Kiedy pies jest dorosły?
Pixabay.com/ElvisClooth
Dominik Kwaśnik - 6 Maja 2019

Kiedy pies jest dorosły? To bardzo ważne

Kiedy pies jest dorosły? To bardzo ważne, by umieć określić wiek swojego zwierzaka. Nie zawsze jest to proste - nie ma jednej, uniwersalnej metody pasującej dla każdej rasy.

Kiedy pies jest dorosły? Nie ma jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Mówi się, że pies osiąga dorosłość, gdy skończy rok. Nie jest to jednak do końca precyzyjne obliczenie. Szacowanie etapu rozwoju psa zależy przede wszystkim od jego rasy.

Kiedy pies jest dorosły?

To bardzo ważne pytanie dla właściciela. Od etapu rozwoju psa zależy m.in. zmiana jego zwyczajów żywieniowych. Dobrze jest więc mieć świadomość, kiedy nasz zwierzak przeobraża się z rozbrykanego szczeniaka w dojrzałego psa. Wbrew pozorom nie zawsze idzie to w parze z fizycznym rozwojem. To, że nasz pupil urósł, nie oznacza, że jest już dorosły. Wskazówką może być zmiana zachowania - dojrzały pies jest spokojniejszy, mniej nieprzewidywalny.

Przyjmuje się, że pies osiąga dorosłość, gdy skończy rok, jednak to tylko uproszczenie. Tak naprawdę, w zależności od rasy, widełki te wynoszą od 10 do 18 miesięcy. I tak: małe i średnie rasy, jak chihuahua czy basset, dojrzewają szybciej. Psy większe - dłużej, do półtora roku. Z kolei fizyczny rozwój zwierzęcia może trwać w niektórych przypadkach nawet do 2 lat. Osiągnięcie dorosłości psa to moment zmiany jego karmienia, zarówno rodzaju pożywienia, jak i jego ilości. Podczas gdy energiczne szczeniaki jedzą często, nawet po 4-6 razy, dieta dojrzałego zwierzaka powinna być ograniczona do jednego, maksymalnie dwóch (lecz mniejszych) posiłków.

Wiek psa a wiek człowieka

Właściciele lubią przeliczać wiek swojego pupila na ludzkie lata. Najbardziej popularną metodą na takie obliczenia jest mnożenie psiego wieku przez 7. Nie jest to jednak poprawna reguła. Nie istnieje jeden uniwersalny, prawidłowy wzór. Tu także wiele zależy od rasy, z jaką mamy do czynienia. I tak, 9-letniego bernardyna, przedstawiciela ras olbrzymich, uznamy za wiekowego, podczas gdy małe pieski mogą żyć dwa razy dłużej. Z drugiej strony to yorki i maltańczyki dorastają szybciej niż dogi niemieckie. Można przyjąć, że:

  • Jeden rok u małego psa to ok. 20 ludzkich lat, u średniego - 18 a u dużego - 12;
  • 2 lata to odpowiednio: 30, 28 i 22 ludzkie lata;
  • 3 lata to odpowiednio: 33, 35 i 31 ludzkich lat;
  • 5 lat to odpowiednio: 40, 45 i 48 ludzkich lat;
  • 10 lat to odpowiednio - 58, 75 i 82 ludzkie lata.

To oczywiście tylko orientacyjne wyniki. Nie powinno się ich brać dosłownie, ale pomogą w oszacowaniu, na jakim etapie swojego życia jest nasz zwierzak.

Źródło: Polki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News