Owoce goji: ile dziennie można ich spożyć i z czym?
Autor Mikołaj Pilecki - 29 Kwietnia 2018
Są spokrewnione z chińską wilczą jagodą, a ich spożywanie niesie za sobą wiele pozytywnych efektów. Owoce goji już od 2,5 tysiąca lat fascynują mieszkańców Chin i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie są częścią rozbudowanej i skomplikowanej medycyny naturalnej. Ile dziennie można ich z jeść i z czym należy je łączyć?
Wiadomość o tym, że owoce goji są blisko spokrewnione z chińską wilczą jagodą, nie powinny nas niepokoić. Jej azjatycka odmiana inaczej niż Polska nie jest trująca. Prawidłowa nazwa rośliny brzmi Lycium barbarum. Znana i wykorzystywana w Chinach była już na 500 lat przed narodzinami Chrystusa.
Owoce goji - właściwości
Jagody znalazły swoje zastosowanie na wiele różnych sposobów. Tysiące lat praktyki nauczyły Chińczyków i ich sąsiadów, do czego można je wykorzystać. Owoce pomagają w chorobach serca, płuc i wątroby. Ponadto obniżają poziom glukozy i wzmacniają układ odpornościowy człowieka. Wedle podań mają wpływać na zdrowie stawów i wzroku oraz pomagać miesiączkującym kobietom w pokonaniu bólu i hamować starzenie.
Owoce goji - cena
Cena owoców różni się oczywiście w zależności od jakości i logo producenta na opakowaniu. Zwykle koszt jednego kilograma tego wielce pożądanego daru natury nie przekraczają 50 złotych. Należy przygotować się na wydatek do około 20 do około 40 złotych za 1000 gramów tego azjatyckiego owocu.
Jagody sprzedawane są również w postaci soku, którego cena za pół litra jest porównywalna z ceną jednego kilograma całych owoców. Forma podawania nie oznacza jednak, że goji można jeść w nieograniczonych ilościach, oraz że w ogóle trzeba to robić.
Suszone owoce goji
Najpopularniejszą formą cieszenia się owocami jest ich spożywanie w formie nienaruszonej. Suszone owoce goji powinny być spożywane z umiarem ze względu na wysoką zawartość w nich witamin i minerałów.
Owoce goji - jak jeść?
W smaku przypominają żurawiny i to podobieństwo nie pozostaje bez znaczenia podczas ich użycia. Z czym jeść owoce goji, by dodawały smaku naszym potrawom i przekąskom? Mniej słodki kuzyn żurawin nadaje się do dodawania do jogurtu, płatków śniadaniowych i różnego rodzaju deserów. Można także przyrządzić z nich napar, określony także mianem herbaty.
To jednak nie wszystko. Jagody goji doskonale komponują się z mięsem. Oprócz tego doskonałym pomysłem jest dodanie ich do sałatki.
Owoce goji - opinie
Opinie na temat owoców goji są podzielone. Wielu ich zbawienne działanie poddaje w wątpliwość. Bez dwóch zdań jednak jagody mają zbawiennie działania. Suszone owoce goji są szczególnie popularne wśród osób chcących zrzucić wagę.
Ich pozytywne odbiór i ocena są także wynikiem niskiej zawartości kalorii i przydatnych w procesie odchudzania właściwości.
- Jagody goji zawierają m.in. zeaksantynę (karotenoid znajdujący się w siatkówce oka). Ciężko powiedzieć ile dokładnie jej zawierają: według jednego źródła 2,4 mg/100 g, według drugiego 82,4 mg/100 g, a według trzeciego 200 mg/100 g. Ostatnia z wartości czyniłaby z jagód goji jedno z najbogatszych roślinnych źródeł zeaksantyny - pisze jedna z internautek na forum internetowym.
Owoce goji - odchudzanie
Efekt odchudzania najbardziej zależy od predyspozycji danej osoby. Suszone owoce goji stanowią jednak element diety coraz większej ilości zdeterminowanych, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jak już wiemy, mogą być wykorzystywane do przygotowywani wartościowych śniadań i obiadów, które będą podstawą zbilansowanego żywienia.
W odchudzaniu nie są stosowane jedynie same owoce, ale również tabletki produkowane na ich bazie. Osoby doświadczone odradzają jednak ten sposób ich zażywania, twierdząc, że należy jest owoce świeże i nie narażać się na częste w tej branży oszustwa.
Owoce goji - uprawa
Owoce kolcowoju chińskiego uprawiane mogą być na plantacjach i przydomowych ogródkach, jak robi to wielu mieszkańców Państwa Środka. Krzew owocu jest mocno rozgałęziony i osiąga wysokość między jednym a dwoma metrami. Łodygi rośliny posiadają niegroźne dla człowieka ciernie.
Co zrozumiałe owoce goji najlepiej czują się w klimacie Azji. Ich plantacje znajdują się w Chinach, Korei czy Wietnamie. Roślina doskonale znosi zmienne warunku pogodowe. Jest odporna na mróz, suszę i nadmierną wilgotność.
Owoce goji - przepisy
Zacznijmy od płynów. Owoce goji doskonale nadają się do zalewania gorącą lub zimną wodą. Ten prosty przepis na pewno ubogaci twój dzień. Jagody są również doskonałe do pieczenia i dlatego właśnie dobrym pomysłem jest ich dodanie do ciast, a w szczególności ciasteczek jaglanych. Masa na wypiek pozostaje przy tym niezmienna. Wystarczy dodać owoce bezpośrednio do niej lub udekorować nimi już gotowy produkt.
Można produkować z nich również sezamki i czekoladę, z którą doskonale się komponują. Z owoców goji powstaje także przepyszne smoothie na bazie jogurtu z dodatkiem bananów i malin. Doskonałym pomysłem jest też sałatka prosta z mixu sałat, oliwy z oliwek i pomidorów. W tej konfiguracji świetnie sprawdza się również ser, najlepiej lazur lub feta. Należy pamiętać, by owoców goji nie gotować, gdyż wówczas tracą wszystkie swoje dobroczynne właściwości.
Owoce goji - dawkowanie
Dobroczynne owoce dawkować należy rozsądnie i nie bez zapoznania się z dotyczącymi tego zasadami. Na pytanie ile dziennie jeść owoców goji, odpowiedź jest jedna. Zwykle zaleca się jedzenie od 5 do 15 gramów suszonych jagód. Nie dotyczy to ciężarnych lub karmiących kobiet. Im pożywianie się owocami goji jest całkowicie zakazane.
Następny artykuł