Ile zarabia śmieciarz? Potrzebny zawód okryty złą sławą

Ile zarabia śmieciarz? Potrzebny zawód okryty złą sławą Źródło: YouTube

Ile zarabia śmieciarz - człowiek parający się jedną z najmniej przyjemnych prac fizycznych? Jak się okazuje, chętnych do pracy nie brakuje. Przedsiębiorstwa oczyszczania miasta nie głowią się, skąd wziąć chętnych do brudnej roboty. Na gotowych do wyjazdu czekają niezłe zarobki w Europie.

Ile zarabia śmieciarz w Polsce? Nie ma cudów

Ile zarabia śmieciarz? Zawód cieszący się niewielką estymą jest niezwykle potrzebny i pożyteczny. Ciężko wyobrazić sobie, co stałoby się w sytuacji, w której w jednym z większych miast śmieci nie były wyrzucone przez tydzień, na przykład w przypadku generalnego strajku. Obywatele mimo to traktują często ładowaczy (bo tak fachowo określa się to zajęcie) obcesowo, a czasem wręcz chamsko - na porządku dziennym są kłótnie o źle ustawione samochody i nieterminowo odebrane odpady. Sami pracownicy wozów na nieczystości nie narzekają jednak szczególnie mocno na swój los.

Praca ładowacza wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i bardzo wczesnym wstawaniem. Zawód ten jest w Polsce bardzo licho opłacany - otrzymuje się w nim najczęściej minimalną pensję krajową. Kierowcy zarabiają nieco więcej - około trzech tysięcy brutto. Ładowaczom zdarza się jednak każdego dnia okazja na dorobek związana z kosztownymi rzeczami pozostawianymi przez ludzi przy kontenerach. Kto z nas nie widział tam niezłej jakości mebli, działających telewizorów czy zabawek dziecięcych? W ten sposób śmieciarz może dosłownie "wyciągnąć" dodatkowe parę tysięcy złotych miesięcznie sprzedając nieuszkodzone przedmioty.

Do zarobków można też doliczyć drobne przekupstwa za zabranie dodatkowych odpadów czy pomoc w zebraniu pozostałości po remoncie domu. Nie da się jednak tych "premii" porównać do potencjalnych korzyści z emigracji zarobkowej na Zachód.

Ile zarabia śmieciarz w Niemczech? 

W Niemczech odbiorcy odpadów mogą liczyć najczęściej na umowę o pracę na czas nieokreślony, pełny pakiet zabezpieczeń socjalnych oraz stawki zaczynające się od 12 euro za godzinę. Jest to więc ponad 6500 złotych na rękę. Znajomość podstaw niemieckiego, dwa lata wprawy i prawo jazdy kategorii C wystarczają, by załapać się do jednej z ekip ogłaszających akurat nabory do pracy. Co więcej, w ostatnich latach zarobki w lepszych przedsiębiorstwach usytuowanych w dużych miastach takich jak Berlin czy Frankfurt, gdzie pracy jest bardzo wiele - wzrosły do pokaźnych już całkiem 2300-2500 euro miesięcznie. 

Ile zarabia śmieciarz w Norwegii?

Zarobki kierowcy ciężarówki na odpady w Norwegii kształtują się na poziomie od 40 tysięcy koron norweskich brutto. Szybkie przeliczenie daje nam astronomiczną jak na polskie warunki kwotę osiemnastu tysięcy złotych brutto. Warto przy tym dodać, że są to stawki sprzed paru lat - obecnie ogłoszeń brak, więc ciężko określić aktualną listę płac. Jeden z kierowców jednak twierdzi, że zarabia na tym stanowisku lepiej, niż prowadząc własny pensjonat w kraju. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy aby w kraju ten ważny zawód jest odpowiednio doceniany.

  1. Ile zarabia spawacz? Wynagrodzenia za pracę pod wodą i w stoczni
  2. Ile zarabia cukiernik w Polsce? Praca marzeń może się opłacać
  3. Ile zarabia kierowca autobusu turystycznego, a ile miejskiego?
Następny artykuł