stadion
fot. wikipedia.org/pexels.com
Mikołaj Pilecki - 17 Czerwca 2018

MŚ 2018: TERMINARZ mundialu. Kiedy mecze MŚ 2018? DATY i GODZINY

14 czerwca rozpoczęły się XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Po raz pierwszy od 12 lat na turnieju tym wystąpi reprezentacja Polski. Jak prezentuje się terminach, wedle którego odbywa się mundial 2018 roku.

Od dwóch dni w największych miastach Federacji Rosyjskiej odbywa się największa impreza sportowa świata - piłkarski mundial. Ten prestiżowy turniej ściąga miliony przed telewizory, radia i telebimy i dziesiątki tysięcy do kraju-gospodarza, na jego stadiony i do jego miast. Od 1930 roku, gdy rozegrano pierwsze mistrzostwa pod egidą FIFA, wymarzony Puchar Świata zdobyło jedynie osiem reprezentacji. Zaliczają się do nich Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Anglia i Francja. Rekordzistami od 2002 roku są Brazylijczycy, którzy ze złotem wracali do domu aż pięciokrotnie. Tuż z nimi prasują się Niemcy i Włosi, którzy w mundialu triumfowali czterokrotnie. Za nimi z dwoma wygranymi finałami na koncie znajdują się Argentyńczycy i Urugwajczycy (pierwsi mistrzowie w historii i zarazem pierwsi gospodarze). Anglicy, Francuzi i Hiszpanie mogą pochwalić się jednym złotem.

Mundial 2018

Między 14 czerwca a 15 lipca Rosja gościć będzie 32 reprezentacje, które powalczą o złoto. Obecnie trwająca faza grupowa składa się z ośmiu grup oznaczonych literami od "A" do "H". Pierwszy mecz tegorocznego mundialu zakończył się zwycięstwem gospodarzy nad Arabią Saudyjską aż 5:0. Zmagania w grupach potrwają do 28 czerwca. Ostatnim mecz tej rundy rozegrany zostanie w grupie F. Jednocześnie na dwóch arenach, w Kaliningradzie i Sarańsku o godzinie 20:00 zagrają ze sobą odpowiednio Anglia i Belgia oraz Panama i Tunezja. Następnie po wyłonieniu się dwóch najlepszych drużyn w każdej z grup nastąpi rozpisanie fazy pucharowej. Pierwszy mecz 1/8 finału MŚ 2018 w Rosji odbędzie się 30 czerwca w Soczi i Kazaniu pomiędzy zwycięzcą grupy A i drugim miejscem grupy B oraz zwycięzcami grupy C i drugim miejscem grupy D. Kolejne spotkania 1/8 odbędą się 1 lipca w Moskwie i Niżnym Nowogrodzie między zwycięzcą grupy B i drugim miejscem z grupy B i drugą drużyną z grupy A oraz pierwszym miejscem grupy D i drugim z grupy C. Następnie 2 lipca w Samarze i Rostowie nad Donem zagrają ze sobą zwycięzcy grupy E i drugą drużyną grupy F oraz pierwszym miejscem grupy G i drugim z grupy H. Ostatnie mecze 1/8 odbędą się w Moskwie i Sankt Petersburgu 3 lipca. O awans zagrają zwycięzcy grupy F i drugie miejsce grupy E i pierwsza ekipa grupy H i drugie miejsce grupy G. Godziny meczów nie zostały jeszcze ustalone.

Droga do finału na MŚ

Po przejściu 1/8 finału awansujących czeka kilkudniowy odpoczynek. 6 lipca w Niżnym Nowogrodzie zagrają zwycięzcy meczów z Kazania i Soczi a w Kazaniu zwycięzcy spotkań w Samarze i Rostowie nad Donem. 7 lipca natomiast w Soczi zmierzą się triumfatorzy z Moskwy i Niżnego Nowogrodu, a w Samarze z Moskwy i Sankt Petersburga. Po tej rundzie również przewidywana jest przerwa. 10 lipca w Sankt Petersburgu rozegrany zostanie półfinał między zwycięzcami z 6 lipca, a następnego dnia w stolicy Rosji między zwycięzcami z 7 lipca. Mecz o trzecie miejsce odbędzie się 14 lipca w Sankt Petersburgu, a dzień później rozegrany zostanie wielki finał na stadionie olimpijskim w Moskwie, po którym zakończy się mundial 2018.

Obecnie rozgrywane mecze mundialu

W fazie grupowej odbywają się po cztery mecze dziennie. Trwający przez dwa tygodnie etap nie we wszystkich grupach zaczyna się i kończy w tym samym czasie. Reprezentacja Polski debiut na tegorocznych MŚ zaliczy we wtorek 19 czerwca w Moskwie przeciwko Senegalowi. Granie rozpoczęły już grupy A, B, C i D. Grupa E rozpocznie mundial 17 czerwca tak samo, jak grupa F i G. Grupa H, w której znajduje się nasza reprezentacja, rozpocznie 19 czerwca i zakończy granie po 9 dniach.

Polska a mundial 2018

Polska po niewątpliwym sukcesie na mistrzostwach Europy w 2016 roku i dotarciu do ćwierćfinału, w którym po karnych przegrała z późniejszym mistrzem, Portugalią liczy na podobny sukces w Rosji. Mistrzostwa świata uchodzące za turniej łatwiejszy z racji występowania na nim reprezentacji afrykańskich czy azjatyckich jest do tego doskonałą okazją. W przeszłości to właśnie Polska była jedną z reprezentacji, z którą gry bano się. W 1974 i 1982 roku nasi rodacy przywozili do kraju brązowe medale. Na pierwszym z tych turniejów Polak, Grzegorz Lato został królem strzelców, a swoją wielkością pokonał w meczu o trzecie miejsce Brazylijczyków, którzy do dziś wspominają te mecz. Jak pójdzie naszym piłkarzom w Rosji, zobaczymy. Nie wolno jednak mówić, że marzenia o awansie nawet do ćwierćfinału są przesadzone. W sporcie wszystko jest możliwe, a stając na wysokości zadania i w pełni się poświęcając osiąga się szczyty i chwałę.Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Panika w polskiej reprezentacji! Czołowy piłkarz miał wypadek
  2. Promieniowanie nad Polską? Agencja Atomistyki wydała specjalny komunikat
  3. Córka Przybylskiej zmieszana z błotem! „Rośnie kolejne kur**sko!”
ZAMIANAmissmunidalu_wstepPolacy okrzyknęli ją Miss Mundialu 2018. Czy to kolejna Natalia Siwiec? [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4546,"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
missmunidalu_wstepPolacy okrzyknęli ją Miss Mundialu 2018. Czy to kolejna Natalia Siwiec? [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Internauci wybrali! 10 najlepszych memów od powstania internetuInternauci wybrali! 10 najlepszych memów od powstania internetuCzytaj dalej
"}" data-sheets-userformat="{"2":4546,"4":[null,2,11982760],"9":1,"10":2,"11":4,"15":"arial,sans,sans-serif"}">
Internauci wybrali! 10 najlepszych memów od powstania internetuInternauci wybrali! 10 najlepszych memów od powstania internetuCzytaj dalej
źródło: wikipedia.org