Mycie samochodu na posesji. Czy to legalne?
pixabay.com/VintageBlue
Wiadomości Pikio - 2 Maja 2019

Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat

Mycie samochodu na posesji to coraz rzadszy widok. Większa część z nas woli udać się do myjni i tam wypucować swoje auto. Ci, którzy zdecydują się to zrobić pod domem muszą być uważni. Ustawa ściśle reguluje, jak należy to robić. Czy więc można zostać ukaranym mandatem za mycie samochodu koło domu?

Mycie samochodu na posesji - to legalne, czy też nie? Dlaczego większość z nas odeszła od polerowania swojego pojazdu przy domach i w tym celu udaje się na myjnie? Być może powód leży w karze, którą mogą dostać śmiałkowie, którzy ośmielą się zanieczyszczać środowisko. W jaki sposób to zrobią, skoro sprawa tyczy się jedynie mycia auta?

Mycie samochodu na posesji pod domem. Co mówi ustawa?

Osoby, które mieszkają w domu jednorodzinnym i są właścicielami posesji, nie mogą samodzielnie umyć swojego auta pod domem. Jeśli postąpią inaczej, może im grozić do 500 złotych mandatu. Zanieczyszczona woda z detergentami do czyszczenia może zanieczyścić glebę. Jeśli będzie spływała bezpośrednio na trawnik, może trafić potem do źródeł, a to niezgodne z prawami ochrony środowiska. Największym zagrożeniem dla środowiska są ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych z samochodu, na przykład olej silnikowy, czy płyn hamulcowy.

Aby móc myć samochód legalnie pod własnym domem, musielibyśmy odpowiednio przygotować do tego stanowisko. Nieprzepuszczalne podłoże i odpływ zużytej wody do kanalizacji to najistotniejsze kwestie.

Za niestosowanie się do zaleceń ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku, grozi wysoka kara grzywny. Mandat wystawia zazwyczaj straż miejska, wysokość grzywny nie może przekraczać 500 złotych, strażnicy najczęściej karzą najwyższą kwotą. Jednak to o wiele więcej niż zapłacilibyśmy za najlepszą myjnię w mieście.

Poniżej znajdziecie konkretny zapis w ustawie z 1996 roku:

Art. 4.

1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.

2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:

1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: (…)

c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

W regulaminie każdej gminy w Polsce jest zapis dotyczący mycia samochodu. Jego treść zazwyczaj odnosi się do tej sprawy w następujący sposób:

"Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami można przeprowadzać pod warunkiem, że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik. Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News