Ołtarze na Boże Ciało - zdjęcia
wikipedia.org/Amudena Rutkowska
Adrian Sobolewski - 23 Maja 2019

O co chodzi z ołtarzami na Boże Ciało? Zdjęcia, projekty, przykłady

Ołtarze na Boże Ciało to piękna tradycja, która ubarwia coroczną procesję z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej częściej Bożym Ciałem. Co może znaleźć się na takich ołtarzach? Jest wiele ciekawych wzorów.

Ołtarze na Boże Ciało to ważny element element nie tylko katolickiego święta, ale także tradycji ludowej. W dzisiejszych czasach ołtarze często są bardzo ładnie wykonane, wymyślnie zrobione i pięknie udekorowane. Jak wyglądają te ołtarze i jaka jest ich historia?

Ołtarz na Boże Ciało - skąd się wziął? Historia

Historia Bożego Ciała sięga już XIII wieku naszej ery. To wtedy święta Julianna z Cornillon miała mieć widzenie, w którym zostało jej polecone staranie się o ustanowienie święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Obecnie jest to święto ruchome, jednak zawsze wypada w czwartek. Od jakiegoś czasu jest to także święto wolne od pracy - dzięki temu każdy wierny może bez problemu uczestniczyć w procesji organizowanej ulicami miast. Jaki jest cel tego święta i jak powinniśmy je przeżywać?

- Procesje Bożego Ciała są nie tylko oddaniem czci i publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, ale również zaproszeniem Go na drogi naszego życia. Uczestnictwo w procesji Bożego Ciała jest dawaniem świadectwa swojej wiary, ale też dawaniem świadectwa wobec innych, wobec tych, którzy może patrzą przez okno i nie wiedzą, co to jest, albo przechodzą chodnikiem obok procesji. Typowe dla procesji Bożego Ciała są cztery ołtarze, symbolizujące cztery strony świata. To jest taki znak, że Chrystus jest wynoszony na wszystkie strony naszego życia. I przy każdym ołtarzu są modlitwy, jest uwielbienie i oddana cześć Najświętszemu Sakramentowi oraz przy każdym ołtarzu jest również błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To jest taki symbol (...), że obejmuje cały krąg naszego życia - mówi o tradycjach związanych z Bożym Ciałem ks. prof. Józef Naumowicz.

Ołtarz na Boże Ciało - projekty, wzory

Istnieje bardzo wiele ciekawych projektów ołtarzy na Boże Ciało. Te najprostsze można zamówić w wielu wytwórniach dewocjonaliów - wzory są dostępne na stronach tych przedsiębiorstw. Jeśli jednak chcemy się pokusić o coś bardziej wymyślnego i dekoracyjnego, najlepszym pomysłem będzie wykonanie takiego ołtarza samemu.

Co roku w internecie pojawia się wiele zdjęć przedstawiających najpiękniejsze (jak i najgorsze) ołtarze, które pojawiły się na ulicach Polski. Jeśli wykonamy taką strukturę samodzielnie - może nasz projekt zagości na liście tych najlepszych!

Ołtarz na Boże Ciało dziś i kiedyś - galeria zdjęć

Poniżej przedstawiamy zdjęcia niektórych ołtarzy na Boże Ciało. Warto porównać jak dzisiaj wykonujemy te przystanki, a jak wyglądały kilkadziesiąt lat temu!

Obrazy Pikio

Obrazy Pikio

Obrazy Pikio

Obrazy Pikio

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzień Demokracji 4 czerwca - z czym związana jest data?
  2. Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
  3. Dzień Ochrony Środowiska 2019 - data. Kiedy obchodzimy święto?
  4. Tylko nie mów nikomu - premiera kontrowersyjnego filmu
  5. Kolorowanki antystresowe do druku, dla dzieci. Zwierzęta, kwiaty

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News