Jak śpi koń, odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć
fot. pixinio.com
Karol Zaborowski - 24 Marca 2019

Jak śpi koń? Na stojąco czy leżąco?

Jak śpi koń? W pierwszej chwili to pytanie może wydawać się bardzo dziwne, bo najprawdopodobniej przecież śpi tak samo jak inne zwierzęta. Jednak w tym przypadku wcale tak nie jest.

Jak śpi koń? Na stojąco, a może na leżąco? Dla człowieka wręcz niewyobrażalne może być to, że można spać na stojąco. Jednak jak najbardziej jest to możliwe. W takim razie jak odpoczywają i śpią ulubione czworonogi milionów ludzi na całym świecie?

Czy koń śpi z otwartymi oczami?

O dziwo, ale niektóre zwierzęta naprawdę śpią z otwartymi oczami i wcale nie chodzi o ryby, które wydają się oczywistym wyborem. Dla przykładu zając jest ssakiem, który śpi z otwartymi oczami. Podobnie robią niektóre gatunki ptaków migrujących, które potrafią nawet spać w czasie lotu. Jednak konie nie posiadają takiej zdolności i podczas snu zamykają oczy tak samo, jak ludzie.

Jak śpi koń: czy koń śpi na stojąco?

W tym przypadku odpowiedź brzmi tak i nie. Jest to spowodowane tym, że w naturze konie bardzo rzadko kładą się. Robią to praktycznie tylko starsze osobniki w celu odpoczynku oraz klacze podczas porodu. W innym przypadku położenie się dla konia na wolności stanowi ogromne zagrożenie ze strony drapieżników. Dlatego też konie śpią na stojąco, aby w każdej chwili być przygotowanym do natychmiastowej ucieczki w razie zagrożenia.

Ale jak w takim razie utrzymują się na nogach? Ujmując to najprościej, jak się da, konie prostując swoje przednie nogi, mogą je zablokować, tak aby się nie wywrócić. Jednak w przypadku tylnych kończyn wygląda to trochę inaczej, gdyż podczas snu koń zmienia sobie nogę, na której opiera swój zad, a drugą odpoczywa, odstawiając ja na bok.

Leżący koń

Oczywiście nie oznacza to, że konie w ogóle nie leżą. Jednak jest to dosyć rzadki widok. Jeżeli jesteś właścicielem konia i wchodząc do boksu swojego podopiecznego, widzisz jak on leży i nie podrywa się momentalnie na równe nogi, to należą Ci się gratulacje. Wszystko dlatego, że koń w ten sposób pokazuje, że bardzo Ci ufa i czuje się w twojej obecności bezpieczny.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News