Dlaczego sernik opada? Może być doskonały
Dlaczego sernik opada? To pyszne ciasto pięknie wygląda na zdjęciach w książkach kucharskich lub na blogach kulinarnych, a w naszym wykonaniu płasko i nieapetycznie. Jak sprawić, że będzie wyglądał jak chmurka?
Dlaczego sernik opada? Każdy, kto choć raz piekł sernik, spotkał się z gotowym ciastem, na którym były popękania, bąble lub nie było oczekiwanej wysokości. Dobry sernik bez przykrych niespodzianek kryje sekret w postaci składników dobrej jakości i paru prostych trików.
Dlaczego sernik opada?
Każdy idealnie wyrośnięty sernik opadnie, jeśli nieumiejętnie go studzimy. To najczęstsza przyczyna opadania tego ciasta wśród gospodyń domowych. To ciasto nienawidzi nagłych zmian temperatury. Istnieje ważna zasada: sernik zawsze musi być studzony stopniowo. Najpierw należy go zostawić w piekarniku godzinę po upieczeniu, a potem lekko uchylić drzwiczki i dać osiągnąć ciastu temperaturę pokojową. Wtedy można go wyciągnąć.
Następną przyczyną opadania sernika jest nieumiejętne ubicie jajek. Puszyste ciasto łatwo osiągnąć przez oddzielenie białek od żółtek w fazie przygotowania. Białka ubijamy do tego momentu, gdy będą mocno trzymać się miski, a z odwróconej w stronę podłogi nie zacznie spływać produkt. Ważną rzeczą jest użycie jajek w temperaturze pokojowej - w podobnej temperaturze muszą być też pozostałe składniki!
Podstawą jest pieczenie sernika długo w niższej temperaturze. Przez nastawienie piekarnika na wysoką temperaturę i krótki czas pieczenia mamy gwarancję, że ciasto nie urośnie i do tego będzie suche jak pieprz.
Co dodać do sernika, żeby nie opadł?
Nie ma magicznego składnika, którego łyżeczkę należy dodać, by ciasto za każdym razem wychodziło puszyste. Na idealny sernik składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Każdy składnik powinien być przemyślany.
Ser twarogowy na sernik musi być tłusty lub półtłusty, zmielony najlepiej trzykrotnie w temperaturze pokojowej. To sprawi, że sernik nie będzie zawierał nieprzyjemnych grudek i nie będzie suchy. Do sera dodajemy mąkę - tyle, ile w przepisie, z którego korzystamy, ale dla napowietrzenia jej powinno się ją przesiać przez sito.
Rozpływający się w ustach sernik musi być upieczony minimum z trzech jajek, oczywiście z dobrze ubitym białkiem. Spajają całość i zapobiegają szybkiemu opadaniu ciasta. Dobrze jest piec sernik na środkowej półce piekarnika, a na dolną blachę wylać wrzątek - dzięki temu utrzyma prawidłową wilgotność, nie popęka i nie przypali się. W tym przypadku termoobieg jest niezbędny.
Źródło: dorotakaminska.pl