Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny
Redaktor - 9 Marca 2021

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi – bardziej niebezpieczne, niż się wydaje

Kto z nas nigdy nie zalogował się na Facebooka czy Twittera, będąc połączonym z darmową siecią udostępnianą przez sklep? Publiczne hotspoty Wi-Fi są powszechne i wygodne – co warto o nich wiedzieć i z jakim ryzykiem wiąże się z korzystanie z nich?

Co to jest publiczna sieć Wi-Fi?

Odkąd bezprzewodowy Internet stał się normalnością, publiczne hotspoty Wi-Fi są obecne w przestrzeni i nikogo nie dziwią. Spędzanie poranka z laptopem w kawiarni albo czytanie maili na smartfonie w centrum handlowym to rzeczywistość dużej rzeszy ludzi. Powszechne punkty dostępowe Wi-Fi stały się tak popularne, że mało kto zastanawia się dwa razy przed nawiązaniem z nimi połączenia.

Publiczne hotspoty Wi-Fi można znaleźć w każdym często uczęszczanym miejscu – na lotniskach, w kawiarniach, restauracjach, hotelach, siłowniach czy też w dużych sklepach. Niezaprzeczalnie stanowią bardzo duże udogodnienie dla klientów odwiedzających wspomniane miejsca. Publiczne punkty dostępowe są darmowe i nie wymagają logowania się do sieci hasłem. Są wygodne, ale w jakim stopniu bezpieczne?

Publiczna sieć Wi-Fi – zagrożenia

Łączenie się z sieciami Wi-Fi w miejscach publicznych niesie ze sobą ryzyko napotkania różnorakich zagrożeń. Wynika to z tego, że powszechne i darmowe hotspoty nie zawsze są zabezpieczone w zadowalającym stopniu. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i pada ofiarą hakerów czy też złośliwego oprogramowania.

Kradzież danych

Na świecie działa wielu cyberprzestępców, których celem jest pozyskiwanie wrażliwych informacji od nieświadomych użytkowników Internetu. Niezabezpieczone publiczne sieci Wi-Fi stanowią dla nich dogodne miejsce polowania. Hakerzy są w stanie „podsłuchiwać” sieć, stając się pośrednikiem pomiędzy klientem a routerem. Gdy urządzenie końcowe wysyła informacje, oszust może je przechwycić. Jeśli ofiara loguje się na przykład do swojego konta bankowego – przestępca jest w stanie uzyskać cenne dane.

Malware

Użytkownicy korzystający z publicznych sieci Wi-Fi oraz aktywujący opcję dzielenia się plikami na urządzeniu mogą paść ofiarą złośliwego oprogramowania. Hakerzy wykorzystujący powszechne hotspoty potrafią uzyskać dostęp do folderów na laptopie czy smartfonie ofiary i zainstalować szkodliwy malware. Tego typu oprogramowanie może działać na przykład jako furtka do uzyskiwania wrażliwych danych.

Brak enkrypcji

Enkrypcja (szyfrowanie) to technologia, dzięki której dane przesyłane pomiędzy routerem a klientem sieci przyjmują formę kodu, który osobie z zewnątrz trudno byłoby odszyfrować. Publiczne hotspoty Wi-Fi nie zawsze mają tę opcję włączoną. Często zdarza się, że sieć nie jest odpowiednio zabezpieczona, a informacje wędrują w „nagiej”, niezakodowanej postaci. Hakerzy podsłuchujący ruch nie mają żadnego problemu z odczytaniem tych danych.

Fałszywe hotspoty

Nie zawsze dostępny hotspot jest tym, za który się podaje. Jeśli użytkownik przebywa w hotelu i napotyka na niezabezpieczoną hasłem sieć o tej samej nazwie, co placówka – nie ma pewności, że jej źródłem jest rzeczywiście zaufana firma. Być może Internet jest udostępniany z podstawionego routera w celu przechwytywania wrażliwych informacji od nieświadomych klientów.

Publiczne sieci Wi-Fi – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Kluczem do zachowania pełnej ochrony podczas korzystania z Internetu w miejscach publicznych jest założenie, że każda darmowa sieć jest potencjalnie niezabezpieczona. Nie znaczy to jednak, że trzeba kompletnie zrezygnować z Internetu w kawiarniach czy na lotniskach. Warto zwrócić uwagę na kilka zasad.

  • Unikanie wrażliwych witryn – logowanie się do konta bankowego, social mediów czy przeglądanie firmowych maili to czynności, które powinno wykonywać się wtedy, gdy możliwy jest dostęp do zaufanej sieci. Publiczne W-Fi nie powinno służyć do tego typu zadań.
  • Posiadanie oprogramowania antywirusowego – zarówno użytkownicy laptopów, jak i tabletów czy smartfonów powinni zaopatrzyć się w program antywirusowy. Rynek oferuje mnóstwo korzystnych propozycji.
  • Korzystanie z usługi VPNdarmowy VPN to oprogramowanie, które można pobrać na większość urządzeń – w tym także mobilnych. Płatna subskrypcja gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, szyfrowanie danych oraz zapewnia anonimowość nawet podczas korzystania z niezabezpieczonego Wi-Fi.
  • Zadbanie o ustawienia urządzenia – nigdy nie należy zostawiać włączonej opcji automatycznego łączenia się z dostępną siecią. W przeciwnym wypadku sprzęt sam nawiąże kontakt z pierwszym możliwym hotspotem bez wiedzy użytkownika. Dodatkowo dobrą praktyką jest wyłączanie funkcji Wi-Fi i Bluetooth, gdy nie są potrzebne.

Tekst zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News