Ile zarabia sędzia? Warto piąć się po szczeblach kariery
Autor Jan Odyniec - 25 Lutego 2019
Ile zarabia sędzia - kontrowersje związane z uposażeniami "najwyższej kasty", jak nazywa z przekąsem sędziów PiS, to stały temat dyskusji. Sędziowie są jedyną grupą zawodową, której zarobki są bezpośrednio wpisane w konstytucję. Ciężko je zatem zmienić.
Wspomniany zapis w Konstytucji RP nie mówi jednak o konkretnych kwotach. Sędzia ma prawo do "warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków”. W praktyce oznacza to pancerz dla samej instytucji sądownictwa - łatwo bowiem domyślić się, że nieodpowiednio opłacani sędziowie byliby znacznie bardziej podatni na wszelką korupcję.
Ile zarabia sędzia sądu rejonowego - mamy odpowiedzi
Ile zarabia sędzia sądu rejonowego? Najniższą pensję sędziego można przybliżyć do dwukrotności średniego wynagrodzenia - dokładny mnożnik wynosi 2,05 średniej wyznaczonej przez GUS. Premia za staż to od pięciu do dwudziestu procent tej kwoty. Do tego - dodatek służbowy, trzynastka oraz jubileuszowe nagrody finansowe za długoletnią służbę. Co ważne - od wynagrodzenia sędziego nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne. To oznacza, że wynagrodzenie "szeregowego" sędziego kształtujące się w granicach od 8239,11 do 12 981,62 (najwyższy wskaźnik) brutto.
Kiedy sędzia zostanie wyznaczony do prowadzenia rozprawy w miejscowości różnej od miejsca zamieszkania, ma prawo do wygodnego zakwaterowania oraz diety na niezbędne wydatki. Sędzia może także liczyć na możliwość bardzo korzystnej pożyczki z oprocentowaniem związanym ze wskaźnikiem inflacji.
Czy sędzia może dorabiać? Nie może - z jednym wyjątkiem. Jest to prowadzenie zajęć dydaktycznych; w pozostałych przypadkach sędzia to sędzia - kropka. Nie ma możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, wykluczone jest też wszelkie inne zatrudnienie.
Ile zarabia sędzia Sądu Najwyższego - aktualna sytuacja
Budżet na ten rok określa podwyżki dla pracowników aparatu państwa - sędziowie Sądu Najwyższego należą do beneficjentów jednych z najwyższych podwyżek - dostaną oni od 1600 złotych podwyżki. Wyżej są tylko zasiadający w Trybunale Konstytucyjnym - wypłacać im się będzie dodatkowe 2100 złotych. Ile zarabia sędzia Sądu Najwyższego po tych zmianach?
Należy zaznaczyć, że w Sądzie Najwyższym po politycznej czystce panują duże braki kadrowe - w zeszłym roku do stanu normy wynoszącego 120 sędziów brakowało ich aż siedemdziesięciu trzech. Rządząca partia zaproponowała astronomiczne z punktu widzenia zwykłego obywatela apanaże dla sędziów pragnących orzekać w Izbie Dyscyplinarnej - 32 tysiące miesięcznie. Prezes SN Małgorzata Gersdorf inkasuje 32 tysiące złotych na miesiąc. Natomiast średni zarobek sędziego Sądu Najwyższego to także niebagatelna kwota: 22 tysiące brutto, czyli około 16 tysięcy netto.
Ile zarabia sędzia piłkarski - ciekawostka
W ostatnich latach ujawniono zarobki sędziów wymiaru sprawiedliwości, ale co ciekawe - pensje sędziów piłkarskich są formalnie objęte tajemnicą. Wiadomo jednak, że najlepiej zarabiający arbiter ligowy w Polsce zarabia około 12 tysięcy brutto miesięcznie. Przeciętny sędzia Ekstraklasy inkasować może 3600 złotych brutto za mecz. Sędziowie pomocniczy otrzymują na tych meczach około dwóch tysięcy złotych, techniczni - 500 złotych za mecz. O ligę niżej zarobki spadają znacznie - główny sędzia otrzymuje 1400 złotych. Przy normalnym obłożeniu meczami wystarcza to na wyżycie. W niższych ligach jest już trudniej - praktycznie każdy sędzia trzeciej dywizji rozgrywek pracuje jeszcze gdzieś indziej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ NA PIKIO.PL:
1. Ile zarabia lekarz? Czy lekarze mają powód by protestować?
2. Ile zarabia radny? Samorządowcy chcą obniżać swoje diety!
3. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
Następny artykuł