Dzień Strażaka - scenariusz
pexels.com/Nico Glassman
Adrian Sobolewski - 18 Kwietnia 2019

Dzień Strażaka w przedszkolu i w szkole. Pomysły na zabawy i inscenizacje

Dzień Strażaka - scenariusz tego dnia może być istną bombą dla dzieci! Bycie strażakiem to przecież jeden z najbardziej ekscytujących zawodów. Jak przeprowadzić lekcję tak, aby wciągnąć naszych podopiecznych w magiczny świat straży pożarnej? Jedno wiemy na pewno - będzie gorąco!

Dzień Strażaka - scenariusz zajęć na ten dzień to bułka z masłem! Jednak wiąże się on też z paroma ważnymi zadaniami. Nie chcemy przecież zniechęcić dzieci do strażaków, czy też przedstawić ich pracę w złym świetle. Dlatego przedstawiamy pomysły na to, jak świętować Dzień Strażaka w sposób, który nie tylko uczy, ale też bawi dzieci i zachęca je do - może - podjęcia w przyszłości pracy jako strażacy.

Dzień Strażaka - scenariusz lekcji w przedszkolu

Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują poznać różne ciekawe zawody. Spowoduje to, że ich wyobraźnia będzie prężnie działać i będą mogły wyobrażać siebie w przyszłości w najróżniejszych miejscach życia. Zostanie strażakiem lub strażaczką jest bez wątpienia jednym z najbardziej wymarzonych zajęć. Dlatego w szkole i przedszkolu można zorganizować Dzień Małego Strażaka. Oto pomysły na zajęcia, które przybliżą naszym podopiecznym zawód strażaka i sposoby walki z pożarami:

  • Wspólne poznawanie wiersza na tematy związane z pożarnictwem. Może to być na przykład wiersz Władysława Broniewskiego "Pożar". Po przeczytaniu wiersza warto go omówić, dodając do niego więcej kontekstów. Przykładowe pytania, które możemy zadać dzieciom: Co się pali? Co robią strażacy aby ugasić pożar? Kto może zostać strażakiem?
  • Oglądanie ilustracji przedstawiających strażaków w akcji. Wraz z dziećmi można postarać się o wyłapanie wszystkich przedmiotów, którymi posługują się strażacy w swojej pracy.
  • Zajęcia artystyczne - dzieci, po zapoznaniu się z wizerunkiem strażaka, rysują swoje własne interpretacje straży pożarnej w akcji. Bardzo ważnym elementem ilustracji powinny być też różne narzędzia, którymi strażacy się posługują, a także numer alarmowy: 998 albo 112.
  • Zabawa w gaszenie pożaru - dzielimy dzieci na zastępy strażackie i odgrywamy z nimi scenkę pożaru - od wyjazdu wozem z remizy, aż do ugaszenia pożaru. Węże strażackie możemy zastąpić m.in. grubymi linami!

To niektóre z zabaw, które na pewno poruszą wyobraźnię dzieci!

Przedstawienie na Dzień Strażaka w szkole

Aby uczcić trudną i niebezpieczną pracę strażaków, w szkołach często organizowane są przedstawienia. Jeśli na taką akademię do szkoły zaprosimy przedstawicieli straży pożarnej, na pewną będą oni wniebowzięci. Może nawet wygłoszą z tej okazji małe przemówienie na Dzień Strażaka? Warto takie przedstawienie urozmaicić - może uda nam się wpleść w treść przedstawienia jakąś piosenkę lub wiersz?

Jeżeli wena nam nie dopisuje lub po prostu nie mamy czasu na napisanie własnego scenariusza, wiele takich tekstów można znaleźć w internecie - nauczyciele szkół chętnie dzielą się swoimi pomysłami na przeprowadzenie akademii na różne okazje. Ważne, żeby dzieci dobrze się bawiły a strażacy zobaczyli, że ich praca jest doceniana - nawet wśród najmłodszych!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Jak wygląda liturgia?
  2. Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Odpowiadamy
  3. Kiedy Dzień Polonii i Polaków za Granicą? Łączy się z innym ważnym świętem
  4. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania
  5. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News