Pokemon Go – jak grać? Rozszerzona rzeczywistość w grach
Autor Redaktor - 10 Sierpnia 2021
Kilka lat temu świat oszalał na punkcie gry na telefony komórkowe Pokemon Go. To jedna z najbardziej popularnych aplikacji, która wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości. Obecnie gra przeżywa drugą falę zainteresowania w Polsce. Oto krótki poradnik dla początkujących zainteresowanych Pokemon Go. Jak grać? Na czym polega rozszerzona rzeczywistość w grach?
Pokemon Go – jak grać? Porady dla początkujących
Aby zacząć grać wystarczy pobrać aplikację z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store. Następnie należy wybrać pierwszego pokemona – do wyboru będą Charmander (pokemon ognisty), Squirtle (pokemon wodny) i Bulbasaur (pokemon trawiasty). Po odrzuceniu wszystkich opcji pojawi się również Pikachu. Kolejny krok to wybór avatara, czyli pewnego rodzaju zdjęcia profilowego użytkownika.
Następnie gra polega na przemieszczaniu się po mieście (kraju, świecie), a na ekranie telefonu poza rzeczywistym obrazem otoczenia pojawiać się będą pokemony, które należy złapać za pomocą specjalnej kuli (pokeballa). Aplikacja zużywa bardzo dużo baterii, dlatego warto zabrać ze sobą powerbank. Niektórzy gracze instalują wirtualną sieć prywatną VPN, która poprzez zmianę adresu IP umożliwia im złapanie pokemonów niewystępujących w danej okolicy. Na przykład pokemony regionalne Mr. Mime, Minun, Seviper, Zangoose, Solrock i Volbeat złapać można wyłącznie w Europie, a Kangaskhan, Volbeat, Sawk i Solrock – w Australii.
Złapane pokemony trzeba trenować, aby wystawić je do walki z innymi pokemonami i w ten sposób zdobywać punkty doświadczenia. Po osiągnięciu piątego poziomu gry można przyłączyć się do jednej z trzech drużyn: Valor, Mystic lub Instinct, które specjalizują się odpowiednio w walce, ewolucji pokemonów oraz zaufaniu naturalnym instynktom.
W większych miastach Polski regularnie organizowane są specjalne eventy, podczas których trenerzy mogą wymieniać się pokemonami i staczać walki. Jest to doskonała okazja do złapania rzadkich pokemonów, zwanych shiny, które występują w innych kolorach niż ich oryginalne odpowiedniki. Terminy i miejsca spotkań łatwo odnaleźć zapisując się do specjalistycznych grup w mediach społecznościowych i śledząc wiadomości od twórców gry pojawiające się w aplikacji.
Rozszerzona rzeczywistość w grach mobilnych
Technologia rozszerzonej rzeczywistości polega na wzbogacaniu świata rzeczywistego poprzez nałożenie na prawdziwy obraz otoczenia elementów wirtualnych. W sektorze gier wideo zastosowanie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań pozwala twórcom na przyciągnięcie szerszego grona odbiorców i nie tylko zaawansowanych graczy. W Pokemon Go użytkownik widzi zatem w obiektywie telefonu naturalne środowisko, na który naniesiono pokemony i inne elementy.
Sukces Pokemon Go natchnął twórców do stworzenia innych gier, działających na podobnej zasadzie. W 2019 roku pojawiła się aplikacja Harry Potter: Wizards Unite. W wyniku tajemniczego kataklizmu do świata mugoli przedostały się przedmioty magiczne. Zadaniem gracza jest odnalezienie ich i odesłanie z powrotem. W tym celu należy rzucać specjalne zaklęcia i odszukać umieszczone w mieście wskazówki, po drodze napotykając różne postaci znane z książek i filmów o Harry’m Potterze.
Najnowsza propozycja gry wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość to Wiedźmin Pogromca Potworów - The Witcher: Monster Slayer. Tu z kolei chodzi o odnalezienie i pokonanie groźnych potworów. Gracz przyjmuje kolejne, wciągające misje, z których każda rozpoczyna się i kończy krótkim filmikiem. Pomyślne zakończenie zadania daje użytkownikom specjalne trofea. Tak jak w przypadku Pokemon Go i Harry’ego Pottera, spełnienie misji wymaga przemieszczania się – nie ma możliwości wytropienia potworów bez wyjścia z domu i spaceru do określonego miejsca. Gra dostępna jest od lipca 2021.
Tekst zewnętrzny