Dzień Unii Europejskiej w szkole
pixabay.com/12019
Wiadomości Pikio - 29 Kwietnia 2019

Dzień Unii Europejskiej w szkole i przedszkolu - scenariusze i przykłady zabaw

Dzień Unii Europejskiej w szkole i przedszkolu - jak w kreatywny sposób przekazać wiedzę dzieciom? Kiedy obchodzimy Święto Unii Europejskiej i co wówczas celebrujemy? Warto o nim pamiętać, by szerzyć wśród dzieci i młodzieży świadomość o unii dwudziestu ośmiu państw członkowskich.

Dzień Unii Europejskiej w szkole podstawowej i przedszkolu - jak zachęcić najmłodszych do zdobywania wiedzy na temat międzynarodowej organizacji? Święto europejskich państw obchodzone jest 9 maja, jednak może być również celebrowane 5 maja, kiedy to obchodzony jest Dzień Europy, dzień ten związany jest z ustanowieniem Rady Europy w 1949 roku.

9 maja to oficjalny Dzień Unii Europejskiej i został ustanowiony na pamiątkę przedstawienia Planu Schumana w 1950 roku, który zakładał utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Oba te święta noszą nazwy Dnia Europy, według uchwały Parlamentu Europejskiego nazwa ta figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach.

Instytucje unijne organizują w ten dzień dni otwarte, w Brukseli - 4 maja, Luksemburgu - 9 maja, Strasburgu - 19 maja. To dobra okazja na zwiedzenie ich siedzib, czy wzięcie udziału w debatach publicznych.

Tegoroczne obchody związane będą z tematem naszego wyboru przyszłości, związane z wyborami europejskimi, które odbędą się w dniach 23-26 maja. To ważna inicjatywa, która ma dać do zrozumienia, że sami jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość.

Dzień Unii Europejskiej w szkole - scenariusz przedstawienia i gazetki szkolnej. Czy przedszkole również obchodzi się to święto?

Święto to dobrym pretekstem to tego, by poszerzyć świadomość i wiedzę najmłodszych na temat Unii Europejskiej i jej działalności, funkcji oraz celu. W szkołach i przedszkolach z tej okazji uczniowie przygotowują gazetki, przedstawienia, a także całe akcje poświęcone UE.

Żeby zachęcić uczniów, musi być przede wszystkim ciekawie i kolorowo, może warto przygotować mały poczęstunek, by dzieci mogły skosztować smakołyków z różnych państw członkowskich. Dobrym pomysłem będą również gry i zabawy. Przypasowanie flag do poszczególnych krajów, zgadywanie języków ojczystych i tym podobne.

Rozrywki muszą być oczywiście dopasowane do wieku uczniów, przedszkolaki nie będą znały poszczególnych barw narodowych, ale włoska pizza, czy francuski croissant na pewno ich zaciekawi. Malowanie europejskiej flagi połączy przyjemne z pożytecznym.

Przy tworzeniu jakichkolwiek obchodów tego dnia, ważne jest, żeby nie zawrzeć w nich samych suchych faktów, bo nie dość, że dziecko nic nie zapamięta, to zanudzi się na śmierć na szkolnym przedstawieniu.

Można przygotować europejski quiz z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej i jej poszczególnych państw. Oczywiście musi być przewidziana jakaś nagroda, bez niej się nie obejdzie. Uczniowie będą mogli wykorzystać w konkursie zdobytą na lekcjach wiedzę na temat państw członkowskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy Europejski Dzień Kontroli Prędkości 2019? Unia Europejska chce rozwiązać problem
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News