Jak napisać list? Krok po kroku

Jak napisać list? Krok po kroku Źródło: pixabay.com/Bru-nO

Jak napisać list? Sztuka pisania listów przez postęp techniki powoli zanika, ale ogromną radość sprawia pisanie i otrzymywanie listów. Jak się za to zabrać i napisać list zgodny z tradycyjnymi wytycznymi?

Jak napisać list? List to pisemna forma wypowiedzi, którą kierujemy do jednej osoby, firmy, instytucji lub grupy osób. Nawet, jeśli piszemy list do najbliższej sercu przyjaciółki, należy pamiętać o przyjętych od dawna żelaznych zasadach. Przedstawiamy sposoby na dobre napisanie listu prywatnego i oficjalnego.

Jak napisać list prywatny?

List prywatny piszemy do bliskim nam osób: przyjaciółki, kolegi, rodziców, babci, znajomych. W zwracaniu się do adresata używamy drugiej osoby liczby pojedynczej, krótko mówiąc zwracamy się "na Ty". List piszemy na kartce A4, co pokazuje czytelność całego tekstu.

Pisanie zaczynamy od wpisania w prawym górnym rogu miejscowości, z której piszemy list, oraz daty. Następnie na środku zwracamy się do adresata w zależności od tego, kim jest. Stosujemy takie zwroty jak na przykład "Kochana babciu!", "Droga Kasiu!", "Kochany Tato!".

List powinien zawierać wstęp, w którym podamy powód wysyłania go. Może jest to odpisywanie na poprzedni list lub zdarzyło się coś ważnego, co pragniemy opisać? W kolejnym akapicie przechodzimy do tak zwanego rozwinięcia - to główna część listu, w której należy konkretnie zawrzeć to co się wydarzyło, opisać przeżycia i przemyślenia.

W zakończeniu listu zazwyczaj zawiera się krótkie podsumowanie, nadzieję na szybką odpowiedź, pozdrowienia. Potem wystarczy się podpisać i list gotowy. Jeśli czegoś zapomnieliśmy zawrzeć w liście, nie trzeba go pisać od nowa. Od tego jest post scriptum, czyli PS.

Jak napisać list oficjalny?

List oficjalny różni się od prywatnego tym, że stosujemy w pisaniu zwroty grzecznościowe i używamy osoby trzeciej liczby pojedynczej. W prawym górnym rogu powinna znaleźć miejscowość i data, poniżej daty dane adresata z pełnym jego adresem, a w lewym górnym rogu wpisujemy nasze dane. Zastosowanie wstępu, rozwinięcia i zakończenia wygląda podobnie, ale wszystko ubieramy w oficjalne i grzeczne słowa i zwroty.

Każdy list, bez znaczenia czy to prywatny czy oficjalny, rządzi się własnymi prawami. Nie wolno zapominać o pisaniu zwrotów wielkimi literami, zastosowaniu wołacza w pierwszym zwrocie do kogoś, a także dostosowaniu swojego języka do adresata.

Źródło: Bryk

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News