ile-pies-ma-zebow
pexels/torsten_dettlaff/59523/
Weronika Wasiak - 20 Marca 2019

Ile pies ma zębów? Liczba zależy od wieku

Ile pies ma zębów? To zadanie jest trudne do rozwiązania nie tylko dla najmłodszych. Większość wielbicieli tych zwierzaków z pewnością nawet nie zdaje sobie sprawy, jak zaskakująca może okazać się odpowiedź.

Ile pies ma zębów? Odpowiedź na to pytanie znają zapewne tylko lekarze weterynarii lub najwięksi miłośnicy czworonogów. Nic w tym dziwnego. Zapewne każdy, nawet jeśli nie posiada psa, wie że jego ugryzienie może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Już u małego szczeniaka siła zacisku zębów potrafi być dotkliwa dla zbliżającego się człowieka. Okazuje się, że pies tak samo jak człowiek zmienia zęby raz w życiu i dokładnie tak jak on, rodzi się bez nich. Co do uzębienia ludzkiego i psiego, różni się ono nie tylko w wyglądzie, ale także w liczebności.

Niewiele osób zna odpowiedź na pytanie. Ile pies ma zębów?

W pełni dojrzały człowiek posiada w swoim uzębieniu 32 zęby, pies natomiast ma ich 42 czyli aż o 10 więcej. Podobnie sprawa ma się również w przypadku małych dzieci i szczeniąt. Różnica między nimi wynosi 8. Dokładnie tak samo jak w przypadku dorosłych osobników, młody pies posiada ich więcej zębów - ma ich aż 28 - a małe dziecko ma ich 20.

Niewiele osób z pewnością spodziewało się takiej odpowiedzi. Jest ona dość zaskakująca.

Ile zębów mogą mieć popularne zwierzaki domowe?

U równie popularnego zwierzaka domowego, jakim jest kot, sprawa ilości zębów również wygląda nieco inaczej. Ilość zębów mlecznych u kota wynosi nieco mniej od szczeniaka, jednak już znacznie więcej od małego dziecka. Małemu czworonogowi wyrasta ich 26.

W przypadku zębów stałych różnica między psem a kotem jest bardzo duża, natomiast w porównaniu z człowiekiem - jest ona niewielka. Po wymianie zębów mlecznych na stałe kot w swoim uzębieniu posiada ich 30.

Źródło: WIKIPEDIA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News