Jak i kiedy zbierać pędy sosny na nalewkę i syrop?
Nalewka sosnowa stosowana jest jako lekarstwo na wiele dolegliwości, ale jak i kiedy najlepiej jest zbierać młode pędy tego drzewa?
Nalewka sosnowa znana jest w ludowej medycynie od wielu lat. Co więcej, wyciąg z sosny stosowany jest również w lekarstwach, które bez problemu znajdziemy w naszych aptekach. Szczególnie popularny syrop sosnowy jest przy uporczywym kaszlu, jednak to nie jedyne zastosowanie tej cudownej rośliny.
Kiedy i jak zbierać pędy na nalewkę?
Młode pędy sosny najlepiej zbierać wiosną, a dokładniej na początku maja, ponieważ to właśnie wtedy pojawiają się interesujące nas części rośliny, które dodatkowo powinny się odpowiednio uformować. Młode pędy należy zbierać przy pomocy ostrego nożyka albo sekatora. Absolutnie nie można ich łamać. Najlepsze do tego są sosny, które rosną na piaszczystym podłożu po silnie nasłonecznionej stronie. To zapewni im odpowiedni wzrost, abyśmy zbierali tylko takie pędy, jakie nas interesują.
Nalewka sosnowa: jakie pędy zbierać?
Przy zbieraniu pędów sosny na nalewkę najważniejsze jest, aby nie zbierać ich, kiedy są zbyt małe, albo przerośnięte. Jeżeli pęd stanie się zbyt duży, to nie będzie w nim za dużo interesującego nas soku, więc stanie się praktycznie bezużyteczny.
Odpowiedni pęd powinien mieć pomiędzy 10 a 12 centymetrów. Ważny jest również kolor igieł, ponieważ nie zbieramy pędów, których igły stały się żółto-brązowe. Świadczy to o małej ilości zdrowotnego soku. Igły powinny być zielone i lepkie. Wtedy właśnie będą się najlepiej nadawać do naszych przetworów.
Jak nie zbierać pędów sosny na nalewkę
Pierwszą zasadą jest absolutny zakaz łamania pędów, ponieważ w ten sposób je zniszczymy i stracimy cały interesujący nas sok. Kolejną sprawą jest to, że nie możemy zbierać z drzewa wszystkich pędów, jakie na nim znajdziemy, ponieważ w ten sposób bardzo szkodzimy drzewu, a to doprowadzić może do jego obumarcia. Tyczy się to również pojedynczych gałęzi.
Nasza ingerencja w roślinę nie powinna jej wyrządzić krzywdy. Co więcej, w ten sposób zadbamy o nasze kolejne zbiory, jeżeli będziemy chcieli przygotować dla siebie nalewkę bądź syrop.
źródło: Super Express