Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?
Podczas dopełniania formalności związanych z zakupem mieszkania niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, iż koszt związany z zakupem nieruchomości nie jest jedynym, z jakimi będzie trzeba się zmierzyć.
Do ceny tej należy doliczyć również podatek od kupna mieszkania? Ile on wynosi? Odpowiadamy.
Ile podatku VAT zapłacimy, kupując nieruchomość z rynku pierwotnego?
W momencie zakupu nowej nieruchomości bezpośrednio od dewelopera, a więc kupując na rynku pierwotnym, podatek VAT zostanie naliczony automatycznie. Jego wartość zależna jest od metrażu wybranego mieszkania. Jeśli wynosi ono poniżej 150 m2 to jego opodatkowanie wynosi 8%. Natomiast w sytuacji, gdy jest ono większe, to do jego ceny zostanie doliczony podatek o wartości 23%.
Jaki podatek zapłacimy, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?
Inaczej wygląda sytuacja w momencie, w którym decydujemy się na zakup mieszkania wcześniej użytkowanego, a więc z rynku wtórnego, bowiem w tym przypadku nabywca obowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC), którego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej danej nieruchomości. Co to oznacza? Podatek ten obliczany jest od ceny ustalonej w umowie notarialnej oraz odprowadzany jest przez wybranego notariusza do odpowiedniego urzędu.
Warto pamiętać o tym, że jeśli właściwy dla miejsca urząd skarbowy podważy wartość mieszkania, motywując to zaniżeniem ceny, może doliczyć on podatek z odsetkami. Dlatego też podczas sporządzania aktu notarialnego nieruchomości zakupionej po okazyjnej cenie warto pisemnie zawrzeć adnotację o stanie technicznym nieruchomości lub złej lokalizacji.
Co jeśli sprzedającym jest przedsiębiorca będącym płatnikiem podatku VAT, który dokonuje sprzedaży mieszkania adnotacją ZW? W tej sytuacji nie obowiązuje podatek PCC z tytułu kupna danej nieruchomości.
Zakup nieruchomości a wysokość taksy notarialnej
Podatek związany z kupnem mieszkania przekazywany jest przez notariusza. Dlatego też w tej sytuacji nie musimy martwić się formalnościami. Wszyscy ci, którzy dokonują zakupu nieruchomości na kredyt, są obowiązani do zapłaty dodatkowego podatku związany z ustanowieniem hipoteki i wynosi on w zależności od przypadku 19 zł lub 0,01%.
Kupując mieszkanie, konieczne jest również uiszczenie taksy notarialnej. Jej wysokość jest w pełni zależna od wartości danej nieruchomości, a przedziały cenowe zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dn. 28.06.2004 r., które znajdziesz również w tym artykule https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/podatek-od-kupna-mieszkania.
Podatek od kupna mieszkania
Wszyscy przymierzający się do zakupu własnego mieszkania powinni zdać sobie sprawę faktu, iż koszty związane z jej nabyciem mogą być o wiele większe od tych oczekiwanych. Niemniej jednak decyzja o nabyciu nieruchomości wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Podczas zakupu warto również pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i ubezpieczeniem mieszkania. W poszukiwaniu sprawdzonych informacji na ten temat, sprawdź stronę www.ubezpieczeniemieszkania.pl i dowiedz się więcej.