Noc Muzeów. Największe miasta w Polsce
facebook.com/Noc.Muzeow.w.Warszawie
Wiadomości Pikio - 6 Maja 2019

Noc Muzeów 2019 - jak będzie wyglądać w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach?

Noc Muzeów 2019 w największych miastach w Polsce. Jakie atrakcje przygotowali dla zwiedzających organizatorzy m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu? Kiedy odbędzie się ta wielka impreza kulturalna?

Noc Muzeów od wielu lat jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce i w Europie. Pierwsza tego typu inicjatywa odbyła się w Berlinie w 1997 roku i od razu zyskała sławę w kraju oraz poza jego granicami. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w poznańskim Muzeum Narodowym. Już niedługo odbędzie się kolejna edycja, do której zgłosiło się wiele placówek i instytucji mających w swojej ofercie niezwykle ciekawe wydarzenia i atrakcje kulturalne.

Noc Muzeów 2019

W Polsce pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w Poznaniu w 2003 roku. Impreza spotkała się z pozytywnym odbiorem publiki i została rozpowszechniona na terenie całego kraju. Dzisiaj bierze w niej udział kilkaset miast, a liczba kandydatów do wzięcia udziału w Nocy Muzeów stale rośnie. Wydarzenie kulturalne ma na celu promowanie sztuki oraz zachęcanie odbiorców do częstszego odwiedzania muzeów i galerii.

Z tego powodu każdego roku organizatorzy w wielu polskich miastach postanawiają otworzyć placówki kulturalne w godzinach nocnych i zaprosić mieszkańców do zapoznania się z różnego rodzaju atrakcjami. Zwiedzanie miejsc biorących udział w Nocy Muzeów umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Noc Muzeów 2019. Warszawa, Kraków, Wrocław

W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku. Od tamtego czasu patronat nad imprezą obejmuje Miasto Stołeczne Warszawa. Podczas pierwszej edycji chętni mogli zwiedzać 11 placówek, a już 8 lat później na liście było ich ponad 200. Od kilku lat w stolicy do programu imprezy zgłaszają się nie tylko muzea, ale również ambasady i inne instytucje jak np: kina, ministerstwa czy Hala Koszyki.

W tym roku motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie będzie rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku. Do najciekawiej zapowiadających się wydarzeń tegorocznej edycji możemy zaliczyć imprezę na Placu Konesera 1 gdzie Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na degustację trunków, drzwi otwarte Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości i Zdrowia, a także wieczór literacki organizowany przez Warszawskie Centrum Edukacji Kulturalnej.

Zwiedzanie odbędzie się od godziny 18 do 2 w nocy. Wstęp w przypadku większości placówek będzie bezpłatny, w pozostałych miejscach będzie możliwy za symboliczną kwotę. Impreza odbędzie się w sobotę 18 maja.

We Wrocławiu również nie zabraknie atrakcji. Podczas Nocy Muzeów otwartych będzie prawie 50 placówek. Do najciekawszych wydarzeń będzie można zaliczyć zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego. Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej zapraszają na obejrzenie wystawy "1000 lat Wrocławia", a Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego przygotuje pokaz minerałów i cięcia agatów. Podobnie jak w Warszawie Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 18 maja, placówki będzie można zwiedzać darmowo lub za symboliczną złotówkę.

Kraków to miasto, które od lat zapraszało na to wydarzenie dzień wcześniej niż inni. Z piątku na sobotę (17 na 18 maja) zwiedzający będą mogli odwiedzić dziesiątki placówek. Uroczysta inauguracja odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej o godzinie 18. Tej nocy tradycyjnie będziemy mogli zwiedzić Teatr Słowackiego, Barbakan czy Muzeum Nowej Huty. Warto będzie wybrać się również na specjalny pokazu do Muzeum Narodowego i Muzeum Lotnictwa. W trakcie Krakowskiej Nocy Muzeów obowiązują bilety za 1zł.

Noc Muzeów 2019. Największe miasta w Polsce

Wśród kilkuset miast, które dołączyły w tym roku do imprezy kulturalnej nie zabrakło największych polskich miast. Muzea, galerie oraz inne instytucje kulturalne będziemy mogli zwiedzać nocą 18 maja m.in. w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu. Organizatorzy przygotowali masę atrakcji, także w postaci występów, koncertów i specjalnych poczęstunków. Pełną listę placówek, które biorą udział w tegorocznej Nocy Muzeów, można obejrzeć na oficjalnej stronie wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
  2. Gdzie są płatne juwenalia? Na niektóre koncerty trzeba kupić bilety
  3. Ile kosztują bilety na Orange Warsaw Festival 2019? Ceny zwalają z nóg
  4. Kto wystąpi na Orange Warsaw Festival 2019? Lista artystów
  5. Kiedy Orange Warsaw Festival 2019? Najważniejsze informacje

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News