Rekalkulacja składki OC – kiedy należy wyliczyć ją ponownie?
Autor - 24 Grudnia 2020
Jako posiadacz pojazdu mechanicznego masz obowiązek zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Za ochronę, w ustalonym terminie, musisz zapłacić składkę. W pewnych przypadkach możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało dokonać ponownej kalkulacji tej opłaty. Kiedy konieczna może być rekalkulacja?
Jak ubezpieczyciel wylicza składkę?
Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przy wyliczaniu kosztu ochrony wiele czynników. Znaczenie ma historia przebiegu ubezpieczenia, wiek ubezpieczającego, czas posiadania przez niego prawa jazdy, jego stan cywilny, miejsce zamieszkania i użytkowania samochodu, a także cechy ubezpieczanego pojazdu i nie tylko. Ubezpieczyciele mają dowolność pod względem tego, które czynniki będą brać pod uwagę przy ustalaniu składki. Mogą również sami określić, co jest dla nich najważniejsze i ma największy wpływ na cenę.
W pewnych przypadkach w trakcie trwania umowy ubezpieczyciel może zdecydować, że dokona rekalkulacji, czy ponownie przeliczy wysokość składki. Ma to miejsce wówczas, gdy zmianie uległy pewne czynniki, od których zależy cena ubezpieczenia OC. Kiedy może do tego dojść?
Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji?
Tak naprawdę ubezpieczyciele raczej rzadko decydują się na ponowne przeliczenie składki, ale istnienie co najmniej kilka przypadków, w których mają taką możliwość. Rekalkulacja składki może mieć miejsce, gdy dojdzie do:
- Sprzedaży pojazdu – po przekazaniu nabywcy praw własności do samochodu powinno do niego trafić auto wraz z polisą OC. Nie ma znaczenia, przez jak długi okres obowiązywać będzie jeszcze ochrona. Może to być kilka dni czy nawet niewiele mniej niż rok. Może jednak dojść do sytuacji, że zbywcą będzie doświadczony kierowca, który od lat ubezpiecza pojazdy, od dawna posiada prawo jazdy i w dodatku jeździ bezszkodowo, więc prawdopodobnie płaci stosunkowo niską składkę. Jeżeli Ty, jako nabywca, kupiłeś pierwszy pojazd, niedawno uzyskałeś uprawnienia do prowadzenia pojazdów, dopiero ukończyłeś 18 lat i nie masz żadnej historii przebiegu ubezpieczenia, to Twoja składka będzie wyższa. Ubezpieczyciel może wówczas zdecydować o konieczności rekalkulacji i bardzo prawdopodobne, że konieczna będzie dopłata za okres, w którym jesteś posiadaczem pojazdu. Rekalkulacja nie zawsze musi się zakończyć dopłatą. Może się również okazać, że Twoja składka jest niższa i wówczas ubezpieczyciel zwróci nadpłatę.
- Podania błędnych danych – kolejnym przypadkiem, w którym ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki jest podanie niepoprawnych danych przy wyliczaniu ceny za OC. Często z pojazdu korzystają niezgłoszeni młodzi kierowcy. Jeśli taki prowadzący auto spowoduje szkodę, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale może wówczas dokonać rekalkulacji składki i posiadacz pojazdu zapłaci więcej za OC.
Ubezpieczyciele raczej sporadycznie stosują rekalkulację. Jeśli kupiłeś pojazd, znajdź kalkulator OC na stronie danego towarzystwa i sprawdź, ile zapłacisz za ochronę. Jak najbardziej możesz sam zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o ponowne wyliczenie składki. Szczególnie warto to zrobić, jeśli obawiasz się, że będziesz musiał zapłacić dużo wyższą kwotę. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji w dowolnym dniu trwania umowy. Wezwanie do zapłaty wyższej składki równie dobrze możesz otrzymać po kilku miesiącach od zakupu pojazdu. W takim przypadku będziesz musiał uregulować nadpłatę za cały dotychczasowy okres ochrony. Jeśli jednak zdecydujesz się od razu po nabyciu auta na rekalkulację, to będziesz mieć jasność, ile zapłacisz i ewentualnie skorzystasz z możliwości wypowiedzenia umowy.
Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/
[EMBED-5]
ARTYKUŁ PARTNERA