siemię lniane
fot. Pixabay
Wiadomości Pikio - 1 Września 2018

Siemię lniane na włosy i zaparcia. Właściwości, dieta, cena

Siemię lniane swoją popularnością cieszy się już od wielu lat. Choć w ostatnim czasie fani zdrowego życia coraz częściej sięgają po egzotyczne nasiona chia, sprowadzane z Meksyku, to właśnie nasiona lnu, które stosowały nasze babcie, mają podobne właściwości. Siemię lniane bardzo pozytywnie działa na trawienie, wygląd naszych włosów i skóry, może być także produktem ułatwiającym odchudzanie. Jak stosować siemię lniane, żeby wykorzystać pełnię jego właściwości?

Siemię lniane, czyli inaczej nasiona lnu zwyczajnego, ma wiele zastosowań zdrowotnych. Stosowane jest jako zielarski środek lecznicy, działa pozytywnie na trawienie, poprawia wygląd włosów, skóry i wzmacnia paznokcie. Nasionka są płaskie i szarobrązowe. W zależności od przygotowania przed spożyciem, mogą mieć różny wpływ na nasz organizm.

Siemię lniane właściwości - co daje siemię lniane?

Siemię lniane stosowane jest przede wszystkim na zaparcia. Pomaga szybko pozbyć się przykrej, często bolesnej dolegliwości. Jest to domowy sposób, którego skuteczność potwierdzają lekarze. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób przygotować nasiona lnu, aby pozbyć się zaparć - niewłaściwe wykorzystanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub wręcz przeciwnie, skutkować biegunką.

Nasiona lnu działają również jako "naturalny kosmetyk". Z powodu zawartych w siemieniu tłuszczów nasyconych, białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów i minerałów, ma ono niezwykle pozytywny wpływ na wygląd naszej włosy, skóry i paznokci. Działa odżywczo, wygładza włosy, nawilża skórę, utwardza płytkę paznokci i wspomaga ich wzrost.

Co ciekawe, siemię lniane pomaga również w leczeniu poważniejszych dolegliwości i chorób. Według badań opublikowanych na łamach "Nutrition and Metabolism", nasiona lnu zwyczajnego mogą skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Jest to związane z dużą ilością błonnika w siemieniu lnianym, który w połączeniu z wodą tworzy tzw. substancje żelowe. Substancje te wiążą cholesterol i kwasy żółciowe, które następnie wydalane są z organizmu razem z kałem. Dzięki temu zły cholesterol nie trafia do krwi. To zapobiega dużo poważniejszym chorobom, między innymi miażdżycy oraz związanymi z nią powikłaniami.

Jak udowodniły liczne badania, regularne spożywanie siemienia lnianego może uchronić nas przed niektórymi rodzajami nowotworów, między innymi rakiem piersi, jajników, jelita grubego i prostaty.

Błonnik zawarty w siemieniu lnianym pozwala kontrolować i stabilizować poziom cukru we krwi, a więc także uchroni nas przed cukrzycą typu 2. Wpływ na to mogą również mieć zawarte w siemieniu lignany, jednak kwestia ta w dalszym ciągu wymaga szczegółowych badań.

Siemię lniane mielone - czym się różni od zwykłego, jak stosować?

Siemię lniane w sklepach możemy dostać w dwóch formach - naturalnej oraz zmielonej. Jak się okazuje to, w jakiej postaci je spożywamy wpływa na skutki, które otrzymamy. Czym więc się różni siemię lniane mielone od naturalnego, w formie nasion?

Przede wszystkim mielone nasiona lnu z czasem tracą swoje właściwości zdrowotne. Są dużo łatwiej przyswajalne przez organizm, jednak równocześnie zawierają mniej mikroelementów, witamin i minerałów. Główną zaletą mielonego siemienia lnianego jest łatwość jego wykorzystania - sypkim, zmielonym siemieniem możemy posypać sałatkę, dodać je do zupy lub sosu.

Siemię lniane w formie nasion jest ciężej przyswajalne przez organizm. Choć minerały, witaminy i zdrowe kwasy tłuszczowe w dalszym ciągu znajdują się w nasionach, skorupka nie pozwala na ich wydobycie. Aby wykorzystać wszelkie wartości siemienia, należy je dokładnie przegryźć lub zmielić w młynku i natychmiast spożyć. Tak podane siemię nie zdąży zgubić swoich właściwości zdrowotnych.

W przypadku usprawnienia trawienia, zarówno siemię mielone, jak i nasiona lnu w oryginalnej formie, działają równie dobrze. Ważne jest jednak, żeby popić je dużą ilością wody lub przed spożyciem zalać gorącą wodą i zrobić tzw. "kisiel" z siemienia lnianego.

Siemię lniane na zaparcia - jak stosować, by pozbyć się zaparć?

Nasiona lnu najlepiej przygotować w formie "kisielu" - działają wtedy najszybciej i najbardziej skutecznie. Jak to zrobić? 2 łyżki stołowe nasion zalewamy 150 ml gorącej (nie wrzącej) wody. Następnie energicznie mieszamy przez kilka minut, aż substancja zacznie się kleić. Całość wypijamy, najlepiej popijając dodatkowo szklanką ciepłej wody.

Należy pamiętać, że picie siemienia lnianego najlepiej praktykować rano, przed pierwszym posiłkiem. Wtedy możemy liczyć na prawdziwie dobre efekty. Po ciężkim posiłku próba "ratowania się" siemieniem lnianym będzie nie tylko nieskuteczna, ale przede wszystkim może okazać się szkodliwa, skutkująca niestrawnością i wzdęciami.

Mielone siemię nie musi być podane w formie "kisielu" - można nim posypać sałatkę, dodać do zupy lub sosu. Wtedy jednak po spożyciu warto wypić co najmniej dwie szklanki wody.

Należy pamiętać, że w przypadku biegunki stosowanie siemienia lnianego jest niewskazane, może bowiem tylko pogorszyć nieprzyjemną dolegliwość. Biegunka może być również skutkiem spożywania zbyt dużej ilości siemienia lnianego - zalecana dzienna dawka jest różna i zależy od organizmu, nie warto jednak przekraczać 4-5 łyżek stołowych dziennie.

Siemię lniane na włosy - jak stosować, jak działa?

Nasiona lnu zwyczajnego zawierają niezwykłą ilość makro- i mikroskładników, które mają pozytywny wpływ na nasz wygląd. Substancje te przede wszystkim poprawiają stan naszych włosów - nawilżają je, wygładzają i przyspieszają ich wzrost.

Składniki, które mają tak dobry wpływ na nasze ciało, to przede wszystkim tłuszcze nienasycone, głównie omega 3 i 6. To one są odpowiedzialne za ochronę struktury włosa, a także zapobiegają jego łamaniu. Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina A (tzw. przyjaciółka oczu, skóry i paznokci), która nawilża naszą skórę, dzięki czemu włosy nie wypadają i są odżywione. Siemię lniane zawiera również witaminę E, zwaną potocznie "witaminą młodości". Jest to przeciwutleniacz, który chroni komórki przed niszczeniem i opóźnia proces starzenia.

Jak stosować siemię lniane na włosy? Dodanie go do diety w większości przypadków jest najskuteczniejszym pomysłem. W ten sposób bowiem dostarczamy składników w sposób naturalny i nieprzetworzony, prosto do z układu trawiennego do komórek. Jest jednak mnóstwo innych metod na dostarczenie swoim włosom siemienia lnianego. Przede wszystkim wcieranie we włosy oleju lnianego. Tę metodę najlepiej stosować na wilgotnych (nie mokrych) końcówkach. Nie należy nakładać oleju lnianego u nasady, bo może to zbyt mocno natłuścić i obciążyć nasze włosy.

Innym sposobem jest wykorzystanie "kisielu" z siemienia w formie maseczki na włosy. Ostudzoną lepką substancję nakładamy bezpośrednio na głowę, delikatnie wcieramy, a następnie pozostawiamy w takiej formie przez 10 minut. Należy pamiętać, by taką maseczkę dokładnie spłukać i wyczesać z włosów nasionka. Siemię można również dodawać do kąpieli, co nawilży naszą skórę i poprawi jej elastyczność.

Siemię lniane na porost włosów - jak szybo rosną włosy podczas kuracji nasionami lnu?

Regularna kuracja nasionami lnu prowadzi również do ich szybkiego wzrostu. To, jak szybko rosną nam włosy, zależy od organizmu, jednak na pewno zauważymy różnicę. W ciągu miesiąca może być to od 2 aż do 4-5 centymetrów! Podczas kuracji da się zauważyć tzw. "baby hair", czyli dużo krótkich, nowych włosów przy samej głowie. Siemię lniane nie tylko przyspiesza wzrost, ale również zagęszcza naszą fryzurę. Skóra jest bardziej nawilżona i odżywiona, a włosy przestają wypadać.

Siemię lniane dieta - jak siemię działa na odchudzanie?

Nasiona siemienia lnianego przez wiele osób wykorzystywane są w procesie odchudzania. Czy to faktycznie działa? Siemię lniane, jak już wspominane było wcześniej, reguluje poziom glukozy, czyli cukru, we krwi. Właśnie dzięki błonnikowi w nim zawartemu możemy ustabilizować skoki cukru, które to odpowiedzialne są za szybki powrót głodu. W ten sposób, gdy spożywamy siemię, dużo łatwiej jest nam rezygnować z dokładki czy słodkiego deseru.

Siemię lniane pozwala również na uzyskanie płaskiego brzucha - wszystko przez usprawniony proces trawienia. Nie sprawia to, że gubimy tłuszcz, a jedynie zalegające w jelitach pożywienie i wodę, jednak efekt jest z pewnością zauważalny i dla niektórych może być wystarczający.

Siemię lniane, dzięki temu, że dostarcza naszemu organizmowi zdrowych tłuszczy i mikroskładników, pozwala nam łatwiej zrezygnować ze słonych, tłustych przekąsek. Dzięki zbilansowanej diecie dużo łatwiej odrzucić pokusę na chipsy, chrupki czy słone paluszki.

Regularne spożycie siemienia lnianego dodaje również energii. Przede wszystkim dlatego, że dzięki oczyszczaniu ciała, czujemy się lekko i rześko. Siemię lniane zwiększa wydolność naszego organizmu, działa więc podobnie jak kofeina albo napój energetyczny. Jest to duże ułatwienie dla osób, które próbując schudnąć, chcą wykonywać aktywność fizyczną.

Wiele portali i dietetyków zaleca oczyszczające diety, oparte na spożywaniu tylko siemienia lnianego i produktów o wysokiej zawartości błonnika. W przypadku tak ekstremalnego zastosowania nasion lnu zwyczajnego, warto skontaktować się z lekarzem, by ustalić, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Z pewnością jednak tradycyjne wykorzystanie lnu wystarczy, by osiągnąć zadowalające efekty, a popadanie w skrajności może okazać się tragiczne w skutkach.

Gdzie kupić siemię lniane? Jaka jest jego cena?

Siemię lniane dostępne jest w niemal wszystkich sklepach i aptekach w całej Polsce. Z pewnością znajdziemy je w sieciówkach, jak Lidl, Biedronka, Kaufland czy Carrefour. Jego cena to około 4,00 złotych za 500 gram, przy czym cena mielonego nie różni się zbytnio od tego w nasionkach. Przy siemieniu lnianym warto zaopatrzyć się w młynek (np. do kawy), który wydobędzie dla nas najważniejsze mikroskładniki tych odżywczych nasion.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News