OC kobiety
Canva
- 30 Listopada 2020

OC kobiet o 53 zł tańsze od ubezpieczenia mężczyzn. Ile za polisę komunikacyjną płacą panie w kalkulatorze Mubi?

Stereotyp dotyczący kobiet-kierowców jest coraz mniej powszechny. Panie jeżdżące samochodami charakteryzuje bowiem rozwaga, ostrożność i bardziej sumienne stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Potwierdzają to ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientkom. Po jakie samochody sięgają najczęściej kobiety? Ile kosztuje ich OC? I czy w ogóle płeć wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Czy cena ubezpieczenia samochodowego zależy od płci?

Jeszcze kilka lat temu płeć kierowcy była jednym z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Kobiety płaciły za OC samochodu niemal o połowę mniej niż mężczyźni. To, że ubezpieczyciele z mniejszymi obawami podchodzili do obejmowania ochroną ubezpieczeniową kobiet, zależało przede wszystkim od tego, że panie były sprawcami wypadków drogowych o wiele rzadziej niż panowie.

Dziś nadal to mężczyźni dominują wśród sprawców wypadków, bo w 2019 roku spowodowali aż 73% zdarzeń, w których ucierpieli ludzie, podczas gdy kobiety zaledwie 23%, jak wynika z danych opublikowanych w policyjnym raporcie Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku. Mimo tak kolosalnych różnic, obecnie płeć sama w sobie nie jest brana pod uwagę podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej. Owszem, w kalkulatorach ubezpieczeń znajdziesz takie pytanie, jednak będzie ono potrzebne raczej z przyczyn technicznych niż w celu obliczenia składki.

Dlaczego ubezpieczyciele już nie mogą różnicować cen ubezpieczeń ze względu na płeć kierowcy? W 2012 roku kwestię tę rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości. Uznano bowiem, że stosowanie kryterium płci w wycenie produktów ubezpieczeniowych jest dyskryminujące dla mężczyzn. W efekcie tego od 21 grudnia 2012 roku cena nie zależy już od tego, czy właściciel ubezpieczanego pojazdu jest kobietą, czy mężczyzną. Straciły na tym panie, które od tamtej pory płacą za polisę o wiele więcej niż wcześniej.

Czy kobiety i mężczyźni płacą tyle samo za OC?

Chociaż różnicowanie ofert ze względu na płeć klienta od kilku lat nie jest już możliwe, to jednak ceny ubezpieczeń kobiet i mężczyzn nadal nieco się od siebie różnią. Jak pokazują dane pozyskane z kalkulatora OC AC Mubi, średnia cena OC kobiet wyniosła w październiku 2020 roku 781 zł, podczas gdy mężczyźni w tym samym okresie płacili za ubezpieczenie średnio 834 zł. Nie jest to jednak spowodowane różnicami w płci samej w sobie, ale raczej cechami, które charakteryzują kobiety i mężczyzn jako kierowców.

Już przywołane wyżej statystyki wypadków pokazują, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni. Może być to także spowodowane tym, że kobiet-kierowców nadal jest nieco mniej niż mężczyzn. Wśród osób szukających polisy w porównywarce Mubi kobiety stanowiły zaledwie 21%. Ale na ich korzyść świadczy też fakt, że są one bardziej ostrożne za kierownicą, często wożą autem dzieci, z którymi jeżdżą bezpiecznie i przepisowo, a także wybierają mniej niebezpieczne auta, których parametry nie pozwalają osiągać zawrotnych prędkości. Duże znaczenie ma zatem styl jazdy i powody, dla których panie i panowie korzystają z samochodu.

Jakie samochody są wybierane najczęściej przez kobiety?

Chociaż wciąż pokutuje przekonanie, zwłaszcza wśród mężczyzn, że kobiety w wyborze samochodu kierują się przede wszystkim wyglądem pojazdu, nie jest to do końca prawda. Wygląd auta jest tak samo ważny dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ale zarówno w jednej grupie kierowców, jak i w drugiej nie jest to jedyne i podstawowe kryterium. Podczas gdy panowie częściej sięgają po samochody szybkie, w których poczują się, jak królowie szos, panie kierują się funkcjonalnością auta i podchodzą do zakupu bardziej pragmatycznie. W artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/najlepszy-samochod-dla-kobiety/ jest mowa o tym, że dla kobiet ważne jest:

  • bezpieczeństwo jazdy autem (zwłaszcza, gdy wożą nim dzieci),
  • wygoda użytkowania (mile widziana jest automatyczna skrzynia biegów),
  • wielkość pojazdu (kobiety preferują niewielkie samochody, którymi łatwo będzie manewrować w zatłoczonym mieście),
  • mała awaryjność (chyba nikt nie chciałby, aby jego auto często się psuło).

Krótko mówiąc, samochodami, po które kobiety sięgają najczęściej są auta miejskie (Toyota Yaris, Opel Corsa, Ford Fiesta), rodzinne (Ford Focus, Audi A4, Volkswagen Golf), z automatycznymi skrzyniami biegów.

Ile za ubezpieczenie samochodu płacą kobiety?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie kilku powyższych modeli płaciły kobiety w październiku 2020 roku. Poniżej przedstawiamy najniższe ceny OC, które wyliczono w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi.

  • 321 zł za ubezpieczenie Toyoty Yaris (pojemność silnika: 1,0 l), którego właścicielką jest 35-letnia mieszkanka powiatu krośnieńskiego (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Toyota: 711 zł),
  • 339 zł za ubezpieczenie Opla Corsy (pojemność silnika: 1,2 l), którego właścicielką jest 52-letnia mieszkanka powiatu wągrowieckiego (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Opel: 790 zł),
  • 237 zł za ubezpieczenie Forda Fiesty (pojemność silnika: 1,1 l), którego właścicielką jest 46-letnia mieszkanka powiatu strzelecko-drezdeneckiego (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Ford: 774 zł),
  • 351 zł za ubezpieczenie Forda Focusa (pojemność silnika: 1,6 l), którego właścicielką jest 39-letnia mieszkanka Sanoka (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Ford: 774 zł),
  • 362 zł za ubezpieczenie Audi A4 (pojemność silnika: 1,6 l), którego właścicielką jest 65-letnia mieszkanka Skwierzyna (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Audi: 905 zł),
  • 273 zł za ubezpieczenie Volkswagena Golfa (pojemność silnika: 1,3 l), którego właścicielką jest 62-letnia mieszkanka Warszawy (średnia cena OC dla wszystkich właścicieli samochodów marki Volkswagen: 838 zł).

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News