Dzień Ojca w Polsce i na świecie. Jak się go obchodzi w USA?
Dzień Ojca to wyjątkowe święto obchodzone na całym świecie. Chociaż w Polsce o wiele bardziej popularne są obchody Dnia Matki. Nie powinniśmy zapominać, jak ogromny wkład w naszą edukację i wychowanie mieli ojcowie? Ich święto to idealna okazja na okazanie im wdzięczności i szacunku.
Dzień Ojca, chociaż nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, to jego znaczenie jest równie istotne. Nikt nie powinien zapominać o tym, ile ojcowie włożyli pracy i miłości w nasze wychowanie. Wyjątkowe święto jest wspaniałą szansą na to, aby podziękować im za wszystko, co dla nas zrobili.
Dzień Ojca 2019. Obchody w Polsce
Chociaż w Polsce święto to stopniowo zyskuje popularność, nadal nie należy do tych, które obchodzi się z rozmachem, a jego datę znają wszyscy rodacy. W porównaniu do Dnia Babci, Dnia Dziecka czy Dnia Matki, święto ojców jest wyraźnie w cieniu.
Starania w popularyzacji święta podejmują media, przypominając nam jaką ważną rolę odgrywa w domu ojciec. W szkołach i przedszkolach coraz częściej odbywają się liczne przedstawienia, teatrzyki i koncerty, jednak w organizacji obchodów przeszkadza data, która przypada na okres wakacyjny. Dzieci zazwyczaj widowiskowe niespodzianki dla swoich tatusiów przygotowują dużo wcześniej.
Do najczęstszej formy życzeń zaliczają się te telefoniczne, czy przez SMS. Od kilku lat popularność zyskują życzenia, które umieszczamy swoim rodzicom na portalach społecznościowych. Wierszyki, memy czy piosenki udostępniane swoim ojcom przez Facebook, czy Instagram to świetna forma wyrażenia wdzięczności i pamięci, w połączeniu z nutką dobrego humoru.
Idealnym okazaniem szacunku dla naszego taty będzie również zaproszenie go na obiad, do kina czy sprezentowanie małego drobiazgu. Najmłodsze dzieci decydują się tego dnia na laurkę lub wierszyki pisane prosto z serca. Oto przykład jednego z nich:
Wiemy jak ciężko pracujesz tato!
Bardzo Cię wszyscy kochamy za to
a także za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina pierwsze ma miejsce!
W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
za wiarę, mądrość, ojcowską rękę.
Wysłuchaj życzeń, co z serca płyną:
Niech wichury mroźne Ciebie ominą!
Dzień Ojca obchodzony jest w Polsce 23 czerwca. Tradycja święta sięga 1965 roku, więc w stosunku do innych krajów ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jest wyjątkowo młoda.
Dzień Ojca w USA i innych krajach na świecie
W Stanach Zjednoczonych święto ojców obchodzone jest z większą pompą niż w Polsce. Imprezy niespodzianki, grille w przydomowych ogrodach czy wspólne wypady na koncert lub mecz, to najczęstsze formy spędzania Dnia Ojca za oceanem. To właśnie z USA wyszła tradycja kultywowania tego wyjątkowego dnia. Po sukcesie Dnia Matki, okazywanie szacunku i wdzięczności pozostałym członkom rodziny na czele z ojcem wydawało się naturalnym dopełnieniem.
Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku, kiedy to Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, aby podobne święto wprowadzić dla uczczenia trudu wychowawczego i zasług wszystkich ojców. Idea ta z pewnością była zainspirowana prywatną sytuacją, w której to ojciec Sonory po śmierci żony samotnie wychował ją oraz piątkę młodszego rodzeństwa. Święto pomimo starań wprowadzenia go na skalę krajową nie zyskało dużej popularności. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.
Dzień Ojca początkiem lata obchodzony jest w 76 krajach na świecie. W Niemczech święto obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Wielkanocy (40. dnia, licząc wraz z nią). Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn. W Skandynawii Dzień Ojca obchodzony jest natomiast w drugą niedzielę listopada, z wyjątkiem Danii - 5 czerwca. W Wielkiej Brytanii święto to jest ruchome i przypada na trzecią niedzielę czerwca. Wyjątkową wdzięczność swoim ojcom Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy okazują 19 marca (w dzień świętego Józefa).
Z okazji Dnia Ojca życzymy wszystkim tatusiom z całego świata dużo zdrowia, radości, szczęścia, a przede wszystkim - dumy ze swoich dzieci.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL