Paweł Pawlikowski: żona, rodzice, filmy. Kim jest reżyser Zimnej Wojny?
Autor Wiadomości Pikio - 27 Lutego 2019
Paweł Pawlikowski - kim jest reżyser Zimnej Wojny i Idy? Filmy w jego reżyserii były wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach filmowych. Profesjonalista i wizjoner tworzy arcydzieła, które na długo po obejrzeniu zapadają w pamięć. Wszystkie najważniejsze informacje na temat Pawła Pawlikowskiego.
Paweł Pawlikowski - najgorętsze nazwisko polskiej kinematografii. Autor Idy, która w 2015 roku otrzymała oscarową statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny, pierwszy polski film, który może poszczycić się Oscarem.
Urodził się 15 września 1957 roku (ma 61 lat) w Warszawie. W wieku nastoletnim wyjechał z matką do Wielkiej Brytanii, studiował w Londynie i Oksfordzie literaturę i filozofię. To właśnie tam zapisał się na warsztaty filmowe, a w 1986 roku dostał się na staż do BBC, gdzie tworzył filmy dokumentalne.
Paweł Pawlikowski - rodzice
Reżyser nie miał łatwego dzieciństwa. Dzieciństwo spędził w Warszawie, dopiero w wieku 14 lat przeprowadził się z matką do Anglii. Jego matka, pochodząca z tradycyjnej katolickiej rodziny, wykładała anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ojciec natomiast był uznanym lekarzem żydowskiego pochodzenia. Po kryzysie marcowym w 1968 roku i nasilających się ruchach antysemickich ojciec Pawlikowskiego wyjechał do Austrii.
W nastoletnich latach wyjechał razem z matką do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał przez jakiś czas, uczęszczał wtedy do katolickiej szkoły pod Londynem. Z powodu jego krnąbrności został wyrzucony ze szkoły. Następnie mieszkał przez jakiś czas w Niemczech, we Włoszech i Francji, by ponownie osiedlić się na wyspach.
Paweł Pawlikowski - żona i dzieci. Paweł Pawlikowski i Małgorzata Bela
Życiorys reżysera skrywa wiele tajemnic. Obecnie jest związany z Małgorzatą Belą, modelką i redaktor naczelną polskiego Vogue'a. Reżyser i modelka poznali się na czerwonym dywanie w Cannes, wkrótce potem pobrali. Małgorzata Bela nie jest pierwszą żoną Pawlikowskiego, pierwsza żona reżysera zmarła na raka w 2006 roku, jednak nic więcej o niej nie wiadomo, nawet jej imię owiane jest tajemnicą. Podobno ukochaną poznał w Anglii, w której ówcześnie mieszkał. O zmarłej żonie wiemy niewiele, jedynie tyle, że była emigrantką, Rosjanką, znaną pianistką. Z pierwszego małżeństwa reżyser ma dwójkę już dorosłych dzieci: Wiktora (ur. 1991 r.) oraz Marię (ur. 1993 r.).
- Film jest taką syntetyczną dziedziną, gdzie człowiek, który ma talent, ale nie jest wybitny, może wlać swoje pasje. W pewnym sensie jest też moim domem, na planie zawsze rodzą się intensywne relacje, często pracuję z tymi samymi ludźmi. No ale dom przede wszystkim kojarzy mi się z kobietą - mówił reżyser w jednym z wywiadów.
Paweł Pawlikowski bardzo przeżył tragedię, zniknął ze świata filmu na prawie pięć lat.
- Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojej zmarłej żonie. Oraz moim rodzicom, którzy także już nie żyją, ale są w tym filmie. A także moim dzieciom, które, mam nadzieję, oglądają. Wciąż żyją. Dziękuję. Victor i Maria, kocham was - mówił, odbierając Oscara za Idę.
Pawlikowski od lat utrzymuje, że dziennikarzy i widzów jego dzieł mają interesować jego filmy, a nie życie prywatne. Dlatego właśnie tak mało wiemy o życiu reżysera. O ślubie z Małgorzatą Belą media dowiedziały się długo po fakcie.
Paweł Pawlikowski - nagrody: Cannes i Oscary
Pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym Pawła Pawlikowskiego było Ostatnie wyjście nagrodzone wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami, w 2000 roku film pokazywano na festiwalu w Wenecji oraz otrzymał laur dla najlepszego brytyjskiego filmu na festiwalu w Edynburgu. Produkcja otrzymała nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta w Brytyjskim Kinie, reżyser miał wtedy 43 lata.
Nie tylko filmy fabularne Pawlikowskiego zdobyły uznanie, również filmy dokumentalne były nagradzane, między innymi: Serbian Epics, Podróże Dostojewskiego, czy Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jarofiejewem.
W 2004 roku Polak wyreżyserował Lato miłości z Emily Blunt w roli głównej, film został zrealizowany ze współpracy z polskim operatorem Ryszardem Lenczewskim, także otrzymał nagrodę BAFTA.
W 2012 roku wrócił do ojczyzny, by tu nakręcić swój pierwszy polski film - Ida. Na 71. gali festiwalu w Cannes jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało Pawłowi Pawlikowskiemu nagrodę za reżyserię film Zimna wojna.
Paweł Pawlikowski filmy. Paweł Pawlikowski Zimna Wojna i Ida
Ida odniosła olbrzymi międzynarodowy sukces, film został uhonorowany Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, był to pierwszy polski film, który otrzymał statuetkę w tej kategorii. Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego była nominowana aż do 60 międzynarodowych nagród w różnych dziedzinach, z czego 36 wygrała.
Kolejnym filmem Pawlikowskiego nominowanym do Oscara w 2019 roku była Zimna Wojna. Produkcja była nominowana do aż trzech kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepsze zdjęcia, niestety nie udało się zdobyć żadnej statuetki.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
- Oscary: wyniki. Kto w 2019 roku został uhonorowany statuetką?
- Oscary 2019: Kiedy? Gdzie i o której oglądać galę rozdania Oscarów?
- Nominacje do Oscarów: Polacy z szansą na statuetkę. Czy przejdą do historii?
- Joanna Kulig: Instagram, mąż, ciąża. Wszystko o gwieździe Zimnej Wojny
- Joanna Kulig zmiażdżyła inne gwiazdy. Tak zaprezentowała się na Oscarach