Kiedy jest Dzień Dziennikarza Sportowego? Data święta
Autor Wiadomości Pikio - 30 Maja 2019
Dzień Dziennikarza Sportowego. Uwielbiamy ich za emocjonujące relacje i fascynujące komentarze. Zakładając słuchawki i mikrofon dają z siebie wszystko, abyśmy jak najlepiej przeżyli sportowe wydarzenia. Już niedługo swoje święto obchodzić będą redaktorzy i publicyści związani ze światem sportu.
Dzień Dziennikarza Sportowego to wyjątkowy czas dla wszystkich redaktorów, którzy specjalizują się w relacjonowaniu wydarzeń sportowych. Koszykówka, piłka nożna, skoki narciarskie, tenis, a może hokej? Nie ważne. Łączy ich jedno - ogromne zamiłowanie i pasja do sportowej rywalizacji. Już niedługo jako fani, będziemy mieli okazję świętować razem z nimi, dziękując im za wszystkie emocjonujące chwile, jakie dali nam relacjonując dla nas wielkie wydarzenia.
Dzień Dziennikarza Sportowego - Ulubieńcy widzów i słuchaczy
Nie tak dawno wszyscy fani sportu w Polsce byli świadkami historycznego wydarzenia. Jeden z najbardziej cenionych i charakterystycznych komentatorów sportowych, Włodzimierz Szaranowicz, poinformował opinię publiczną, że po 40 latach pracy żegna się z zawodem i postanawia udać się na emeryturę.
Ta bardzo smutna wiadomość dla miłośników jego rzetelnej pracy i barwnego głosu, była także wielkim przeżyciem dla jego kolegów po fachu i niego samego. Chociaż polskie dziennikarstwo sportowe straciło wybitnego redaktora, to nie można powiedzieć, że zostawił je on w kiepskim stanie. Popularyzacja niszowych dyscyplin, konkurencyjność między stacjami, a także powstawanie coraz większej ilości programów internetowych sprawiają, że na polskim rynku pojawia się duża liczba dziennikarzy, którzy swoją charyzmą i zaangażowaniem zdobywają serca widzów i słuchaczy.
Trudno wyobrazić sobie finał Ligi Mistrzów w piłce nożnej lub zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich bez odpowiedniego komentarza. Oczywiście, oba wydarzenia obejrzymy, poznamy zwycięzców, jednak poziom emocji podczas oglądania nie będzie w stanie dorównać temu, który serwują nam komentatorzy, relacjonując wydarzenia. Byli świadkami wielu zwycięstw i porażek, dopingowali nasze reprezentacje, jeździli za naszymi ulubionymi drużynami po całym świecie, aby jak najlepiej oddać charakter klimatu panującego w ich obozie. Niedługo obchodzą swoje święto. Z tej okazji prezentujemy listę najwybitniejszych komentatorów sportowych w historii, którzy swoim talentem aspirują do tego, aby zapisać się na jej kartach.
Wymieniając najlepszych polskich dziennikarzy sportowych, nie sposób pominąć tych, których nie ma już wśród nas. Swoim głosem oraz nietuzinkowym stylem dali przykład młodszym pokoleniom.
Jan Ciszewski - miał talent do komentowania i został sprawozdawcą stadionowym. Zaczynał od meczów żużlowych, a gdy okazało się, że potrafi przykuć uwagę dziesiątków tysięcy ludzi na stadionie, trafił do katowickiego oddziału Polskiego Radia. Najbardziej zapamiętany ze swoich emocjonalnych komentarzy oraz płaczu, kiedy polska reprezentacja piłkarska zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium. To on relacjonował również niezapomniane mistrzostwa świata w RFN i Hiszpanii, a także pamiętny remis na Wembley.
Tomasz Hopfer - najlepiej sprawdzał się w zespole innych dziennikarzy. Dał tego przykład podczas meczu mundialowego w 1974 r. oraz olimpijskiego w 1980 roku. To właśnie on z ogromnym zaangażowaniem organizował pracę, czuwał nad wszystkim, dbał o atmosferę i jakość emisji.
Bohdan Tomaszewski - piękna polszczyzna i własny, niepowtarzalny styl to jego znaki rozpoznawcze. Pasjonował się tenisem, a jego komentarze charakteryzowały się wyjątkową klasą i elegancją. Widzowie go uwielbiali, bo nawet w chwilach porażek naszych ukochanych zawodników miał na podorędziu anegdotę, która poprawiała wszystkim nastrój.
Obecnie mamy wielu komentatorów sportowych, którzy w oryginalny sposób potrafią zachęcić nas do obejrzenia sportowych wydarzeń. Jedni są bardziej merytoryczni, drudzy swoim nietuzinkowym stylem bycia rozbawiają widzów i sprawiają, że większa uwaga telewidzów potrafi skupić się na nich, niż na samych zawodach. Idealnym przykładem tego typu komentatora jest były piłkarz Tomasz Hajto, który wspólnie z Mateuszem Borkiem zdaje relacje z meczów piłkarskich w telewizji Polsat Sport Premium. Poniżej przedstawiamy kilkoro sprawozdawców, którzy cieszą się obecnie największą sławą:
- Mateusz Borek - wspomniany wyżej komentator związany od wielu lat z telewizją Polsat. Jego domeną są sprawozdania z meczów piłkarskich. Jest również promotorem bokserskim. Świetnie sprawdza się jako konferansjer, znany ze swojego eleganckiego wizerunku oraz potężnej sportowej wiedzy.
- Dariusz Szpakowski - ikona polskiego dziennikarstwa sportowego. Jego głos jest nie do podrobienia, a emocje, które towarzyszą mu podczas sprawozdań, udzielają się wszystkim widzom. Najbardziej znany z komentowania meczów piłkarskich, zasłynął także z relacjonowania zawodów lekkoatletycznych i rywalizacji drużyn hokejowych.
- Tomasz Smokowski - dziennikarz sportowy przez długie lata związany ze stacją Canal+. Kojarzony przede wszystkim z duetu z Andrzejem Twarowskim, z którym prowadził program Liga+ Extra. Zdobywca czterech Piłkarskich Oscarów dla najlepszego komentatora telewizyjnego (2002, 2005, 2006, 2009).
- Andrzej Twarowski - specjalizuje się w relacjonowaniu piłki nożnej, ze szczególnym uwzględnieniem ligi angielskiej. Często tworzy duet komentatorski razem z Rafałem Nahornym.
- Tomasz Zimoch - w odróżnieniu od dziennikarzy wymienionych powyżej zawsze miał nieco trudniejsze zadanie. Jako komentator radiowy musiał idealnie odtwarzać przebieg sportowych zawodów, aby słuchacze jak najlepiej mogli wyobrazić sobie boiskowe sytuacje. Znany z żywiołowych relacji z imprez sportowych i bardzo emocjonalnego komentarza, szczególnie podczas sukcesów polskich sportowców. Zapamiętany przede wszystkim z komentarza w meczu pomiędzy Widzewem Łódź a Brøndby IF z 1996. W końcówce spotkania, po strzeleniu gola dającego polskiej drużynie awans do Ligi Mistrzów sezonu 1996/1997, komentator „zachęcał” tureckiego sędziego Ahmeta Çakara do jak najszybszego zakończenia pojedynku (m.in. zdaniem Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie!)
- Michał Pol - bardziej niż komentowaniem, zajmuje się publicystyką. Jego reportaże i felietony mają wielu zwolenników. W 2016 został attache prasowym reprezentacji Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Tę samą funkcję pełnił także na mistrzostwach świata niepełnosprawnych w lekkoatletyce w 2017 oraz podczas igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu.
Wśród popularnych i utalentowanych dziennikarzy sportowych możemy wymienić jeszcze Piotra Mamrota, Macieja Boneckiego, Marcina Pawłowskiego, Macieja Kurzajewskiego i Przemysława Babiarza.
Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego - 2 lipca
Publicyści i dziennikarze związani ze światem sportu swoje święto obchodzą 2 lipca. Tego dnia, podczas Igrzysk VIII Olimpiady w Paryżu w 1924 roku, ponad 500-osobowa grupa dziennikarzy uznała, że warto założyć Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS). Jednym z głównych celów działalności organizacji jest troska o jak najlepsze warunki pracy mediów w trakcie imprez, przy których są akredytowani. Święto ustanowili uczestnicy Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej, który obradował w 1994 roku w Manchesterze.
Jedno jest pewne, dziennikarzem sportowym trzeba się urodzić i kochać sport ponad wszystko. Z okazji tego wyjątkowego święta wszystkim komentatorom oraz publicystom sportowym życzymy dalszego rozwoju i wielu długich lat w branży.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
- Kiedy jest Światowy Dzień Smerfa? Wiemy jak go świętować
- Kiedy Międzynarodowy Dzień Owoców? Pomysł na scenariusz zajęć w przedszkolu
- Kiedy Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur?
- Kiedy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą? Daty są mylące
- Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?