Edyta Górniak - Eurowizja. Wysokie miejsce
youtube/e-gorniak.com Edyta Górniak
Wiadomości Pikio - 14 Maja 2019

Które miejsce zajęła Edyta Górniak na Eurowizji? To nasz wielki powód do dumy

Edyta Górniak - Eurowizja. Mija 25 lat od historycznego wydarzenia dla polskiej muzyki. W 1994 roku w Dublinie, jedna z największych gwiazd krajowej estrady zajęła bardzo wysoką pozycję. Utwór "To nie ja" zapadł w pamięci milionów fanów, a wynik Konkursu Piosenki Eurowizji wciąż jest dla Polaków ogromnym powodem do dumy.

Edyta Górniak - Eurowizja 1994 przeszła do historii polskiej muzyki jako ogromny sukces krajowej piosenki. Od konkursu w Irlandii nikomu z rodzimych artystów nie udało powtórzyć się wspaniałego wyniku utworu "To nie ja". Fani wciąż wspominają to niesamowite wykonanie i liczą, że w tym roku zespół Tulia również da wiele powodów do dumy.

Edyta Górniak - Eurowizja 1994

Wielkimi krokami zbliża się finał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do Tel Awiwu zjadą się reprezentanci 40 europejskich krajów, a w ścisłym finale usłyszymy 25 premierowych utworów. Wszyscy kibice z Polski mają nadzieję, że wśród nich miejsce zajmie piosenka naszego reprezentanta "Fire of love". Zespół Tulia to nasza kolejna nadzieja na międzynarodowy sukces. Z okazji zbliżającego się święta muzyki przypominamy, który z polskich wykonawców zajął najwyższy wynik w historii konkursu.

W 1994 roku odbył się 39. Konkurs Piosenki Eurowizji. Dzięki zwycięstwu reprezentantki Irlandii - Niamh Kavanagh w 1993 roku, prawa do organizacji festiwalu uzyskał Dublin. 30 Kwietnia do Point Theatre zjechali się reprezentanci 25 europejskich krajów. Wśród nich była Polka - Edyta Górniak, której występ przeszedł do historii konkursu jako jeden z najbardziej emocjonalnych i widowiskowych. Pomimo że nasza rodzima gwiazda miała bardzo dużą konkurencję, osiągnęła ogromny sukces uzyskując jedną z najwyższych lokat. Spektakularny występ artystki wspominany jest co roku przez miliony Polaków przy okazji zbliżających się premierowych finałów festiwalu.

Edyta Górniak na Eurowizji. Sukces piosenki "To nie ja"

Urodzona w Ziębicach polska piosenkarka miała wtedy zaledwie 22 lata. Chociaż utwór napisany przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana "To nie ja" w połączeniu z niesamowitym wokalem artystki był niekwestionowanym arcydziełem, to nikt nie spodziewał się, że może odnieść taki sukces i zostać doceniony przez całą Europę. Edyta Górniak do dzisiaj wspomina finał w Dublinie jako jedno z najważniejszych wydarzeń w jej karierze, do którego ma ogromny sentyment i często wraca myślami. Polska gwiazda zajęła wtedy 2. miejsce. Podobnego wyniku żadnemu Polakowi nie udało się później powtórzyć. Blisko byli zarówno zespół Ich Troje, jak i gwiazda młodego pokolenia - Michał Szpak, ale i im zabrakło do głosów, by wyrównać rezultat damy polskiej piosenki.

Finał konkursu ponownie wygrali reprezentanci Irlandii. Pierwsze miejsce z utworem "Rock ’n’ Roll Kids" zajął duet Paul Harrington - Charlie McGettigan.

Powtórzenie sukcesu Edyty Górniak lub jego przebicie i zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji marzy się Polakom od wielu lat. Być może, już w tym roku podczas finału w Tel Awiwie ta sztuka uda się zespołowi Tulia. Pani Edyta z pewnością miałaby kolejny powód do dumy. Trzymamy kciuki za polskich reprezentantów.

Poniżej przedstawiamy listę uczestników oraz punktację z konkursu w Dublinie, a także przypominamy pamiętne, piękne wykonanie piosenki "To nie ja" przez Edytę Górniak.

Pikio.pl portal rozrywkowo informacyjny

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Gdzie odbywa się Eurowizja 2019? Polska wysyła mocnego kandydata
  2. Gdzie odbędzie się Eurowizja 2019? Były wątpliwości co do miejsca
  3. Kto reprezentuje Polskę na Eurowizji? Wybór nie był łatwy
  4. Które miejsce Szpak zajął na Eurowizji? Bardzo dobry wynik
  5. Gdzie będzie Eurowizja Junior 2019? W tym roku gospodarz bardzo nas cieszy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News