nagranie samochodu wyprzedzającego na pasach
PiraciDrogowi.pl/ kadr z wideo/ https://youtu.be/hdprjxW_qgQ
Artur Łokietek - 14 Lutego 2021

Wjechał na pasy, kiedy przechodziła po nich rodzina z dziećmi. Nagranie trafiło do sieci

Wyprzedzanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim jest szalenie niebezpiecznym wykroczeniem. Niestety, wielu polskich kierowców zdaje się mieć za nic obowiązujące zasady. Kolejne nagranie, które podbija sieć, idealnie pokazuje powagę sytuacji.

Omijanie i wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest kategorycznie niedozwolone. Tym bardziej dziwi więc dość częsta lekkomyślność polskich kierowców, którzy bardzo często łamią tę ważną zasadę. W sieci często pojawiają się nagrania piratów drogowych, jednak tym razem mogło skończyć się naprawdę tragicznie.

O tym, jak to jest niebezpieczne, mogła przekonać się pewna rodzina w Chrzanowie, w Małopolsce. Dwójka rodziców z dwoma wózkami z dziećmi i starszym synem, jak gdyby nigdy nic, chciała po prostu przejść przez jezdnię. Nie spodziewali się jednak nadjeżdżającego samochodu.

Jak widzimy na wideo, które możecie obejrzeć pod artykułem, jeden z samochodów zaczął wymijać pozostałe jeszcze przed samym przejściem. Niebezpieczna sytuacja została zarejestrowana dzięki kamerze w jednym z wyprzedzanych pojazdów.

Kierowca czarnego auta za nic miał obowiązujące zasady. Wyminął pojazdy znajdujące się na pasie obok i przejechał prosto przez przejście dla pieszych, na którym w tym momencie znajdowała się już rodzina z dziećmi. Na szczęście, tragicznego finału udało się uniknąć. Trudno sobie wyobrazić skutek zderzenia, gdyby zrobili jeszcze tylko kilka kroków.

Omijanie na pasach – co grozi za niebezpieczne wykroczenie?

Autor całego zajścia zdaje się doskonale zdawać sprawę z tego, co właśnie wydarzyło się przed jego samochodem. Choć tragedii udało się uniknąć, zgłosił on sprawę na policję. Na kanale YouTube „PiraciDrogowi.pl” w opisie filmiku jako źródło widzimy bowiem „Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie”. Miejmy nadzieję, że policja zajmie się tą sprawą.

Samo omijanie to przejeżdżanie z większą prędkością obok znajdujących się przed nami pojazdów jadących w tym samym kierunku. Taka definicja oznacza jednak, że wyprzedzanie to nie tylko omijanie pojazdu na drodze z jednym pasem ruchu, ale także o jazdę po drodze z kilkoma pasami obok innych.

Niestety w Polsce często zdarza się naruszenie tej zasady. Wielu kierowców robi to często instynktownie i nawet nieświadomie. Wszystko dlatego, że w świetle prawa, wyprzedzanie to także przejechanie obok pojazdu, który zwolnił w stosunku do naszej prędkości. Wtedy my też jesteśmy zmuszeni zmniejszyć prędkość.

Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły: przejście dla pieszych z palącym się aktualnie zielonym światłem dla pojazdów. Taki stan rzeczy oznacza mniej więcej to, jakby żadnego przejścia dla pieszych tam miało nie być. Zawsze jednak musimy zdawać sobie sprawę z jego istnienia.

Za złamanie jednej z podstawowych zasad ruchu drogowego kierowca naraża się na 10 punktów karnych i mandat w wysokości maksymalnie 500 złotych.

Źródło: autokult.pl, YouTube

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News