Redaktor - 21 Grudnia 2023

Jak system ERP może pomóc w zarządzaniu zasobami ludzkimi w firmie?

Firmy chcące się rozwijać i utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku inwestują w nowoczesne oprogramowania pozwalające na efektywne zarządzanie. Jednym ze skutecznych i cieszących się coraz większą popularnością narzędzi jest system ERP. Jest on również nieocenionym wsparciem w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Systemy ERP to innowacyjne rozwiązania informatyczne służące do zarządzania wszystkimi czynnościami i procesami, jakie wiążą się z działalnością firmy. Ich podstawą jest praca na jednej wspólnej bazie danych, do której trafiają wszystkie generowane i przetwarzane w firmie informacje. Brzmi prosto, ale taka konstrukcja wiele zmienia w funkcjonowaniu firmy. Jakie to ma znaczenie dla zarządzania zasobami ludzkimi?

Zarządzanie danymi pracowników

Jak wspomnieliśmy, system ERP ma bazę ze wszystkimi danymi firmy, w tym są w niej m.in. kompletne informacje na temat wszystkich pracowników. Znaleźć można nie tylko dane osobowe, ale też historię zatrudnienia, odbyte szkolenia, wyniki ocen i wiele innych. Oczywiście dostęp do nich mają jedynie uprawnione osoby. Ważne, że w jednym miejscu znajduje się komplet danych dotyczących zatrudnienia, urlopów, wyników, co pozwala menedżerom HR lepiej zarządzać personelem i łatwiej ustalić na przykład to, kto zasługuje na awans.

Zwiększenie efektywności w dziale HR

Jedną z największych zalet systemów ERP jest automatyzacja pracy. Z jednej strony pozwala zwiększyć wydajność i efektywność, z drugiej zmniejszyć ryzyko pomyłek. Korzyści z automatyzacji odczują m.in. pracownicy działu HR. Pracując z systemem ERP, można znacząco usprawnić takie procesy jak rekrutacja nowych pracowników, czy zarządzanie wynagrodzeniami. W systemach ERP są dostępne funkcje pozwalające na generowanie i porównywanie różnych danych, co umożliwia zaawansowane analizy. To z kolei pomaga efektywniej planować i wdrażać działania związane z planowaniem zatrudnienia albo szkoleń, na jakie warto skierować pracowników poszczególnych działów. Śledząc kompetencje pracowników, łatwiej wyznaczyć ich ścieżkę rozwoju tak, by była spójna z wizją firmy i planami na przyszłość.

Łatwiejsze zarządzanie wynagrodzeniami i świadczeniami

Dzięki automatyzacji i budowie systemów ERP znacznie sprawniejsze jest naliczanie wynagrodzeń i świadczeń. Na podstawie gromadzonych danych można monitorować czas pracy poszczególnych osób z wyszczególnieniem dni wolnych od pracy, zwolnień lekarskich i nadgodzin. Tak przejrzyste informacje ułatwiają zarządzanie świadczeniami i pozwalają uniknąć nieporozumień, co z kolei przekłada się na lepszą komunikację i atmosferę wewnątrz organizacji.

Podsumowanie

Systemy ERP wszechstronnie wspierają działalność biznesową firm. Profity z ich wdrożenia mogą dostrzec m.in. działy HR, których praca zacznie przebiegać sprawniej. Oprogramowanie będzie wsparciem zarówno podczas wykonywania codziennych obowiązków, jak i w trakcie przeprowadzanych co jakiś czas rekrutacji. Zarządzanie zasobami ludzkimi jest istotne w każdej firmie, dlatego bez względu na jej wielkość i branżę, inwestycja w takie narzędzie jak ERP jest dobrym rozwiązaniem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News