Maliny za 50 zł, poziomki za 150
Pixabay/Couleur
Dominik Kwaśnik - 23 Maja 2019

Maliny za 50 zł, poziomki za 150. Ceny galopują jak nigdy dotąd

Maliny, poziomki, truskawki... Ceny owoców rosną w zastraszającym tempie. Najgorsze, że to nie koniec, mogą powędrować w górę jeszcze bardziej!

Maliny czy poziomki wkrótce mogą nie być dostępne dla każdego Polaka. Ich cena mocno skacze do góry. Czy nadchodzą czasy, w których jedzenie owoców będzie rarytasem?

Jak zauważyła jedna z użytkowniczek Twittera, podczas zwyczajowych zakupów na bazarku musi coraz głębiej sięgać do portfela. Za kilogram poziomek musiała zapłacić aż 150 zł. Koszt kilograma truskawek to przystępne 15 zł, malin - 50 zł, a czereśni - aż 70. Nie lepiej jest z warzywami. Tu także ceny rosną - kilo bobu to wydatek 100 zł, cebula jest już trzykrotnie droższa niż rok temu. Skąd takie różnice?

The Voice KidsIle zarabia Roksana Węgiel? Pospadacie z krzeseł na widok liczb na koncie 14-latkiCzytaj dalej

Maliny drożeją, bo jest na nie popyt

Według rolników gwałtowny wzrost cen łatwo wytłumaczyć wzrostem popytu i spadkiem podaży. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na koszty jest pogoda. Ta nie rozpieszczała producentów warzyw i owoców. W ubiegłym roku zmagali się z suszą, teraz Polskę nawiedzają gwałtowne ulewy.

Wygląda na to, że do wysokich cen musimy się przyzwyczaić. Sumy żądane przez sprzedawców na bazarach będą zmieniać się raczej w stronę niekorzystną dla kupujących. W rozmowie z portalem dziennik.pl, analitycy Credit Agricole i PKO Banku Polskiego wyjaśniają, co jest główna przyczyną podwyżek cen w drugim kwartale 2019 roku. Ich zdaniem są to wyczerpujące się zapasy zeszłoroczne oraz niska konkurencja ze strony warzyw tegorocznych. Winowajcą jest też ubiegłoroczna susza, przez którą produkcja warzyw na rynku krajowym spadła o 10 procent.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

ŚlubTe zachowania to szczyt wieśniactwa. Jeśli jesteś na weselu, koniecznie się tego wystrzegaj!Czytaj dalej

– Wysoki poziom cen utrzyma się prawdopodobnie do połowy 2019, czyli do momentu pojawienia się większej podaży warzyw z nowych zbiorów. Późniejsze wysiewy warzyw gruntowych z uwagi na przesuszenie gleby, mogą oddalić w czasie oczekiwane obniżki – tłumaczył portalowi dziennik.pl Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP.

– Zakładając jednak plony na poziomie średniej wieloletniej, należy spodziewać się głębszego spadku cen warzyw jesienią 2019 r. – dodał.

Wygląda więc na to, że podczas tegorocznego lata musimy uzbroić się w cierpliwość... i grubsze portfele. Oczywiście, jeśli nadal chcemy jeść świeże owoce i warzywa. Na spadek cen poczekamy przynajmniej do jesieni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Wałęsa zmiażdżyła Rydzyka! "To nie jest ojciec, to polityk i biznesmen. ŻERUJE na biednych!"
  2. Gwiazda reality-show została ZAMORDOWANA przez swojego kochanka. 8 razy uderzył ją młotkiem w głowę
  3. Ciężarna Ewa Farna zrobiła to jaka pierwsza w Polsce. Fani zanoszą się z radości, serwery padły pod ich naporem
  4. Porażające informacje Polsatu. To nie była zwykła trąba powietrzna, tylko rzadkie tornado klinowe
  5. Katedra Notre Dame może się zawalić. Wyniki ekspertyzy są druzgocące
  6. Mama bardzo cieszyła się ze ślubu córki. Gdy dowiecie się, kim jest jej wybranek, zdębiejecie

FilmW tych filmach aktorzy uprawiali seks naprawdę. 10 tytułów, w których nie było udawaniaCzytaj dalej

Źródło: Innpoland

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News