Kiedy jest Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści i czym się różni od Dnia Ofiar Przestępstw?
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści nie tylko niesie pomoc osobom pokrzywdzonym, ale również uświadamia i upamiętnia ofiary wielkich zbrodni minionych lat. Zbrodni na tle rasistowskim i tych na tle ideologicznym. Kiedy będziemy mogli oddać im cześć?
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści jest to dzień upamiętniający tragiczne wydarzenia, które wydarzyły się na przestrzeni lat 22 lipca. Święto to ma zwrócić uwagę ludzi na to, jak krzywdzące są podziały i jak wiara w różne ideologie i religie może prowadzić do nienawiści. Każdy ma potrzebę i prawo w coś wierzyć, każdy kieruje się w życiu określonym systemem zasad i wartości. Jedni nazywają taki system religią, inni ideologią, a jeszcze inni po prostu moralnością.
Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści przypomina o tym, jak mimo różnic jesteśmy do siebie podobni i jak ważne jest niezamykanie się w jednej ideologii lub społeczności, gdyż może to spowodować nienawiść do innych narodów, ras, czy wyznawców religii.
Pamiętajmy więc o tym, że zasłyszane gdzieś hasło może być celową prowokacją i propagandą, a my musimy nauczyć się wyławiać wszechobecną mowę nienawiści i oddzielać ją od wartościowych informacji. Najważniejsze są nasze osobiste doświadczenia, tylko po dogłębnym sprawdzeniu możemy być pewni danej informacji, nie zamykajmy się i nie dajmy zakładać sobie klapek na oczy.
Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści - data: 22 lipca 2019
Dlaczego 22 lipca? Tego dnia upamiętniamy wydarzenia związane z przemocą powstałą w wyniku nienawiści.
Rozpoczęcie likwidacji getta warszawskiego w 1942 roku. Getto warszawskie zostało utworzone dla ludności żydowskiej przez niemieckie władze 2 października 1940 roku. Miesiąc później zostało zamknięte i odizolowane od reszty świata. Było największym gettem w całej okupowanej Europie. W kwietniu 1941 roku w "dzielnicy żydowskiej" przebywało około 450 tysięcy osób. Rok później od 22 lipca, prawie do końca września trwała akcja wysiedleńcza Żydów, podczas której 75% mieszkańców getta zostało zamordowanych w obozie zagłady w Treblince.
Następnie Żydów z części północnej (60 tys. osób) zmuszano do pracy w niemieckich zakładach produkcyjnych. Ostateczna likwidacja nastąpiła po powstaniu w gettcie warszawskim, kiedy to w kwietniu 1943 roku przeciw Niemcom wystąpił zbrojnie żydowski ruch oporu. Wtedy też pozostali przy życiu przedstawiciele żydowskiej społeczności zostali zesłani do Treblinki, a mury getta zostały zburzone. Łączną liczbę ofiar getta szacuje się na 400 tysięcy osób.
Zamachy bombowe w Norwegii w 2011 roku. 22 lipca o godzinie 15:20 doszło do eksplozji w centrum Oslo przed biurem premiera Jensa Stoltenberga. W zamachu tym zginęło 8 osób, a kilkanaście zostało rannych. Dwie godziny później na norweskiej wyspie Utoja miał miejsce kolejny zamach. Odbywał się tam obóz dla młodzieży zorganizowany przez młodzieżową organizację Norweskiej Partii Pracy. 32-letni, ubrany w policyjny mundur Anders Behring Breivik zaczął strzelać do biorącej udział w zjeździe młodzieży. Zamachowiec podtrzymywał strzelaninę przez 1,5 godziny. Zginęło wtedy 69 osób, 110 zostało rannych. Mężczyzna nie stawiał oporu przy zatrzymaniu, był zwolennikiem skrajnie prawicowej Partii Postępu.
Dzień Ofiar Przestępstw - 22 lutego
Dzień Ofiar Przestępstw to polskie święto uchwalone przez Sejm w 2003 roku. Co roku 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jednym z organizatorów jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Akcja ta umożliwia poszkodowanym pomoc oraz bezpłatne zasięganie porad prawnych. Na stronie Ministerstwa publikowana jest lista dokładnych adresów, pod którymi ofiary zostaną otoczone należytą opieką.
Jednak historia tego święta sięga głębiej. Parlament Europejski ustanowił to święto pod nazwą Europejskiego Dnia Ofiar już w 1988 roku. Na datę również wybierając 22 lutego. Ilość inicjatyw powstających wokół ofiar przestępstw, przemocy i nienawiści świadczy o tym, że mimo upływających lat temat jest wciąż żywy. O tym, jak łatwo jest zmanipulować drugiego człowieka, aby ten był zdolny do morderstwa. Tego dnia zastanówmy się, co my na skalę naszej społeczności, w którym żyjemy, możemy zrobić, aby zatrzymać tę karuzelę nienawiści.
ZOBACZ TEŻ: