Odzież skiturowa – dlaczego jest tak często wybierana w góry?
Skitour to świetna alternatywa dla klasycznych nart zjazdowych. To połączenie górskiej wycieczki i radości z lekkich zjazdów. Jednak zwykła odzież narciarska może nie sprawdzić się w przypadku skiturów. Jak się odpowiednio ubrać?
Czy odzież narciarska sprawdzi się przy skiturach?
Każde wyjście w góry wymaga odpowiedniego wyposażenia i przygotowania. Zawsze należy być gotowym na zmienne i trudne warunki pogodowe, takie jak niskie temperatury, opady deszczu lub śniegu czy porywisty wiatr. Jednak skitury to coś innego niż klasyczna jazda na nartach. Jest tu wiele elementów zbliżonych do wspinaczki górskiej oraz trekkingu. Nart skiturowych używa się do podejść, do maszerowania oraz do zjazdu, dlatego wyposażenie też musi być dopasowane do tej konkretnej aktywności.
Dobra odzież skiturowa to absolutna podstawa. Zakupy można dziś zrobić wygodnie przez Internet. Sklep Sportano oferuje kurtki skiturowe, spodnie, bieliznę termoaktywną, rękawice skiturowe, czy kombinezony od najlepszych producentów – Jack Wolfskin, Salewa, Marmot, DYNAFIT, The North Face, CMP oraz produkty innych uznanych marek. Jak skomponować odpowiedni zestaw na wyjście w góry z nartami?
Jak ubierać się warstwowo w góry?
Podstawowa zasada ubierania się na wyjście zakłada, że trzeba stworzyć kilka warstw odzieży funkcjonalnej. Daje to wiele możliwości, chroni zarówno przed wychłodzeniem, jak i przed przegrzaniem.
Zakładanie różnych warstw pozwala też na bieżąco dopasowywać rodzaj ubioru do aktualnych warunków – często jest tak, że w na początku wycieczki narciarz skiturowy znajduje się w niższych partiach gór, gdzie jest cieplej, jednak dalsze podejście skutkuje coraz niższymi temperaturami, więc trzeba tak skompletować zestaw odzieży, aby w razie potrzeby można było łatwo zdjąć np. wierzchnią warstwę w postaci kurtki.
Najczęściej kompletny zestaw odzieży do skiturów składa się z takich elementów, jak:
- dwuczęściowa bielizna termoaktywna z długimi getrami i rękawami,
- ciepłe, wysokie skarpety,
- spodnie skiturowe,
- bluza lub bezrękawnik,
- kurtka z membraną, softshell, lub kurtka puchowa,
- chusta na szyję,
- rękawiczki.
Bielizna termoaktywna – jakie materiały wybrać?
Odpowiednia bielizna jest ważna podczas skiturów, trekkingu, alpinizmu oraz klasycznego narciarstwa zjazdowego. Warto zainwestować w dobrej jakości bieliznę termiczną do wyjść w góry, bo w przypadku tej warstwy odzieży nie ma tak naprawdę rozróżnienia na poszczególne dyscypliny sportów zimowych. Taki komplet zawsze powinien się składać z długich getrów lub kalesonów oraz koszulki z długim rękawem.
Bielizna termoaktywna do skiturów powinna ściśle przylegać do ciała i musi być wykonana z materiałów, które z jednej strony gwarantują wysoki komfort termiczny, a z drugiej doskonałe odprowadzanie wilgoci. W tej roli doskonale sprawdza się ciepła i cienka wełna merino oraz materiały syntetyczne, które oferują bardzo dobrą wentylację i świetnie radzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci.
Popularne materiały to poliester, lyocell, elastan, nylon, poliamid czy tencel. W przypadku bielizny termicznej do wyjść w góry i na skitury powinno się jednak unikać takich popularnych materiałów jak choćby bawełna, bo materiał bardzo łatwo nasiąka wilgocią, co w przypadku skiturów szybko będzie powodować dyskomfort, a podczas dłuższej wycieczki może nawet prowadzić do wyziębienia i wychłodzenia.
Skarpety do skituru
Skarpetki skiturowe powinny być przede wszystkim wyższe i dość elastyczne. Nie sprawdzą się klasyczne, grube skarpety narciarskie, bo te są zbyt mało dopasowane i gorzej odprowadzają wilgoć. Skarpety skiturowe nie mogą też się zsuwać, bo nogi intensywnie pracują zwłaszcza przy podejściach.
Czy na skitury można wziąć spodnie narciarskie lub trekkingowe?
Skitour to sport, który łączy elementy trekkingu górskiego oraz klasycznego zjazdu na nartach. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy spodnie skiturowe jakoś znacząco różnią się od spodni narciarskich czy trekkingowych. Najczęściej jednak spodnie trekkingowe są zbyt cienkie, a spodnie typowo narciarskie za grube. Spodnie do skituru w pewnym sensie powinny być kompromisem między jednym a drugim.
Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Dobrze, aby spodnie skiturowe miały na dole nogawki zamek, dzięki czemu jest łatwy dostęp do klamerek butów. Takie spodnie można znaleźć w wersji z szelkami lub bez. Spodnie z szelkami mają nieco wyższy stan i pod tym względem bardziej przypominają klasyczne spodnie narciarskie, które również mają nieco podniesiony stan. Taka konstrukcja ma chronić przed dostawaniem się śniegu w razie upadku. Spodnie do skituru powinny być bardzo elastyczne i rozciągliwe, aby nie krępować ruchów. Materiał z kolei powinien być wodoodporny i wiatroszczelny.
Warstwa właściwa – ciepła bluza lub kamizelka
Na górną warstwę bielizny termoaktywnej zakładamy ciepłą bluzę lub bezrękawnik. – trzeba to dostosować do panujących warunków oraz indywidualnych preferencji. Nie wszyscy miłośnicy skituru stosują tę warstwę. Jeśli uprawiasz sport raczej w cieplejszych warunkach, to możesz ją pominąć, pod warunkiem, że masz dobrą i ciepłą kurtkę wierzchnią. Dobrze sprawdzi się też kamizelka czy bezrękawnik, który zapewni dobrą termoizolację w okolicach brzucha i klatki piersiowej, a równocześnie nie będzie ograniczać ruchu, ani powodować wzmożonego pocenia się pod pachami, jak może mieć to miejsce w przypadku klasycznej bluzy. Jeśli jednak zdecydujesz się właśnie na bluzę, to warto wybrać dodatkowo wersję z podniesioną stójką lub z kapturem.
Kurtka skiturowa – jak wybrać odpowiedni rodzaj?
Kurtka w góry musi być przede wszystkim ciepła, ale typowe kurtki skiturowe są cieńsze niż narciarskie. Musi być to odzież wysoce funkcjonalna – w skiturze najpierw czeka nas intensywne podejście, a potem zjazd. To zupełnie inny rodzaj aktywności, więc kurtka musi być wszechstronna i uniwersalna. Musi chronić przed gromadzeniem wilgoci, przed zimnem, wiatrem i opadami śniegu. Dobrze sprawdzi się tu klasyczna kurtka z membraną, niektórzy skiturowcy używają też zwykłych kurtek typu softshell lub kurtek z puchem syntetycznym. Naturalny puch ma lepsze właściwości termoizolacyjne, ale takie kurtki stosuje się raczej na wyprawy typowo alpinistyczne. Podczas skituru w takiej kurtce mogłoby być za ciepło.
Jak widać, jest kilka elementów, które składają się na dobrą odzież do skituru. Odpowiednio skompletowany zestaw powinien przede wszystkim składać się z dobrej jakościowo bielizny termicznej, ciepłych wysokich skarpet, warstwy cieplnej w postaci bluzy czy kamizelki oraz kurtki. Do tego dochodzą jeszcze rękawiczki, czapka i np. chusta na szyję.
Artykuł sponsorowany