Każde okno posiada 2 tryby: letni i zimowy
Autor Maja Lachowicz - 31 Stycznia 2021
Okno nie tylko wpuszcza światło do naszego mieszkania, ale też chroni przed zimnem. Gdy na zewnątrz temperatura jest znacznie niższa niż w środku, możemy poczuć chłodny powiew na skórze. Można temu zapobiec, oszczędzając na ogrzewaniu.
Okno nie musi być przyczyną chłodu w naszym mieszkaniu. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, może się okazać, że ogrzewanie kosztuje więcej niż w ubiegłym roku. Czasem wynika to z nieszczelnych lub źle wyregulowanych okien.
Nowoczesne okna posiadają dwa tryby - na lato i na zimę. Ustawienia, które sprawdzają się przy wysokich temperaturach, nie będą nam gwarantowały ciepła zimą. Każdy może je samodzielnie przełączać.
Ta niewielka zmiana nie tylko zagwarantuje nam ciepło zimą, ale też pozwoli zachować okna w dobrym stanie. Im dłużej nam posłużą, tym lepiej dla naszej kieszeni i środowiska.
Okna mogą się różnić między sobą
Zima zabawi u nas jeszcze ok. 4 tygodnie, jednak jeśli w mieszkaniu czuć chłód, nie jest jeszcze za późno na zmianę trybu okien na zimowy. Dzięki temu zaoszczędzimy na ogrzewaniu.
Problem można rozwiązać samemu, przy użyciu małego klucza lub bez jakichkolwiek narzędzi. Na początku trzeba sprawdzić, jaki rodzaj okna mamy w domu, a następnie zastosować się to instrukcji, które bez problemu znajdziemy w sieci.
Wiele modeli nie wymaga od nas ani specjalistycznych umiejętności, ani narzędzi.Jeśli jednak będzie potrzebny klucz typu imbus 4 mm, nie musimy się martwić o dodatkowy koszt - kosztuje najwyżej kilka złotych.
Niewielka zmiana, a duża różnica
Odpowiedni przełącznik/pokrętło znajdziemy po otwarciu oka.Często znajduje się na dole i można go rozpoznać po tym, że odstaje od pozostałych elementów oraz można nim poruszać na boki.
W zależności od pory roku, trzeba przekręcić ten element o 90 stopni, w prawo lub w lewo. Zimą przyda się większy docisk, by chłodne powietrze nie przedostawało się między uszczelką a ramą okienną.
Uszczelki również powinny przykuć naszą uwagę. Każdego roku powinny być poddawane konserwacji poprzez nasmarowanie wazeliną techniczną lub smarem sylikonowym. Oba produkty niewiele kosztują, a dzięki nim uszczelka zachowa elastyczność na dłużej.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Anna Mucha przeznaczyła na WOŚP szczękę. Internauci zniesmaczeni
- Ksiądz wybiegł z kościoła i przegonił wolontariuszkę. Jest nagranie
- Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Jan Górski
Źródło: WP
[EMBED-9]
Następny artykuł