Dzień Dziecka - zdjęcia z obchodów
pixabay.com/Victoria_Borodinova
Wiadomości Pikio - 13 Maja 2019

Kiedy jest Dzień Dziecka? Tej daty nie wolno zapominać

Dzień Dziecka - kiedy będziemy obchodzić dzień, na który czekają najmłodsi? Data święta jest stała, więc nie można o niej nie pamiętać. Jaka jest historia tego święta w Polsce? Czy to międzynarodowy dzień i większość państw świętuje go właśnie 1 czerwca?

Dzień Dziecka był zainicjowany w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to dzień, który miał na celu rozpowszechnienie ideałów dotyczących praw dziecka, które zawarte są w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Ten dzień jest obchodzony w różne dni w roku przez większość państw członkowskich ONZ. W Polsce jest to oczywiście 1 czerwca.

Dzień Dziecka 1 czerwca 2019. Data jest jedna na całym świecie?

Data Dnia Dziecka w Polsce jest związana ze zbieraniem podpisów pod Apelem sztokholmskim, które zorganizowane było w 1950 roku. Inicjatorem była organizacja International Union for Protection of Childhood, jej celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Na świecie święto to jest obchodzone w różne dni w roku. Powszechny Dzień Dziecka w państwach członkowskich ONZ obchodzony jest 20 listopada, we Francji 6 stycznia obchodzi się Święto Rodziny. W Japonii to dwie okazje do świętowania, 5 maja obecnie obchodzony jest Dzień Dziecka, jednak dawniej był to Dzień Chłopca, a 3 marca - Święto Dziewczynek. Od 1948 roku w maju ustanowiono narodowe święto najmłodszych, w tym dniu Japończycy wywieszają przed domami papierowe lub materiałowe karpie. W Turcji Dzień Dziecka jest związany ze Świętem Niepodległości, 23 kwietnia upamiętnia się tureckie zebranie w 1920 roku w czasie walk o suwerenność, natomiast już w 1929 roku zlecono tam instytucję ochrony dziecka.

Najważniejszymi celami tego święta jest uświadomienie ludziom, że najważniejsze jest to, aby chronić dzieci przed wojną, głodem i innymi krzywdami.

W Polsce obchody tego dnia praktykowane są przede wszystkim w szkołach i przedszkolach, a także w domach, bo przecież rodzice zawsze pamiętają o celebrowaniu święta swoich ukochanych dzieci. Od 1 czerwca 1994 roku przyjęła się tradycja, zgodnie z którą w ten wyjątkowy dzień odbywa się Sejm Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Najmłodsi mają okazję, aby być uczestnikami obrad i przemawiać zza mównicy. Z okazji tego dnia prezydent Andrzej Duda z żoną zapewne wezmą udział w jakimś festynie rodzinnym.

Według badań najwięcej dzieci w tygodniu rodzi się we wtorki, natomiast najmniej w niedziele. W 2018 roku urodziło się mniej niż 400 tysięcy dzieci, jednak to wciąż mało, jeśli skutecznie chcemy walczyć z demografią naszego kraju.

- Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 396,5 tys. dzieci. Niestety szybciej rośnie liczba zgonów. Suma za ostatnie 12 m to 410 tys. Luka urodzeń jest największą do półtora roku. W ostatnich 12 miesiącach ubyło nas 13 tysięcy - komentował ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
  2. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
  3. Dzień Rodzeństwa - data. Kiedy jest ten dzień?
  4. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy to już niedługo?
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News