psia apteczka
fot. unsplash
Wiadomości Pikio - 15 Lipca 2021

Pierwsza pomoc dla psa - jak jej udzielić i co powinno się znaleźć w psiej apteczce

Większość z nas wie, jak udzielić pierwszej pomocy innemu człowiekowi, a co w sytuacji gdy w wyniku nagłego wypadku lub choroby lub urazu ucierpi pies? Znajomość podstawowych zasad pomocy i szybka reakcja może okazać się kluczowa. Na czym zatem polega pierwsza pomoc dla psa, który ucierpiał w wyniku wypadku, doznał urazu (złamania), krwawi lub wymiotuje? Dowiedz się więcej na ten temat!

Znajomość zasad pierwszej pomocy psu nie dotyczy tylko jego właściciela. Może jej udzielić każdy. Ważne jest, by wiedzieć, co robić, jak się zachować i mieć dostęp do apteczki. Zanim zaczniesz ratować poszkodowanego czworonoga, pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Zranione zwierzę, które czuje ból może zachować się w sposób nieoczekiwany, a nawet agresywny. Jeśli pies nie ma problemów z oddychaniem, nie wymiotuje ani nie krwawi z okolic pyska, aby uchronić się przed ugryzieniem możesz założyć mu kaganiec (w przypadku jego braku sprawdzi się prowizorycznie wykonany kaganiec, np. z bandaża). Nie zaleca się także przytulania czy zbytniego nachylania się nad głową psa.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla psa

Akcesoria przydatne do udzielenia pierwszej pomocy psu powinny znaleźć się nie tylko w domowej apteczce, ale także każdy właściciel powinien taką apteczkę wozić w samochodzie. Należy regularnie sprawdzać jej zawartość i weryfikować daty przydatności niezbędnych rzeczy. W apteczce dla psa powinny się znaleźć:

  • bandaż, sterylne gaziki, plastry na rany, opaska uciskowa - materiały opatrunkowe
  • środki odkażające
  • woda utleniona
  • sól fizjologiczna
  • nożyczki
  • termometr
  • rękawiczki jednorazowe (ewentualnie maseczki jednorazowe)
  • koc termiczny
  • pęseta
  • narzędzia do wyciągania kleszczy
  • środki tamujące krwawienie, przeciwbiegunkowe oraz na oparzenia
  • dobrze jest mieć również pod ręką ręcznik i wodę

Najczęstsze zdarzenia wymagające udzielenia pierwszej pomocy psu

Udzielenie pomocy psu rannemu w wypadku samochodowym

Psa należy przenieść w bezpieczne miejsce (jeżeli pies porusza się samodzielnie, można go przeprowadzić). Jeśli pies jest nieprzytomny, należy ułożyć go na prawym boku. Z pomocą małego lusterka (lub telefonu) sprawdzamy czy oddycha, przykładając je do pyska zwierzęcia. Jeśli nie wyczujemy oddechu, należy sprawdzić tętno - można przyłożyć rękę do tętnicy udowej w połowie długości uda psa, lub położyć ją na klatce piersiowej w okolicach mostka i spróbować wyczuć uderzenia serca. W przypadku, gdy pies nie oddycha, a tętno nie jest wyczuwalne należy rozpocząć resuscytację. Dogi oddechowe powinny być drożne, głowa ułożona tak, by tworzyła z szyją linię prostą. Sztuczne oddychanie można wykonywać zwijając dłonie w rurkę, przykładając je do nosa i wdmuchując w ten sposób powietrze do środka (pysk ma być zamknięty). Wykonujemy dwa wdechy, jeśli po kilku sekundach pies nie odzyska świadomości, przechodzimy do sztucznego oddychania. Aby przeprowadzić masaż serca należy dłonie ułożone jedna na drugiej (u małych psów jedną dłoń) położyć na klatce piersiowej na wysokości lewego łokcia, w najszerszym miejscu i zacząć uciskać - 15 ucisków i 2 wdechy (ok 100 ucisków na minutę). Jeśli pies nie odzyska przytomności resuscytację wykonujemy do przyjazdu weterynarza. Gdyby pies się ocknął, należy jak najszybciej zawieźć go do lekarza.

Jak pomóc psu w razie krwotoku

Jeśli twój pies krwawi, należy zdezynfekować ranę, następnie przyłożyć na nią gazę i zabandażować. W razie silnego krwotoku, ranę trzeba uciskać przez kilka minut i dopiero zabandażować. Taka sytuacja, podobnie jak krwotok wewnętrzny (powiększony brzuch przy jednoczesnym osłabieniu, jasnych śluzówkach) wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.

Złamanie kończyny - jak udzielić psu pomocy

W razie złamania lub zwichnięcia kończyny należy jak najszybciej ją unieruchomić. Usztywnienie kończyny lub zwichniętego stawu można wykonać wykorzystując to, co mamy pod ręką - patyk, drewniana łyżka, gazeta czy ręcznik. Następnie łapę należy zabandażować. Jeśli złamanie u psa jest otwarte, trzeba zacząć od zdezynfekowania i opatrzenia rany. W drodze do weterynarza należy pilnować, by pies nie stawał na złamaną kończynę.

Co zrobić w razie poparzenia psa

Jeśli oparzenie jest niewielkie, trzeba najpierw schłodzić poparzone miejsce polewając je delikatnie zimną wodą, a następnie przyłożyć kompres (brak kompresu chłodzącego można zastąpić tym, co mamy w zamrażarce, np mrożony groszek, lub przykładając do poparzonego miejsca zimny ręcznik).

Pies może poparzyć się również chemikaliami. W takiej sytuacji, zanim pojedziemy z nim do kliniki weterynaryjnej, należy miejsce oparzenia dokładnie płukać letnią wodą. Jeśli zwierzę poparzy się kwasami, trzeba szybko przygotować roztwór z sody oczyszczonej, który go zneutralizuje (8 łyżek na litr wody) i polewać nim wrażliwe miejsce. W razie oparzenia zasadą, pomocny będzie roztwór octu (4 łyżki octu wymieszane z 1 litrem wody). Jeśli jest taka możliwość należy zabrać ze sobą opakowanie środka chemicznego, którym poparzył się pies.

Zatrucie pokarmowe u psa - jak zareagować

W razie zatrucia pokarmowego u psa mogą wystąpić objawy: wymioty, biegunka, ból brzucha, ślinotok, zmiana koloru moczu, pies staje się osowiały. Należy jak najszybciej zabrać pupila do kliniki weterynaryjnej. Lekarz najprawdopodobniej wykona płukanie żołądka lub poda odpowiednie leki.

Użądlenia, ukąszenia - co zrobić w takiej sytuacji

W razie użądlenie przez owada, należy w miarę możliwości usunąć żądło, zdezynfekować ranę i przyłożyć chłodny kompres, który złagodzi ból. Miejsce użądlenia można posmarować maścią antyhistaminową, a w przypadku jej braku sokiem z cytryny, octem winnym. Należy obserwować czy pies nie ma reakcji uczuleniowej po użądleniu. Jeśli pojawi się opuchlizna lub problemy z oddychaniem, trzeba niezwłocznie zabrać czworonoga do weterynarza.

Jeśli psa ugryzł wąż, po zdezynfekowaniu rany i przyłożeniu kompresu zmniejszającego odczucia bólowe trzeba jak najszybciej zawieźć go do lekarza w celu podania surowicy.

Przegrzanie psa - jak udzielić mu pomocy

Upały są dla psa bardzo niebezpieczne. Jeśli pies w wyniku przegrzania stracił przytomność, należy postępować w sposób opisany wyżej wykonując sztuczne oddychanie i masaż serca i jak najszybciej zawieźć psa do weterynarza. Jeśli zwierzę oddycha, trzeba go schładzać np. przykładając mokry ręcznik i przenosząc zwierzę w chłodne miejsce (unikaj obkładania psa lodem). Przytomnemu psu podaje się wodę, można dodać do niej elektrolity. Istotna będzie szybka pomoc weterynarza.

Jak postąpić w razie zadławienia u psa

Jeśli pies zadławi się patykiem, zabawką lub kawałkiem pożywienia, należy jak najszybciej usunąć ciało obce z gardła. Jeśli przedmiot jest widoczny, można spróbować go wyjąć, jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, należy pojechać do lecznicy weterynaryjnej.

Artykuł Zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News