Skuteczny sposób w walce z jesiennymi infekcjami – wszystko, co musisz wiedzieć o e-recepcie

Rozwiązaniem na miarę współczesnych potrzeb było wprowadzenie w 2020 roku do systemu opieki zdrowotnej recepty elektronicznej. Od tego momentu cyfryzacja w dziedzinie medycyny stała się jej nieodłącznym elementem, a ten wygodny sposób przepisywania leków zdążyli docenić już wszyscy, którzy mieli z nim styczność. E-recepty przede wszystkim gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo pacjentom.

Wygodna forma kontaktu ze specjalistą

Męczy Cię choroba i nie masz siły udać się do lekarza? Znajdujesz się poza swoim domem, a potrzebujesz szybkiej pomocy od specjalisty? A może kolejny tydzień zajmujesz się przeziębionymi dziećmi i myśl o kolejnej wizycie w przychodni przyprawia Cię o dreszcze? To tylko część problemów, z jakimi możesz się zmierzyć w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście istnieją wygodne sposoby na skutecznie pozbycie się tych zmartwień.

Teleporada

Pierwszym rozwiązaniem jest teleporada. Podczas takiej formy kontaktu z lekarzem możesz uzyskać e-receptę, zwolnienie, a także skierowanie do innego specjalisty. Jeśli potrzebujesz e-zwolnienia, nie musisz martwić się o zawiezienie go specjalnie do miejsca pracy, zostanie ono przekazane przez system wprost do pracodawcy. Teleporada zaoszczędzi ci mnóstwo czasu. Nie musisz obawiać się żadnych nieporozumień – całkowicie bezpieczny i legalny sposób na uzyskanie pomocy od specjalisty.

Na czym polega teleporada? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Umów się na rozmowę w dogodnym dla Ciebie terminie. Lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad w celu poznania Twojej historii leczenia. Jeśli wyrazisz zgodę, specjalista będzie mógł także szczegółowo przestudiować informacje w Internetowym Koncie Pacjenta. Na podstawie zebranych danych oraz rozmowy zostaną Ci przepisane właściwe leki, które odbierzesz za pomocą e-recepty.

Recepta online

Kolejnym wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z zaufanej platformy. Dzięki szybkiej i wygodnej formie wystawienia e-recepty przez wykwalifikowanego lekarza otrzymasz potrzebną Ci pomoc. Więcej o profesjonalizmie i bezpieczeństwie, jakie oferuje taka strona, poznasz w portalu z e receptami online. Możesz tam uzyskać dostęp do leków nawet w ciągu kilkunastu minut. To najlepszy sposób szczególnie dla osób, które przyjmują stałe lekarstwa.

Jak działa taka strona? W bardzo prosty i intuicyjny sposób. Wybierz lek, którego zakup Cię interesuje – jeśli nie znajdziesz go na liście, samodzielnie wpisz jego nazwę. Na podstawie wywiadu medycznego wykwalifikowani specjaliści zdecydują, czy wybrałeś odpowiedni środek leczniczy, a następnie przepiszą Ci go w postaci e-recepty. Natomiast gdy nie wiesz, które lekarstwo będzie najodpowiedniejsze, masz dodatkowo możliwość umówienia się ze specjalistą na e-konsultację. Możesz także porównać swoje objawy z tymi, które znajdziesz w zakładce Dolegliwości. Poznaj szczegóły oferty profesjonalnej platformy, której zaufało już wielu pacjentów i przekonaj się sam o jej zaletach.

Jak działa elektroniczna recepta?

Receptę elektroniczną (czyli inaczej e-receptę) otrzymujesz od lekarza po wizycie w jego gabinecie lub po odbyciu teleporady. W każdym z przypadków zostają Ci przepisane leki, które możesz odebrać z apteki właśnie za pomocą swojej e-recepty. Może występować ona w jednej z następujących form: SMS, e-mail z załączoną receptą w postaci PDF-a, powiadomienie w aplikacji mobilnej mojeIKP lub dodatkowo jako papierowy wydruk informacyjny. Wszystkie informacje dotyczące e-recepty zostają przesłane przez system do Twojego indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta, dzięki czemu zawsze posiadasz dostęp do kluczowych danych. Możesz sprawdzić tam np. dawkowanie leku czy historię poprzednich recept. Natomiast, jeśli posiadasz aplikację mojeIKP masz możliwość ustawienia powiadomień, które będą przypominać Ci o zażywaniu leków w odpowiednim czasie. To jedynie przykłady zalet wprowadzenia recept elektronicznych.

E-receptę odbierzesz w każdej aptece za pomocą czterocyfrowego kodu oraz swojego numeru pesel, ale jeśli nie chcesz go podawać, możesz przekazać farmaceucie kod QR do przeskanowania, który znajdziesz na otrzymanej recepcie w formie PDF-u lub w aplikacji. Nie musisz obawiać się pomyłek opartych na próbach rozszyfrowania lekarskiego pisma – elektroniczne recepty są przejrzyste i z całą pewnością czytelne. Warto wspomnieć o tym, że istnieje możliwość rezerwacji wybranych leków w aptece.

Swoją receptę elektroniczną możesz zrealizować w różnych aptekach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wystarczy jedynie pamiętać o kluczowej zasadzie – każde kolejne opakowanie z danej e-recepty jednego leku musisz wykupywać w tej samej aptece. Dowolność co do miejsca odbioru środków leczniczych pozostaje w przypadku różnych lekarstw. Możesz więc wybierać swoje leki częściowo i to bez utracenia refundacji. Wyjątkowo przydatne okaże się to podczas podróży lub gdy chcemy porównać ceny i skorzystać z tej najkorzystniejszej.

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje także prawo wykupienia leków w innym państwie niż zostały one przepisane. To wszystko dzięki recepcie transgranicznej. Możesz więc swobodnie odbierać swoje lekarstwa w wybranym państwie należącym do wspólnoty.

Przez ile ważna jest e-recepta?

Ważność recepty elektronicznej zależy od przepisanych na niej leków. Najczęściej jest to jednak okres 30 dni. W przypadku antybiotyków ważność mija po 7 dniach, z uwagi na to, że kluczowe jest tutaj szybkie przyjęcie leku. Ponadto lekarz może zaznaczyć roczny termin realizacji na Twojej e-recepcie, ale trzeba tutaj pamiętać o wykupieniu chociaż jednego opakowania w ciągu pierwszych 30 dni.

Istnieją pewne wyjątki co do możliwości przedłużenia okresu ważności recepty, są to np. lekarstwa, które posiadają w swoim składzie substancje narkotyczne lub psychotropowe. O tym, ile ważna jest nasza e-recepta dowiemy się od naszego lekarza lub po prostu z umieszczonych na niej informacji. Warto pamiętać, że jeżeli nie zaznaczono inaczej, data realizacji rozpoczyna się w dniu wypisania recepty.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News