Józef Szyler
pixabay.com, autor: MartisFuksu
Patryk Przybyłowski - 26 Marca 2021

Nie żyje Józef Szyler

Bardzo smutną wiadomość przekazał Sławomir Cenckiewicz. Dzisiaj nad ranem zmarł Józef Szyler - człowiek, który zasłużył się w walce z komunistycznym reżimem PRL. Rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia.

- Dziś po 6.00 rano zmarł Józef Szyler (1944-2021) - bohater Grudnia '70, wystawiony bezpiece przez TW "Bolka" i mimo ucieczki z Gdańska do Przeworska i Mielca aż do 1989 r. prześladowany przez SB. Człowiek dobry, odważny współpracownik prawdy, któremu tyle zawdzięczam... - czytamy na Twitterze dyrektora Wojskowego Biura Historycznego.

Józef Szyler zostanie zapamiętany jako osoba, która stawiała czoła komunistycznemu państwu. Na początku 1971 stanął na czele protestów mających na celu upamiętnienia ofiar tzw. Grudnia 70'.

Właśnie potwierdzono szóstą ofiarę śmiertelną wypadku autokaruWłaśnie potwierdzono szóstą ofiarę śmiertelną wypadku autokaruCzytaj dalej

W ciągu całej swojej działalności był prześladowany i inwigilowany przez SB. Na skutek działań Służby Bezpieczeństwa rozstał się z pracą w Stoczni Gdańskiej. Niestety, musiał również wyemigrować ze swojego ukochanego Pomorza i trafił na Podkarpacie.

W trakcie swojego życia mieszkał m.in. w Przeworsku i Mielcu. To właśnie w tym drugim mieście w 1980 roku stanął na czele grupy, który zawiązała lokalne struktury Solidarności.

Szyler został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zaszczytne wyróżnienie odebrał 13 grudnia 2018 roku, tj. dokładnie w 37. rocznicę wprowadzenia na terenie Polski stanu wojennego.

Postać Szylera w niektórych kręgach budzi spore pobudzenie, ze względu na połączenie jego losów z TW "Bolkiem", którym zdaniem wielu osób był Lech Wałęsa. To właśnie donosy na Szylera miały być jednym z głównych zadań wspomnianego TW.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Twitter, Interia, DoRzeczy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News