Ile kalorii ma kebab?
Pixabay/Marys_fotos
Bartłomiej Chudy - 24 Marca 2019

Ile kalorii ma kebab? Pyszne, ale tuczące!

Ile kalorii ma kebab? Przysmak, który zdobył w Polsce w ostatnich latach sporą popularność, uchodzi za smaczne i pożywne danie. Z drugiej strony jest to prawdziwa kaloryczna bomba, której spalenie pochłonie nas nawet kilka godzin! Co składa się na kaloryczność kebaba?

Ile kalorii ma kebab? Popularne danie serwowane jest na miejscu i wynos, w przyulicznych budkach i bardziej eleganckich restauracjach. Przysmak, który przywędrował do Polski i Europy z Bliskiego Wschodu na trwałe wkomponował się w naszą rzeczywistość. Jak ta warzywno-mięsna przekąska ma się do wykazu kalorii?

Jak na syte i obfite danie przystało kebab należy do tuczących przysmaków. Na pierwszy rzut oka nie jest to oczywiste - w końcu zamawiamy paletę warzyw wymieszanych z mięsem (baranina, wołowina lub kurczaki). Całość podlewana jest jednak sosem, który to "dokłada" potrawie smak, ale i kolejne kalorie.

Kebab king kalorie

Powszechność kebaba przekłada się na zainteresowanie kalorycznością tego dania. Sprawa została prześwietlona bardzo wnikliwie. Porównywarka Tabele-kalorii.pl wzięła "na warsztat" przykładowy przysmak z Kebab King. Po wyliczeniu kalorii poszczególnych składowych za przysmak w bułce, w mięsie wołowym, o wadze 450 gram, wyszło nam... 816 kalorii.

Mięso kebab kalorie

W kontekście kaloryczności kebaba sporo pytań dotyczy mięsa. To ono decyduje o sytości przysmaku, ale stanowi zarazem o sporej dawce kalorii. Przyjmując, że typowa porcja mięsa w kebabie to około 200 gramów, to przekłada się to na ok. 400-450 kalorii, czyli ponad połowa wartości kalorycznej dania!

Mały kebab kcal

Sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym może być postawienia na małego kebaba. Mniejsze porcje, ale również wybieranie tych w tortilli (zamiast pity lub w bułce), czy wykonywanie kebabów domowym sposobem istotnie przełoży się na kaloryczność dania. Dzięki takim zabiegom wartość kaloryczna kebaba będzie oscylowała wokół 500 kcal.

Kebab średni kcal

Kebab kebabowi nierówny, a o jego kaloryczności decydują wspomniane wyżej składowe. Średnie porcje podwyższą nasz bilans kaloryczny, chyba że zdecydujemy się na kilka ograniczeń - pozbycie się sosów, wspomnianą wyżej tortillę, postawienie na tzw. chude mięso. W łącznym rozliczeniu da nam to, przy konkretnej porcji, ok. 700 kcal na jednego kebaba.

Pamiętajmy przy tym, że kebab zawiera sporą ilość nasyconych tłuszczów i węglowodanów. Jest dobrym zastrzykiem energii, ale już nie budulcem organizmu (niewielka zawartość wartościowego białka).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News