Jak nazywała się Violetta Villas naprawdę? Zmieniła imię i nazwisko
Jak nazywała się Violetta Villas? Imię, pod którym robiła karierę na całym świecie, było tylko spektakularnym pseudonimem. Niewiele osób wie, jak nazywała się przed zmianą imienia i nazwiska.
Jak nazywała się Violetta Villas? Ta wybitna polska piosenkarka i charyzmatyczna osobowość sceniczna, znana była pod oryginalnym mianem, lecz nie było to jej prawdziwe imię i nazwisko. Artystka postanowiła robić karierę pod spektakularnym pseudonimem, który byłby łatwiejszy do wymówienia przez zagranicznych fanów. Jej imię i nazwisko było zagadką dla wielu fanów.
Jak nazywała się Violetta Villas? Dla kariery wybrała pseudonim
Jedną z wielu tajemnic Violetty Villas było jej prawdziwe imię i nazwisko. Artystka nie używała go, a posługiwała się tylko scenicznym pseudonimem. Przez lata stał się znany tak bardzo, że praktycznie zapomniano, iż nie jest to jej prawdziwe imię. Niektórzy fani podejrzewali, że mogło takie być, ponieważ artystka urodziła się w Belgii.
Violetta Villas przyszła na świat 10 czerwca 1938 roku w belgijskim Heusy, położonym nieopodal Liege. W tym mieście spędziła dzieciństwo. Jej ojciec, Bolesław Cieślak, był górnikiem węgla kamiennego, pracował też w miejscowej orkiestrze górniczej. Matka zajmowała się domem. Co ciekawe, córce dali inne imiona na chrzcie, a inaczej zarejestrowali ją w urzędzie.
W Belgii przyszłą gwiazdę polskiej muzyki ochrzczono jako Violettę Elisę. W urzędzie zarejestrowano ją jednak pod polskim imieniem Czesława. Prawdziwe imię diwy brzmiało więc Czesława Cieślak.
Gdy rodzina Cieślaków wróciła do Polski, a Czesława rozpoczynała swoją karierę artystyczną, Władysław Szpilman poradził jej, by wybrała sobie pseudonim artystyczny. Wszystko z powodu trudnego do wymówienia dla obcokrajowców imienia i nazwiska. Miały one zbyt dużo spółgłosek. "Cz", "ci" oraz "ś" stojące niedaleko siebie mogły skutecznie utrudnić jej karierę za granicą.
Artystka zdecydowała się więc na Violettę, czyli imię otrzymane na belgijskim chrzcie, a nazwisko utworzyła ze zbitki z imienia "Vi" i słowa "las" - ponieważ mieszkała blisko lasu. Pseudonim wymyśliła sama i przyjął się doskonale. Była już pod nim znana aż do końca swego życia. Rada Szpilmana okazała się kluczem od sukcesu - artystka w latach 60. zrobiła ogromną karierę nie tylko w Polsce, lecz także we Francji i Stanach Zjednoczonych. Nie da się ukryć, że chwytliwy, dobrze brzmiący pseudonim brzmiał dla zagranicznych słuchaczy lepiej, niż trudne do wymówienia, polskie nazwisko.