Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen kiedy?
pixabay.com/Clovis_Cheminot
Wiadomości Pikio - 18 Kwietnia 2019

Data Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych Wojen jest mistrzowska. Wiecie skąd się wzięła?

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen - kiedy jest obchodzony? To nieoficjalne święto wszystkich fanów Star Wars. Dlaczego to właśnie 4 maja wielbiciele sagi filmów z odległej galaktyki obrali za swój dzień? Wytłumaczenie zdumiewa. Gwiezdne wojny to nie tylko filmy, ale także powieści, komiksy, seriale i gry komputerowe, które są uwielbiane przez miliony osób na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen to wielkie święto miłośników filmów, komiksów i wszystkich pochodnych Star Wars. W Polsce powstał nawet Polish Garrison, który jest częścią międzynarodowej organizacji Legion 501st, zrzeszającej prawie 14 tysięcy fanów z ponad sześćdziesięciu krajów, polski garnizon to ponad sto osób.

Ich celem jest szerzenie wiedzy o Star Wars poprzez uczestnictwo w imprezach i promowaniu postaci związanych z Galaktycznym Imperium. Honorowymi członkami Legionu 501st są między innymi George Lucas - reżyser, Dave Prowse, wcielający się w rolę Dartha Vadera, Mark Hamill, czyli Luke Skywalker, Anthony Daniels, grający C-3PO.

4 maja 2019 - Dzień Gwiezdnych Wojen

Dzień 4 maja nie został wybrany na Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen bez przyczyny. Cały miesiąc maj jest mocno związany ze Star Wars, premiery prawie wszystkich epizodów miały miejsce właśnie w tym miesiącu, tylko część VII. Przebudzenie Mocy pojawił się w kinach 18 grudnia. Ponadto zdanie "May the Force be with You!" (czyli Niech moc będzie z tobą) jest wymawiane bardzo podobnie do „May the 4th be with You!” (Niech 4 maja będzie z tobą).

Święto jest dobrym pretekstem, by zorganizować maraton filmowy z Gwiezdnymi Wojnami w roli głównej oczywiście.

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen - informacje o filmie

Seria Gwiezdnych Wojen została zapoczątkowana w 1977 roku, to wtedy pojawił się pierwszy epizod pod tytułem Star Wars. Część IV - Nowa nadzieja. Ekranizacja na przestrzeni lat stała się światowym fenomenem popkultury. Początek filmu, czyli samo zdanie "Dawno, dawno temu w odległej galaktyce..." rozpoczyna każdy z epizodów.

W latach 80. powstała trylogia Gwiezdnych Wojen, na początku 2000 roku powstała trzyczęściowy prequel, który nie wzbudził już tyle entuzjazmu i zebrał raczej mieszane opinie. Mimo różnych zdań wszystkie filmy osiągnęły ogromny sukces komercyjny, zarabiając przy tym prawie 10 miliardów dolarów, co pozwoliło na zajęcie serii drugiego miejsca w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych, wyprzedzając Jamesa Bonda, czy Harry'ego Pottera.

Gwiezdne Wojny zostały stworzone przez George'a Lucasa, a główne postacie stanowią:

 • Darth Vader, ale najpierw Anakin Skywalker - czyli czarny charakter filmów, który przeszedł na ciemną stronę Mocy i przyjął nowe imię.
 • Luke Skywalker - syn Dartha Vadera, który staje po przeciwnej stronie Mocy i chce unicestwić ojca w imię dobra,
 • Obi-Wan Kenobi - rycerz, a później również Jedi, który posługiwał się niebieskim mieczem, był pierwszym nauczycielem Anakina,
 • Han Solo - przemytnik, który lata ze swoim przyjacielem i drugim pilotem jego statku wookieem Chewbaką,
 • Leia Organa - senator i córka Anakina, a także siostra Luke'a Skywalkera
 • Chewbacca - mechanik, pilot i wojownik, przedstawiciel rasy Wookieech,
 • C-3PO - droid, tchórzliwy robot,
 • Yoda - Mistrz Jedi, zielono skóry, niski stwór.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Majówka we dwoje. Gdzie wyjechać na długi weekend z drugą połówką?
 2. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest już niedługo? Odpowiedź jest zaskakująca
 3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
 4. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
 5. Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Zbliża się wielkimi krokami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News