Dlaczego pies kicha? To może być objaw niebezpiecznej choroby
Dlaczego pies kicha, skoro wcześniej nic nie zapowiadało problemów zdrowotnych pupila? Gdy jest to jednorazowy incydent, właściciel może pozostać spokojny, bo jego pupilowi nic nie dolega. Gorzej, gdy taki objaw często się powtarza.
Dlaczego pies kicha? - martwi się niejeden właściciel, który zauważył, że zachowanie jego czworonoga staje się niepokojące. Jednorazowe kichnięcie nie jest jeszcze powodem do paniki, ponieważ jest to prawidłowa reakcja organizmu, który w ten sposób broni się przed groźnymi drobnoustrojami, które próbują zagnieździć się w układzie pokarmowym zwierzaka. W podobny sposób działają zresztą mechanizmy obronne człowieka, więc taki rzadki objaw nie jest jeszcze wskazaniem do udania się do lekarza. Można więc nawet martwić się, gdyby psu nigdy nie zdarzało się kichać.
Dlaczego pies kicha często? Istnieje wiele przyczyn
Gdy nieprzyjemne objawy nasilają się, należy zdiagnozować, co może być źródłem infekcji. Oto przykładowe powody:
- psu wpadło coś do jamy nosowej - gdy oprócz kichania u zwierzaka pojawił się także silny katar, prawdopodobnie w czasie węszenia wciągnął on jakieś ciało obce, które podrażnia błonę śluzową nosa. Lepiej poprosić specjalistę o usunięcie źródła infekcji, ponieważ, wykonując ten zabieg samodzielnie, można niechcący przesunąć intruza wgłąb jamy i pogłębić cierpienie czworonoga
- nasz pupil ma alergię - katar, swędzenie i kichanie to klasyczne objawy uczulenia. Należy więc usunąć wszelkie alergeny z otoczenia psa lub udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie preparaty, jeżeli nie da się usunąć przyczyny objawów,
- zarobaczenie organizmu - gdy zwierzaka zaatakują pasożyty będzie można zaobserwować u niego kichanie połączone z wydzielaniem krwi. Jest to dość późny objaw glistnicy, więc może być już za późno na reakcję. Lepiej więc dmuchać na zimne i przeprowadzać okresowe badania kontrolne na obecność pasożytów,
- nowotwór jamy nosowej - jest to najgroźniejsza przyczyna niepokojących objawów. Na zagrażającą życiu chorobę narażone są wiekowe psy (powyżej 10 lat). Oprócz kichania może pojawić się gorączka, chrapliwy oddech, krwawe wydzieliny.
Jak można pomóc kichającemu psu? - najlepiej udać się do lekarza
U naszego pupila może wystąpić zjawisko nazywane kichaniem wstecznym lub odwróconym - zdarza się ono minimum jeden raz w życiu każdego psa. Na tego typu objaw narażone są zwłaszcza okazy o spłaszczonym pysku. Obserwując zwierzaka, który przechodzi taki atak, można odnieść wrażenie, że się on dusi. Na szczęście cały incydent trwa kilkanaście sekund, a potem wszystko wraca do normy.
Jeżeli takie zjawisko powtarza się lub istnieje podejrzenie, że kichanie jest zwiastunem poważniejszej choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się operacja.
Źródło: Wamiz